Debata w Amfiteatrze Parku Stare Koryto rozpocznie się o godzinie 17, w najbliższą środę (22 czerwca). W spotkaniu weźmie udział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania oraz przedstawiciele miejskich jednostek zaangażowanych w działania nad Wartą - ale dołączyć do rozmowy może każdy mieszkaniec i mieszkanka miasta.
Na spotkaniu podsumowane zostaną działania, które przez ostatnie 10 lat udało się zrealizować nad Wartą przy udziale Miasta Poznania oraz zaangażowaniu wielu instytucji publicznych, instytucji kultury, organizacji pozarządowych oraz prywatnych firm. Podczas debaty będzie można także porozmawiać o pomysłach, planach i oczekiwaniach związanych z rozwojem terenów nadwarciańskich.
Brzegi Warty pięknieją w oczach
Tematów do rozmowy na pewno nie zabraknie. Miasto od lat z sukcesem przywraca Wartę poznaniakom i turystom: inwestuje w rozwój infrastruktury, rozbudowuje Wartostradę, remontuje nabrzeże.
W tym sezonie znowu będzie można skorzystać z wielu atrakcji także na samej rzece. Są wśród nich m.in. rejsy tramwajem czy przystań jachtowa w Starym Porcie, w której za darmo można zacumować łódź. Działa też wypożyczalnia motorówek i kajaków.
Poznaniacy mogą tego lata odpocząć w wielu miejscach na obu brzegach rzeki. Przy ul. Estkowskiego - na cyplu Warty - działa Stary Port Poznań, tradycyjnie gości zaprasza KontenerART, a przy moście Królowej Jadwigi (na wysokości osiedla Piastowskiego) po raz kolejny otworzył się Nurt. Przy ul. Przystań (na wysokości Politechniki) można już korzystać ze strefy gier i relaksu przygotowanych przez Rojber Plażę oraz z atrakcji na Plaży Wilda Eco Village przy ul. Piastowskiej. Nad Wartą czas można spędzać również w Ogrodzie Szeląg, a także w Burger Kont przy ul. Przystań.
Planowane są kolejne udogodnienia, które uatrakcyjnią przestrzeń nad rzeką. Pod koniec kwietnia ogłoszono przetarg na wykonawcę prac, polegających na budowie dwóch mostów pieszo-rowerowych nad Wartą i Cybiną - na wysokości ul. Berdychowo, następnie poprzez cypel w południowej części Ostrowa Tumskiego (Zagórze) do Chwaliszewa. Przeprawa ułatwi przejazd z okolic kampusu Politechniki Poznańskiej i Malty w południowy rejon Ostrowa Tumskiego i do lewobrzeżnej części miasta, w tym na Stary Rynek.
Trwa rewaloryzacja brzegów Warty. Realizowana wspólnie przez Miasto i Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie inwestycja obejmuje odcinek między mostami Przemysła I a Rocha. Betonowe płyty zastępowane są przepuszczalnymi umocnieniami w postaci koszy i materaców gabionowych, które są wypełnione kamieniem naturalnym i humusem, a następnie pokrywane zielenią. Zmiany te ochronią brzegi przed erozją oraz zwiększą potencjał retencji gruntowej. Remontowane są także m.in. schody, tarasy, a także ścieżki.
W okolicach Bramy Poznania oraz wzdłuż Wartostrady realizowana jest również inwestycja "Brama otwarta na rzekę - edukacja ekologiczna na terenach nadwarciańskich". W ramach projektu powstała już Ekologiczna Ścieżka Edukacyjna i Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa. W planach jest również jest przebudowa blisko stumetrowego odcinka muru oporowego na lewym brzegu Warty, w okolicy ul. Szyperskiej.
AW