Poznań miastem krótkich odległości

Galeria zdjęć przedstawia stoiska kupieckie na rynku Łazarskim. - grafika rozmowy
Poznań miastem krótkich odległości
Poznań miastem krótkich odległości

Stolica Wielkopolski rozwija ideę miasta krótkich odległości zapisaną w nowym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Poznania. Na terenie osiedli wzmacnianie lub tworzone będą lokalne centra usług, dzięki którym mieszkańcy będą mieli blisko do sklepu, apteki czy fryzjera.

Miasto krótkich odległości to idea polegająca na zaspokajaniu codziennych potrzeb mieszkańców w ich bliskim otoczeniu, bez konieczności przemieszczania się samochodem.

Jednym z elementów tej idei są wskazane w studium dla każdego osiedla lokalne centra usługowe w postaci targowisk, samodzielnej zabudowy czy lokali usługowych w parterach budynków mieszkalnych. Są to miejsca, w których lokalizowane będą usługi oświatowe, handlowe, kulturalne czy zdrowotne. Dokument wprowadza 3 kategorie lokalnych centrów usługowych: istniejące, niekompletne - do rozwinięcia lub wzmocnienia oraz nowe - do wykreowania.

Istniejące to np. miejskie targowiska, gdzie mieszkańcy mogą zrobić zakupy oraz skorzystać z usług przedsiębiorców, których biznesy sąsiadują z rynkami (np. plac Wielkopolski).

Wskazane w studium niekompletne lokalne centra usługowe to m.in. rejon ulicy Warszawskiej i Krańcowej, Smolnej, a także Kościelnej. Z kolei nowe, które mogą dopiero powstać, to np. teren po dawnej Elektrociepłowni Garbary, Stara Rzeźnia czy obszar Wolnych Torów. 

Lokalne centra usługowe mogą zostać urozmaicone wykreowaną w ich bezpośrednim sąsiedztwie wysokiej jakości ogólnodostępną przestrzenią usługową i rekreacyjną. Mogą to być np. place, zieleńce, parki kieszonkowe, będące miejscami spotkań, wypoczynku i rekreacji, wzbogaconymi o elementy małej architektury, przystosowanymi do potrzeb różnych grup wiekowych.

Z nowym studium można zapoznać się na stronie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Zobacz także:

JZ