W czwartek, 23 lutego, w Warszawie podpisano akt notarialny, na mocy którego przekazano Miastu działki na Strzeszynie, na których stanie nowa szkoła.
- Podpisanie dokumentu zakończyło niezbędny proces związany z przejęciem przez Miasto prawa własności do tej nieruchomości - mówi Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. - Dzięki temu Miasto bez przeszkód będzie mogło dysponować gruntem i zbudować na nim nowoczesną szkołę, bardzo potrzebną mieszkańcom tego osiedla.
Porozumienie z korzyścią dla wszystkich
Porozumienie z Krajowym Zasobem Nieruchomości Poznań podpisał już w styczniu 2021 roku. KZN zadeklarował przekazanie Miastu nieruchomości na Strzeszynie przeznaczonych pod budowę szkoły, a także zieleń i drogę. Z kolei Miasto - w ramach wsparcia działań KZN, do którego zadań m.in. należy tworzenie warunków poprawiających funkcjonowanie budownictwa czynszowego - wniosło aportem do Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego (PTBS) prawo własności do działek przy ul. Żelaznej. Spółka ma tam zbudować mieszkania czynszowe na wynajem.
To jednak nie koniec korzyści - w grudniu 2021 r. Poznań za pośrednictwem KZN dostał też niemal 120 mln zł dofinansowania na budownictwo społeczne.
Miasto otrzymało działkę na Strzeszynie, na której stanie nowa szkoła, bardzo potrzebna w tej części Poznania. W najbliższej przyszłości - zgodnie z zawartym z KZN porozumieniem - uzyska również pobliskie grunty pod zieleń publiczną, chodniki i drogę. Dzięki temu nowoczesny budynek szkoły stanie w przyjaznym, dobrze zagospodarowanym otoczeniu, z zapewnioną zielenią, a także z dobrym dojazdem, również dla osób z niepełnosprawnościami.
Na porozumieniu skorzystał także Krajowy Zasób Nieruchomości, który otrzymał działki w rejonie ul. Bernata. Oznacza to, że w tym miejscu będą mogły powstać kolejne nowe mieszkania, dostępne dla poznaniaków i poznanianek.
Nowoczesna szkoła stanie na Strzeszynie
Nowa szkoła na Strzeszynie pomieści 32 oddziały szkolne i 8 przedszkolnych. Miejsce to będzie służyło nie tylko uczniom - sala gimnastyczna i filia Biblioteki Raczyńskich będą po zajęciach lekcyjnych dostępne także dla pozostałych mieszkańców Strzeszyna.
Placówkę zaprojektowano na planie litery Y. Część środkowa jest holem głównym. W lewym "ramieniu" budynku planowane jest przedszkole, a w prawym i na dole - sale lekcyjne dla dzieci z podstawówki. Dzięki temu można zapewnić osobne strefy dla dzieci w podobnym wieku w trzech różnych skrzydłach.
W centralnej części będzie miejsce na integrację. Znajdzie się tam sala gimnastyczna z szatniami, stołówka z zapleczem kuchennym, biblioteka, świetlica oraz pomieszczenia administracyjne. Gmach będzie liczył trzy kondygnacje. Częściowo zostanie podpiwniczony - w kondygnacji podziemnej projektuje się szatnie, pomieszczenia magazynowe i techniczne.
Przy nowym budynku planowane są trzy boiska sportowe, dwa place zabaw - osobne dla dzieci szkolnych i przedszkolnych. Przybędzie też drzew i krzewów, pojawią się ławki i oświetlenie. Do szkoły prowadzić będą drogi piesze i rowerowe. W pobliżu staną wiaty dla rowerów oraz parking, na którym będą także miejsca dla osób z niepełnosprawnościami.
Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na 2023 rok, a zakończenie przed wrześniem 2025 r., by w roku szkolnym 2025/2026 uczniowie rozpoczęli już zajęcia w nowym budynku.
AW