- Zdrowie psychiczne jest niezmiernie ważne, choć często zaniedbywane - mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. - Ostatnie lata były trudne dla wielu poznaniaków i poznanianek. Pandemia, strach o zdrowie bliskich, obawy związane z wojną w Ukrainie - to wszystko może przekładać się na problemy, z którymi trudno sobie poradzić bez pomocy specjalisty. Dlatego jako Miasto współpracujemy z organizacjami pozarządowymi w projektach, które służą wsparciu psychologicznemu i psychiatrycznemu, najczęściej zlecając im związane z tym zadania.
Z bezpłatnej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej mogą skorzystać młodzi ludzie (w wieku 14-20 lat), którzy mieszkają w Poznaniu i uczą się w tutejszych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Fundacja AKME na zlecenie Miasta zapewnia konsultacje psychiatryczne i psychologiczne, psychoterapię indywidualną i grupową. Rodzaj i częstotliwość pomocy dla każdego pacjenta są ustalane zgodnie z rekomendacjami zespołu terapeutycznego, w którym są psycholog, psychoterapeuta i psychiatra.
Ta sama fundacja prowadzi również warsztaty edukacyjne dla poznańskich nauczycieli i kadry szkolnej, dotyczące zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Spotkania poświęcone są trudnościom i wyzwaniom, z którymi mierzą się pedagodzy.
Fundacja Orchidea na zlecenie Miasta prowadzi projekt "W trosce o zdrowie" - dzięki temu poznaniacy i poznanianki mogą skorzystać m.in. z punktu konsultacyjnego, oferującego bezpłatną pomoc psychiatryczną, neurologiczną czy neurologopedyczną.
Poznań wspiera też obywateli Ukrainy - 8 organizacji pozarządowych na zlecenie miasta zapewnia im pomoc psychologiczną; do tej pory skorzystało z niej ok. 1,5 tys. osób.
Dodatkowo w całym 2022 r. poznaniacy mogli skorzystać z porad i konsultacji psychologicznych podczas realizowanych przez Miasto wydarzeń, takich jak "Biała Sobota w POSUM", "Białe Soboty na Rodzinnych Ogrodach Działkowych", Panie na Browarze. Zdrowe i bezpieczne Poznanianki".
Z pomocą dla całych rodzin
Poznań pomaga też rodzinom będącym w kryzysie. Przy miejskim wsparciu "Zero-Pięć", Fundacja na rzecz zdrowia psychicznego małych dzieci, oferuje wsparcie emocjonalne i informacyjne, poradnictwo i edukację zarówno rodzicom oczekującym na narodziny potomstwa, jak i tym, którzy już mają dzieci w wieku do 7 lat. Prowadzi też konsultacje laktacyjno-żywieniowe oraz psychologiczne.
Ta sama fundacja zapewnia wsparcie terapeutyczne i edukacyjne rodzin z małymi dziećmi (do lat 10), które doświadczają trudności w wypełnianiu swojej roli. Mogą z niego skorzystać zarówno rodziny biologiczne, jak i zastępcze czy adopcyjne, a zasadniczym elementem pomocy są specjalistyczne konsultacje psychologiczne dla rodzin z dziećmi, które ze względu na doświadczane trudności wymagają pogłębionej pracy terapeutycznej.
Pomoc oferuje także Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Poznaniu, który prowadzi ośrodek wsparcia dla rodzin w sytuacjach kryzysowych oraz Poznańską Poradnię Rodzinną.
Stowarzyszenie na Rzecz Wsparcia Rodziny oferuje rodzinom poradnictwo i terapię, a także wsparcie specjalistów: psychologa, mediatora rodzinnego, lekarza psychiatry i psychoterapeuty. Z kolei Fundacja Wielspin Reha pomaga rodzinom i osobom zagrożonym, znajdującym się w kryzysie - w tym poznaniakom i poznaniankom cierpiącym na lęki społeczne czy osobom starszym, które nie są w stanie uzyskać pomocy w zewnętrznej instytucji.
Fundacja Dziecko w Centrum prowadzi Ośrodek Wsparcia Dziecka i Rodziny, w którym udziela pomocy w kryzysie - to m.in. dyżury telefoniczne, konsultacje porady oraz grupy wsparcia i programy edukacyjne. Ponadto w ramach projektu "Po pierwsze Rodzina" wspiera placówki opiekuńczo-wychowawcze, rodziców i opiekunów, a także dzieci przebywające w różnych formach pieczy zastępczej czy w trudnej sytuacji życiowej. Prowadzi także "Centrum Spotkań z Dziećmi", dzięki któremu rodzice mogą liczyć na konsultacje prawne, psychiatryczne i psychologiczne.
Rodziny wspiera również Pogotowie Społeczne, prowadzące Rodzinną Poradnię Psychologiczną "Na Śródce". To oferta dla rodzin, par (rodziców), a także osób, które potrzebują specjalistycznej pomocy psychologicznej w sytuacjach kryzysów rodzinnych/ małżeńskich, trudnościach wychowawczych, problemach psychicznych.
Dla seniorek i seniorów
Na zlecenie miasta Wielkopolskie Stowarzyszenie Wolontariuszy Opieki Paliatywnej "Hospicjum domowe" realizuje Środowiskowe Centrum Poprawy Zdrowia Psychicznego Osób Starszych. Poznańscy seniorzy i seniorki mają dzięki niemu dostęp do kompleksowej, wielostronnej i powszechnie dostępnej opieki zdrowotnej i społecznej. W ramach projektu realizowane są warsztaty, spotkania grupowe i zajęcia z terapeutą.
By zadbać o dobrostan psychiczny osób w wielu emerytalnym, Stowarzyszenie Zdrowi My zapewnia starszym poznaniankom i poznaniakom indywidualne poradnictwo psychologiczne oraz grupowe spotkania i warsztaty.
AW