Konkurs, w którym Poznań zajął drugie miejsce, organizowany jest przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej. Powstał, by docenić gminy wspierające ekonomię społeczną, czyli działania na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem.
Podmioty ekonomii społecznej w Poznaniu to m.in. organizacje pozarządowe, spółdzielnie socjalne, spółki non-profit czy warsztaty terapii zajęciowej, które łączą działania gospodarcze z działalnością pożytku publicznego. Wszystkie oferują ciekawe, wysokiej jakości usługi i wyjątkowe produkty, wykonywane lokalnie, nie dla zysku, a dla dobra mieszkańców i mieszkanek Poznania.
- Dzięki nim tworzone są miejsca pracy, z których korzystają osoby zagrożone wykluczeniem - wyjaśnia Magdalena Pietrusik-Adamska, Dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych - Mogą to być np. osoby z niepełnosprawnościami, w kryzysie bezdomności lub walczące z uzależnieniami. Pracując tam, mają szansę zaoferować wszystkim poznaniakom i poznaniankom swój talent i umiejętności w formie dóbr i usług.
Miasto współpracuje z podmiotami ekonomii społecznej na szeroką skalę i w wielowymiarowej formie. Poznański samorząd jako partner Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka zaangażował się w Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej oraz w projekt "Socrates- wzmocnienie ekonomii społecznej dla budowania innowacyjnych i stabilnych regionów".
Poznań wspiera również osoby, które pozostają pod opieką podmiotów ekonomii socjalnej, m.in. poprzez program mieszkalnictwa wspieranego oraz współpracę z Agencją Zatrudnienia Wspomaganego Bizon.
Przy ul. Święty Marcin 57 działa prowadzona przez Miasto Pracownia Ekonomii Społecznej "ładne rzeczy". To miejsce spotkań, warsztatów, organizacji kiermaszów. W pracowni są również eksponowane rękodzieła wykonane przez podmioty ekonomii społecznej. Na warsztaty studyjne przyjeżdżają tam delegacje z innych miast Polski, a także z zagranicy. Zapraszani na warsztaty są tam także uczniowie z poznańskich podstawówek. Więcej informacji o działalności pracowni można znaleźć na jej profilu https://www.facebook.com/ladnerzeczypes. Działa również specjalna grupa - @dobro-branie, która powstała w celu promowania bieżącej oferty podmiotów ekonomii społecznej.
Targi i kiermasze społeczne organizowane są nie tylko na Świętym Marcinie, ale w ciągu ostatnich dwóch lat odbyły się również w Starym Zoo i na placu Kolegiackim. Podmioty ekonomii społecznej mogą na nich sprzedawać swoje towary i reklamować działalność.
Miasto docenia i wyróżnia osoby pracujące na rzecz osób, którym grozi wykluczenie. Złota Pieczęć Miasta Poznania - wyróżnienie przyznawane przez prezydenta Poznania raz w roku osobom, które zapisują się na kartach historii miasta i zaznaczają w niej wyraźny ślad - trafiła w 2023 r. do siostry Józefy Krupy ze Zgromadzenia Sióstr Św. Elżbiety, które prowadzi jadłodajnię przy ul. Łąkowej.
Z kolei Poznanianką 2023 została Wioletta Bogusz - współzałożycielka oraz aktualna przewodnicząca stowarzyszenia "Zupa na Głównym", które na terenie Poznania od 6 lat wspiera osoby ubogie i w kryzysie bezdomności, wzmacniając ich motywację i dając szansę na powrót do aktywnego życia bez nałogów.
Organizacji i stowarzyszeń skupionych na działaniach na rzecz osób w kryzysie bezdomności jest w Poznaniu znacznie więcej. To między innymi Monar, Mar-Kot, Pogotowie Społeczne, Caritas Archidiecezji Poznańskiej, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, Stowarzyszenie Ziarno Dobra, oraz miejski Ośrodek dla Bezdomnych. Każde z nich stawia sobie za cel działania, pomagające ludziom w kryzysie.
AW