Poznań wyróżniony w konkursie Innowacyjny Samorząd 2024

Zdjęcie przedstawia grupę osób pozujących do zdjęcia. - grafika rozmowy
Poznań wyróżniony w konkursie Innowacyjny Samorząd 2024
Poznań wyróżniony w konkursie Innowacyjny Samorząd 2024

"Prosty język w Urzędzie Miasta Poznania" dostał wyróżnienie w konkursie Innowacyjny Samorząd 2024. To kompleksowy projekt upraszczania języka urzędowego, m.in. przy pomocy nowoczesnych technologii.

Konkurs odbył się już po raz piąty. Kapituła wyłoniła zwycięskie samorządy, które mogą pochwalić się pomysłowością, otwartością oraz innowacyjnością przeprowadzonych działań. Projekt "Prosty język w Urzędzie Miasta Poznania" został wyróżniony w kategorii "Duże miasta". 

Komunikacja między urzędem a mieszkańcami powinna być w pełni zrozumiała i nieskomplikowana - to idea stojąca za wyróżnionym przedsięwzięciem. Miasto zaprosiło do współpracy Uniwersytet im. Adama Mickiewicza i Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.  

W ramach prac nad projektem językoznawcy z UAM przeanalizowali ponad 200 pism urzędowych. Dla pracowników urzędu miasta zorganizowano szkolenia z prostego języka, a także stworzono poradnik zawierający zbiór cennych wskazówek, które mogą wykorzystać  w codziennej pracy.  

Ciekawym narzędziem jest też platforma "Proste Pismo", którą stworzyli programiści z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Jest ona z jednej strony bazą tekstów urzędowych, z drugiej zaś działa jak słownik sugerujący prostsze zamienniki skomplikowanych fraz.

Jednym z kluczowych efektów współpracy było również otwarcie nowego kierunku studiów podyplomowych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza - "Prosty język w instytucjach publicznych". W sobotę, 8 czerwca w Salonie Mickiewicza na ul. Fredry 10, odbędzie się już druga uroczysta konferencja kończąca tegoroczną edycję studiów. Podczas niej zostaną wygłoszone referaty studentów, którzy podzielą się tym, w jaki sposób prosty język funkcjonuje w ich instytucjach.  

Innowacyjny Samorząd 2024

W kategorii "Województwa" 1. miejsce zajęło woj. zachodniopomorskie za projekt "Matematycznie zakręceni". Wśród powiatów najwyższy stopień podium zajął Powiat Pilski za "Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego dla Dzieci i Młodzieży - nowoczesna profilaktyka i bezpłatne leczenie dla zdrowia najmłodszych".

W kategorii "Duże miasta" 1. miejsce zajęła Bydgoszcz za wdrożenie  "Bazy Zarządzania Energią - bezobsługowego narzędzia zarządzającego dokumentami finansowymi dla 300 budynków miejskich". Wśród gmin miejskich zwyciężyła Zduńska Wola za "Powszechną naukę programowania w Zduńskiej Woli", z kolei najwyższy stopień podium w kategorii "Gminy wiejskie" przypadł gminie Brzozie za projekt. "Kultura hybrydowa 3.0 - stworzenie sali widowiskowej z innowacyjnym studiem multimedialnym do nagrań i transmisji on-line w Brzoziu". 

Organizatorem konkursu jest Serwis Samorządowy PAP. Laureatów wybrała kapituła złożona z przedstawicieli redakcji PAP, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Związku Gmin Wiejskich RP, Związku Miast Polskich, Unii Miasteczek Polskich, Unii Metropolii Polskich, Związku Powiatów Polskich i Związku Województw RP.

JZ

Załączniki