Absolwent 8-letniej podstawówki może zdecydować się na kontynuowanie nauki w 4-letnim liceum ogólnokształcącym, 5-letnim technikum lub 3-letniej branżowej szkole I stopnia. Nauka w dwóch pierwszych typach placówek kończy się egzaminem maturalnym, natomiast uczęszczanie do technikum i szkoły branżowej daje możliwość uzyskania zawodu. Ukończenie tej ostatniej nie zamyka drogi do zdania matury i podjęcia studiów. Po szkole branżowej I stopnia można kontynuować naukę w branżowej szkole II st. lub liceum ogólnokształcącym dla dorosłych.
Aby sprostać oczekiwaniom młodych ludzi, poznańskie szkoły stale poszerzają swoją ofertę edukacyjną. Do propozycji skierowanych do uczniów, którzy myślą o nauce w technikum lub szkole branżowej, regularnie dochodzą nowe zawody. Dla przykładu, w roku szkolnym 2024/25 po raz pierwszy uruchomiona zostanie rekrutacja na kierunku technik elektromobilności w Technikum Samochodowym (w Zespole Szkół Samochodowych). Łącznie na absolwentów podstawówek w technikach i szkołach branżowych czeka 75 zawodów.
Więcej o rekrutacji do szkół ponadpodstawowych - w tym harmonogram i kryteria naboru można przeczytać na stronie Poznan.pl.
Jak znaleźć zawód dla siebie?
Miasto Poznań od lat zachęca młodych ludzi do nauki konkretnego fachu. Od 2015 roku w stolicy Wielkopolski realizowana jest akcja Szacun dla Zawodowców. To kampania promująca wiedzę o zawodach i kształceniu zawodowym w Poznaniu. W jej ramach organizowana jest m.in. Arena Zawodów - targi szkół adresowane do uczniów klas ósmych, mające na celu zainteresowanie ich ofertą placówek uczących określonego zawodu.
Aby dowiedzieć się więcej o ofercie poznańskich szkół oraz sprawdzić, jaka droga edukacji najlepiej odpowiada własnym predyspozycjom, młodzi ludzie mogą odwiedzić stronę internetową Szacun dla Zawodowców. W załączniku znajduje się też broszura informacyjna oraz multimedialny poradnik ósmoklasisty.
AJ