W dyskusji podczas spotkania ,,Poznań dla kobiet" rozmawiali: Małgorzata Rozenek-Majdan - prezenterka telewizyjna i działaczka społeczna, która głośno mówi o tym, że finansowanie procedury in vitro przez państwo jest potrzebne, a także Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania - miasta, w którym zapłodnienie pozaustrojowe dofinansowywane jest od lat.
- Pomysł zrodził się dzięki radnym miejskim, które przyszły do mnie i wprost powiedziały, że skoro państwo przestało finansować in vitro, to my jako samorząd musimy to zadanie przejąć - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - A że zawsze słucham mądrych kobiet, to do rozwiązania została już tylko kwestia znalezienia środków. Dzięki miejskiemu programowi urodziło się już ponad 500 dzieci. To jest wielkie szczęście setek rodziców, dziadków, całych rodzin.
Obecnie z miejskiego dofinansowania (do 5 tys. zł do zabiegu, maksymalnie trzy razy) mogą skorzystać pary, które mieszkają w Poznaniu i spełniają określone kryteria. Powinny być w związku małżeńskim lub partnerskim, spełniać ustawowe warunki oraz rozliczać podatki w Poznaniu. Wiek kobiety musi mieścić się w przedziale 20-43 lata.
1 czerwca wejdzie w życie ustawa, dzięki której in vitro będzie finansowane przez państwo.
- Czuję ogromna ulgę, bo to było coś bardzo trudnego dla wielu rodzin - mówiła Małgorzata Rozenek-Majdan. - 1 czerwca to bardzo symboliczna data, dzień dziecka. Wszystkim rodzicom, którzy teraz mierzą się z tym tematem, chciałabym powiedzieć: nie poddawajcie się, nie traćcie nadziei. A łatwiej jest nie tracić nadziei, gdy nie trzeba sprzedawać samochodu ani zapożyczać się u rodziny, by zacząć się leczyć.
Program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Poznania realizowany był w dwóch edycjach. Pierwsza z nich zaczęła się w sierpniu 2017 roku i trwała do końca 2020 r. Dzięki niej urodziło się 378 dzieci, w tym aż 25 par bliźniąt.
Druga edycja rozpoczęła się w styczniu 2021 roku i trwa obecnie. Do tej pory 253 kobiety zaszły w ciążę, urodziło się już 146 dzieci, w tym 7 par bliźniąt oraz trojaczki.
Przejęcie finansowania in vitro przez państwo pozwoli Miastu wydać przeznaczane na to pieniądze na kolejne programy medyczne.
- Mamy już gotowy kolejny projekt dotyczący badań w zakresie endometriozy - mówił Jacek Jaśkowiak. - To problem, o którym mówi się dużo, ale głównie podczas debat ekspertów. Tymczasem szacuje się, że endometrioza może dotyczyć nawet 10 procent kobiet, więc dotyka naprawdę dużej części społeczeństwa.
Punkt Profilaktyki Intymnej
Podczas spotkania rozmawiano również o Punkcie Profilaktyki Intymnej. Powstał w październiku 2018 roku - po to, by każda mieszkająca w Poznaniu osoba miała dostęp do profilaktyki intymnej. Na początku projekt prowadzony był pilotażowo - gabinet mieścił się wtedy w centrum miasta, przy ul. Święty Marcin. Od samego początku dostępny był dla osób z niepełnosprawnościami. Bardzo szybko okazał się sukcesem.
W 2019 roku punkt rozszerzył działalność i zaczął przyjmować również mężczyzn, którzy mogli się tam zgłosić na konsultację urologiczną. Poznaniacy mogli więc przebadać układ moczowy, a przyjmujący w punkcie urolog - jeśli była taka potrzeba - wykonywał badania fizykalne, USG oraz oznaczenie poziomu antygenu tzw. PSA w surowicy krwi. To znów był strzał w dziesiątkę - z pomocy urologa w 2019 roku skorzystało tam niemal 300 mężczyzn.
Od stycznia 2020 roku Punkt Profilaktyki Intymnej działał pod nowym adresem, pacjenci byli przyjmowani przy ul. Wojskowej 1, w Centrum Medycznym Drews. W tym roku udzielono 3389 konsultacji, porad, świadczeń opieki zdrowotnej - w tym 3317 kobietom, 47 mężczyznom i 6 osobom nieletnim pod opieką opiekuna prawnego. W okresie pandemii COVID-19 oferta punktu została poszerzona o możliwość uzyskania konsultacji przez telefon (tzw. teleporady).
Od 2021 roku punkt działa w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych przy Al. Solidarności 36. Od tej pory udzielono tam ponad 5 tysięcy bezpośrednich konsultacji (w tym online i e-recepty), a także miało miejsce ponad 3 tys. wizyt obejmujących USG ginekologiczne, w tym 823 badania cytologiczne. Przeprowadzono blisko sto konsultacji urologicznych obejmujących USG układu moczowego i wykonano ponad 200 diagnostycznych i profilaktycznych badań laboratoryjnych, między innymi w obszarze diagnostyki HPV, VDRL, PSA, chlamydii oraz diagnostyki zakażeń bakteryjnych i grzybiczych narządów płciowych. Łącznie w punkcie w POSUM wykonano też 1180 badań mammograficznych oraz niemal 500 USG piersi.
Salmed 2024 - największe medyczne targi
Spotkanie odbywa się w ramach konferencji ,,Green Healthcare and Business in Poznan", podczas której eksperci rozmawiają o tzw. zielonych rozwiązaniach dla szpitali w Polsce. Jej organizatorem jest Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych.
- Czas wpisać zielone priorytety do zarządzania opieką zdrowotną oraz premiować ośrodki zdrowia, które zmniejszają swój ślad węglowy - mówi Konrad Zaradny, dyrektor POSUM.
Do udziału w konferencji zaproszono także przedstawicieli szpitali przyjaznych klimatowi z różnych krajów Europy.
Wydarzenie jest częścią Międzynarodowych Targów Sprzętu i Wyposażenia Medycznego Salmed 2024 na MTP. To jedyne w Polsce kompleksowe targi, podczas których producenci sprzętu medycznego prezentują aparaturę i instrumenty medyczne, wyposażenie szpitali, klinik i gabinetów medycznych oraz sprzęt laboratoryjny i rehabilitacyjny. Wśród wystawców można spotkać nie tylko liderów przedstawiających premiery rynkowe i nowości, ale także klastry medyczne, podmioty certyfikujące oraz uczelnie medyczne w Strefie Nauki.
Strefę ekspozycyjną dopełnia program konferencji, debat i warsztatów tworzony wspólnie z kluczowymi organizacjami sektora ochrony zdrowia. Specjaliści z całego kraju rozmawiają tam o medycznych innowacjach i aktualnych wyzwaniach ochrony zdrowia. Eksperci określają wyzwania, z jakimi mierzą się obecnie szpitale powiatowe i prywatne, a zaproszeni przez NFZ prelegenci, przyglądają się także koordynacji świadczeń opieki zdrowotnej.
Ważną częścią Salmed 2024 jest również strefa startupów medycznych. Ich przedstawiciele mogą dowiedzieć się, jak wykorzystywać swoje szanse na wymagającym rynku, a menedżerowie szpitali - jak wprowadzać nowości cyfrowe we współpracy z młodymi firmami.
AW