Zwycięska rzeźba lodowa przedstawia kameleona. Jej autorzy: Vaclav Lemon i Roman Mikuš otrzymali w nagrodę czek na 1500 euro. Drugie miejsce zajęli Polacy: Michał Mizuła i Damian Wiśniewski, a trzecie - Ross Baisas (Filipiny) i Angelito Baban (USA)
W tegorocznym Poznań Ice Festival wzięło udział 24 rzeźbiarzy z całego świata. Wśród nich byli reprezentanci m.in. Kanady, Filipin, Indonezji, Meksyku, USA, Ukrainy, Hiszpanii, Niemiec, Czech oraz Polski. W piątek artyści rywalizowali w konkursie małej rzeźby. Mając do dyspozycji bryłę lodu, w ciągu 2,5 godzin musieli kreatywnie zobrazować tegoroczny temat konkurencji, jakim było "kino".
W sobotę poznanianki i poznaniacy mogli podziwiać najbardziej widowiskową konkurencję festiwalu - Speed Ice Carving. Rywalizujący pojedynczo rzeźbiarze mieli kilkadziesiąt minut na odtworzenie konkursowego wzoru (każdy w identycznej bryle lodu). W niedzielę odbył się konkurs główny. Dwanaście dwuosobowych drużyn dostało kilkanaście ton lodu i osiem godzin na stworzenie kilkumetrowych rzeźb na dowolny temat. Można je oglądać, dopóki pozwoli na to pogoda.
Rzeźby w lodzie można podziwiać na terenie MTP, gdzie trwa Betlejem Poznańskie. Na gości jarmarku czeka wiele atrakcji. Wśród nich są: domek Świętego Mikołaja, zjazdy pontonowe, karuzela wenecka, świąteczna kolejka, mirror cube - mobilny pawilon artystyczno-rozrywkowy, gadający Łoś Marcin, Młyńskie Koło czy symulator lotu saniami. Do tego dostępna jest również bogata oferta gastronomiczna i stoiska z rękodziełem.
Szczegółowy program Poznańskiego Jarmarku Świątecznego, który odbywa się w ramach Betlejem Poznańskiego, dostępny jest na www.jarmark.poznan.pl.
Tegoroczne Betlejem Poznańskie jest największe w historii tej imprezy. Oprócz targów odbywa się także na placach: Kolegiackim i Wolności oraz rynku Łazarskim.Wszystkie lokalizacje łączy świąteczna bimba.
AW