Oxford Economics to niezależna agencja doradztwa ekonomicznego. W swoim najnowszym raporcie przebadała 1000 metropolii z całego świata. Miasta oceniano w 5 kategoriach: ekonomia, kapitał ludzki, jakość życia, środowisko, administracja.
W rankingu znalazło się 11 miast z Polski. Najlepsze noty stolica Wielkopolski otrzymała w kategorii ekonomia. To dało jej 174. miejsce, czyli najwyższe spośród polskich miast. Tuż za Poznaniem znalazły się: Wrocław oraz Kraków - kolejno na miejscach 188 i 232.
- Wysokie noty w kategorii ekonomia potwierdzają silną pozycję Poznania jako miasta, które jest dobrym miejscem do prowadzenia biznesu i ma znaczny potencjał inwestycyjny. To kolejny międzynarodowy ranking, który odzwierciedla nasz rozwój - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
W kategorii ekonomia wzięto pod uwagę czynniki takie jak: wielkość i wzrost PKB, PKB na osobę, zatrudnienie, a także stabilność i różnorodność gospodarczą.
W klasyfikacji ogólnej raportu "Global Cities Index" Poznań zajął 2. miejsce wśród polskich miast (po Warszawie) i 210. w całym rankingu.
JZ