Poznań szuka inwestorów na targach w Cannes

Poznań szuka inwestorów na targach w Cannes - grafika rozmowy
Poznań szuka inwestorów na targach w Cannes
Poznań szuka inwestorów na targach w Cannes

Podczas tegorocznych targów nieruchomości MIPIM w Cannes, Poznań promuje na swoim stoisku szeroką ofertę gruntów pod zabudowę mieszkaniową, usługową czy przemysłową. Na inwestorów czeka 16 terenów, zlokalizowanych w różnych częściach stolicy Wielkopolski.

Targi MIPIM to najważniejsze wydarzenie dla branży nieruchomości, odwiedzane średnio przez 25 tysięcy uczestników z całego świata. Poznań prezentuje swoją ofertę w prestiżowym gronie około 2,5 tysiąca wystawców. Dla stolicy Wielkopolski to szansa na promocję miejskich gruntów przeznaczonych do sprzedaży, a także spotkań z przedstawicielami zagranicznych inwestorów.  

- Poprzez udział w targach MIPIM wzmacniamy biznesową pozycję Poznania. To szansa na zaprezentowanie potencjału inwestycyjnego naszego miasta i pozyskanie dla stolicy Wielkopolski ciekawych projektów. Dzięki nowym inwestycjom powstają nowe miejsca pracy, poprawia się jakość życia mieszkańców, a miasto może rozwijać się gospodarczo - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

Dzięki obecności na targach MIPIM Miasto w ostatnich latach sprzedało wiele terenów inwestycyjnych. Jednym z przykładów jest sprzedaż nieruchomości na Franowie firmie Panattoni. To największe obecnie przedsiębiorstwo z branży logistyczno-magazynowej, z którym spotkanie w tej sprawie odbyło się na targach Cannes w 2021 r.

W MIPIM biorą udział firmy i instytucje z branży nieruchomości, firmy logistyczno-magazynowe, produkcyjne oraz przedstawiciele innych biznesowych środowisk. Od wielu lat w targach uczestniczą także inwestorzy obecni w Poznaniu. 

- Bardzo się cieszę, że grono partnerów Poznania na targach MIPIM, których można spotkać na naszym stoisku - powiększyło się w tym roku o kolejne firmy, realizujące ambitne i interesujące projekty w naszym mieście. Odczytuję to jako wyraz zaufania inwestorów do Miasta i zadowolenia ze współpracy z poznańskim samorządem - zaznacza Katja Lożina, dyrektorka Biura Obsługi Inwestorów.

- Poznańska oferta na tegoroczne targi składa się z wielu ciekawych terenów, zróżnicowanych pod względem wielkości i lokalizacji. Może ona zainteresować inwestorów o różnych profilach - mówi Magda Albińska, dyrektorka Wydziału Gospodarki Nieruchomościami UMP. - Poza nieruchomościami przygotowywanymi do sprzedaży, Miasto prezentuje też plany rozwoju swojej oferty inwestycyjnej, czyli tereny, które dopiero w przyszłości będą sprzedawane, aby inwestorzy mogli przygotować się do zakupu nieruchomości. Poznańska oferta to 16 terenów, w większości typu "greenfield", czyli bez zabudowy, o różnych funkcjach i wielkości.

Najwięcej terenów, bo aż 12, to obszary przeznaczone pod zabudowę mieszkaniowo-usługową. To grunty m.in. przy ul.  Roosevelta (tzw. Dziura Toruńska) czy Unii Lubelskiej.

-  Nieruchomości, które w tym roku promujemy, są położone w atrakcyjnych lokalizacjach śródmiejskich, w pobliżu lotniska, Dworca Poznań Główny oraz niedaleko terenów rekreacyjnych. Oprócz dużych pól inwestycyjnych liczących nawet ponad 2 ha, jak te przy ul. Roosevelta, Bukowskiej czy Unii Lubelskiej, mamy też ofertę małej nieruchomości pod zabudowę mieszkaniową lub usługową - dodaje Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. 

Zabudowa usługowa może powstać na polach o łącznej powierzchni ponad 1,4 ha przy rondzie Rataje. Chodzi o rejon ulic Brneńskiej i Anny Jantar. Warto zwrócić uwagę także na nieruchomość w rejonie ulic Hetmańskiej i Góreckiej, z uwagi na sąsiedztwo "Wolnych Torów", przyszłej nowej dzielnicy Poznania. 

Inwestycje o charakterze przemysłowo-usługowym mogą być realizowane na ponad 9-hektarowej nieruchomości, składającej się z kilku pól inwestycyjnych w rejonie ulic Obodrzyckiej, Sarbinowskiej i Garaszewo, która jest też częściowo przeznaczona pod parkingi niepubliczne. Z kolei oferowana na wynajem lub dzierżawę 9-hektarowa nieruchomość przy ul. Chojnickiej jest propozycją dla sektora turystyki, rekreacji i sportu.

Specjalną ofertę na targi MIPIM stanowią doskonale skomunikowane 3 nieruchomości na Śródce, placu Wielkopolskim i rynku Wildeckim, na których w przyszłości mogą powstać podziemne parkingi kubaturowe. W przypadku realizacji tych inwestycji, gdzie istnieją obecnie targowiska miejskie oraz boisko, zakładane jest zachowanie ich funkcji.

Poznań w czołówce miast przyszłości

W trakcie targów MIPIM Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta odebrał nagrody za zajęcie przez Poznań 2. miejsca w kategorii "przyjazność biznesowi" i 7. w klasyfikacji ogólnej w corocznym raporcie "Europejskie Miasta i Regiony Przyszłości".

Raport przygotowali eksperci "fDi Intelligence" - branżowego magazynu, należącego do Financial Times. W tegorocznym zestawieniu przebadano aż 370 miast, które podzielono pod względem liczby ludności na pięć kategorii: główne, duże, średnie, małe i mikromiasta. Następnie oceniono je w pięciu podkategoriach: potencjał gospodarczy, przyjazność dla biznesu, połączenia komunikacyjne, kapitał ludzki i styl życia oraz efektywność kosztowa.

- Bardzo cieszymy się z kolejnych sukcesów w rankingu fDi - komentuje Katja Lożina, dyrektorka Biura Obsługi Inwestorów. - Szczególnym powodem do dumy jest dla nas kategoria przyjazności dla biznesu. Poznań jest postrzegany na arenie europejskiej jako miasto pełne możliwości. Firmy wybierają je na swoją lokalizację ze świadomością, że mogą liczyć na wsparcie ze strony władz samorządowych. Jak widać, odzwierciedlają to wyniki.

Szczegóły: poznan.pl

Nieruchomości prezentowane na targach położone są na terenach, które w większości mają sporządzone miejscowe planów zagospodarowania przestrzennego.

Aktualna lista miejskich terenów inwestycyjnych jest dostępna na stronie https://www.poznan.pl/mim/inwestycje/inwestycje.html?co=list.