- To bardzo cenne wyróżnienie, zwłaszcza teraz, gdy kobiety muszą ponownie walczyć o swoje prawa - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Nagroda jest potwierdzeniem tego, że Poznań jest dostępny i przyjazny dla wszystkich, niezależnie od płci. Jest też miastem wolnym, otwartym i odważnym w podejmowaniu inicjatyw, które wspierają kobiety i pomagają realizować ich cele i plany.
Plebiscyt to zwieńczenie projektu, który zrealizowały razem Fundacja Ogólnopolski Strajk Kobiet, Gazeta Wyborcza i Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Jego organizatorzy postanowili sprawdzić, jak potrzeby kobiet realizowane są w dużych ośrodkach, w mniejszych miastach, w powiatach i gminach. Odpowiedzi zbierano za pomocą ankiet, rozesłanych do wszystkich jednostek terytorialnych w Polsce.
- Dziś już wiemy: polityka empatyczna jest możliwa. Realizuje się tu i teraz. Potwierdza to odzew samorządów, które wzięły udział w naszym plebiscycie - podkreśla Barbara Labuda, członkini kapituły plebiscytu "Po jej stronie. Samorząd przyjazny kobietom". - W odpowiedziach, które napłynęły w wypełnionych ankietach, czytamy o mnóstwie świetnych inicjatyw, możliwych i uruchomionych dzięki narzędziom i budżetom jednostej samorządu terytorialnego. Dziękujemy! Dzięki Wam nie tracimy nadziei na wyegzekwowanie od państwa polskiego pełni należnych nam praw, na odbudowanie Polski troskliwej, bezpiecznej, nowoczesnej.
Poznań dla kobiet
17 października 2022 roku ruszył pierwszy Poznański Tydzień Kobiet. Rozpoczął się wyjątkowym spotkaniem w CK Zamek - jego nietypowa forma pozwoliła otwarcie porozmawiać o ważnych nie tylko dla kobiet sprawach. Przez 7 dni na poznanianki w każdym wieku czekały liczne spotkania i warsztaty. Ten tydzień zakończył pierwszą w stolicy Wielkopolski inicjatywę "Poznanianki"- promującą aktywne i inspirujące kobiety, które działają na rzecz Miasta oraz jego mieszkanek i mieszkańców.
Miasto dba również o aktywizację kobiet - m.in. dotując warsztaty i spotkania pokazujące, jak bardzo brakuje ich głosu i obecności w codziennej debacie publicznej. Projekt realizowany jest przez Fundację im. Julii Woykowskiej.
Od 2018 roku w mieście działa Punkt Profilaktyki Intymnej - dostępny przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. To pierwszy tego typu projekt w Polsce. W punkcie realizowane są konsultacje i porady lekarskie dotyczące chorób, higieny intymnej, antykoncepcji (zarówno naturalnej jak i farmakologicznej). Zapewniona jest doraźna pomoc medyczna w przypadku urazów oraz stanów zapalnych narządów rodnych. Miejsce to oferuje dostępność do badań USG, mammografii oraz skierowań na badania diagnostyczne. Mogą z niego korzystać również mężczyźni, korzystający z pomocy urologa.
W poznańskich szkołach dostępne są tzw. różowe skrzyneczki z akcesoriami higienicznymi - do dyspozycji wszystkich dziewcząt. W Poznaniu realizowane są też bezpłatne szczepienia przeciwko zakażeniom wirusem HPV, skierowane w dużej mierze do nastoletnich dziewczynek. Głównym celem programu jest ograniczenie występowania chorób nowotworowych, w tym raka szyjki macicy.
Miasto Poznań dofinansowuje też zabiegi in vitro, pozwalając kobietom spełnić marzenia o zostaniu mamą. Poznanianki mają także zapewnione wsparcie w zakresie godzenia pracy zawodowej z opieką nad dzieckiem. Miasto od lat dofinansowuje też miejsca w żłobkach niepublicznych. Z roku na rok przybywa miejsc w przedszkolach.
Poznanianki, które skończyły 50 lat, mogą skorzystać z dofinansowanego przez Miasto programu profilaktycznego, pozwalającego na wczesne wykrywanie osteoporozy. Tylko w ubiegłym roku skorzystało z niego 1016 osób.
W stolicy Wielkopolski działa Miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej. Osoby doświadczające przemocy przez całą dobę mogą uzyskać tam wsparcie. Choć MCIK funkcjonuje z myślą o wszystkich poznaniakach, z pomocy placówki korzystają najczęściej kobiety. Miasto finansuje również wiele programów skoncentrowanych na przeciwdziałaniu przemocy - prowadzą je wybrane w otwartych konkursach organizacje pozarządowe.
AW