Rządowa ustawa, która weszła w życie 12 marca, pozwoliła gminom - w tym Poznaniowi - wspierać obywateli Ukrainy. Zakres tej pomocy powinna jednak określić rada miasta, dlatego konieczne było zwołanie jej nadzwyczajnej sesji.
- Każdy samorząd może indywidualnie opracować taką uchwałę - wyjaśnia Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Jako Miasto od początku inwazji angażujemy się w pomoc obywatelom Ukrainy, którzy schronili się w Poznaniu przed wojną. Cały czas działamy w obszarze zarządzania kryzysowego. Szacujemy jednak, że obecnie w naszym mieście przebywa ok. 40 tys. uchodźców, więc pomoc musi być systemowa. Dzisiejsza uchwała jest pierwszym krokiem ku temu. Jej uchwalenie da nam podstawę prawną do działań i finansowania pomocy z budżetu miasta. W przyszłości pozwoli również o ubieganie się o refundację pewnych kosztów ze strony rządu.
Przyjęty przez radnych dokument znacznie rozszerza możliwości wsparcia, jakie może zaoferować Poznań. Oprócz dotychczasowych działań Miasto będzie mogło pomagać m.in. w sprawach związanych z zakwaterowaniem oraz integracją i aktywizacją zawodową uchodźców. Możliwe będzie finansowanie całodziennego wyżywienia czy usług komunalnych.
Pieniądze z miejskiego budżetu będą mogły być wydane również na zapewnienie środków czystości i higieny osobistej, odzieży i żywności oraz innych produktów niezbędnych do bieżącego funkcjonowania osób z Ukrainy. Radni zgodzili się również na dofinansowanie zadań oświatowych związanych z kształceniem, wychowaniem i opieką nad dziećmi oraz uczniami.
AW