Każdego roku w Poznaniu średnio 120 dzieci jest odbieranych ze środowisk, w których doznają krzywdy. Tylko niewiele spośród nich wraca do rodzica lub rodziców, którzy podjęli pracę nad sobą i przezwyciężyli trudności. W ostateczności dzieci zamieszkują w Domach dla Dzieci, o ile te placówki dysponują wolnymi miejscami. To jednak nigdy nie zastąpi prawdziwego domu, który daje dużo więcej bliskości, troski i zaufania.
- Wielu młodych poznaniaków i poznanianek, mając postanowienie sądu o umieszczeniu w pieczy zastępczej, nadal czeka na swoich nowych, zastępczych rodziców, którzy zapewnią im tak potrzebne bezpieczeństwo, spokój i miłość. Sytuacja jest bardzo trudna, dlatego Miasto działa kompleksowo - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - W maju przedstawiliśmy szeroki zakres dodatkowej pomocy, na jaką mogą liczyć zawodowe rodziny zastępcze. To między innymi pakiet medyczny, wsparcie mieszkaniowe i dofinansowanie do aktywności sportowych i kulturalnych. Teraz te działania uzupełniamy kampanią promującą pieczę zastępczą.
Celem kampanii jest zainteresowanie potencjalnych przyszłych rodziców zastępczych tą formą opieki nad dziećmi.
- Uruchomiliśmy specjalną stronę internetową, która w trzech, prostych krokach ma za zadanie przybliżenie zainteresowanym czym jest rodzicielstwo i z jakimi wyzwaniami się wiąże - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Przede wszystkim zależy nam na zbudowaniu relacji z tymi osobami, które potencjalnie mogłyby zająć się dziećmi w ramach rodzinnej pieczy zastępczej. Czekamy na pozostawienie przez nie kontaktu do siebie, a wówczas będziemy mogli poprowadzić je dalej przez system szkoleń i wsparcia, a następnie podjęcia już konkretnej pracy dziećmi - być może dla wielu mającej charakter zawodowy.
W ramach akcji w przestrzeni miejskiej na przystankach autobusowych i tramwajowych, a także na pojazdach komunikacji publicznej pojawiły się plakaty promujące pieczę zastępczą. Zapraszają one jednocześnie do odwiedzenia strony trzyprostekroki.pl. Tam każdy zainteresowany znajdzie krótką ankietę, która sprawdzi, jak odnajdzie się w rodzicielskich wyzwaniach - a te bywają zaskakujące.
Wypełniający ankietę będą mogli odnieść się do oferty miejskiego wsparcia dla rodzin zastępczych wskazując na zadania, które są szczególnie ważne ich zadaniem. Ponadto Miasto Poznań w trakcie wakacyjnych wydarzeń plenerowych zaprasza do specjalnych "punktów poznania rodzin zastępczych". Tam na wszelkie pytania zainteresowanych odpowiedzą eksperci, którzy na co dzień bezpośrednio pracują z rodzinami zastępczymi i dziećmi trafiającymi do pieczy zastępczej. Informacja o punktach znajduje się na stronie poznan.pl.
Dziecięcymi ambasadorami kampanii zostali Maja, Zuzia i Wojtek, których wspierali poznańscy seniorzy - panie Stefania i Aleksandra oraz pan Aleksander. Ich wszystkich można zobaczyć w spotach emitowanych w mediach społecznościowych - na Facebooku, Instagramie i TikToku, w poznańskich kinach, a także na stronie internetowej kampanii. Za koncepcją kreatywną i działaniami strategicznymi stoi agencja Chapter1.
Pakiety dla zawodowych rodzin zastępczych
W maju Miasto poszerzyło ofertę dla zawodowych rodzin zastępczych, oferując im trzy zupełnie nowe rozwiązania. To pakiet medyczny, sportowo-kulturalny oraz wsparcie mieszkaniowe.
- Pakiet medyczny pozwala rodzinom otrzymać do 2500 zł miesięcznie na potrzebną diagnostykę, opiekę lekarską z wizytami domowymi, opiekę stomatologiczną, fizjoterapeutyczną lub rehabilitacyjną.
- Dzięki pakietowi sportowo-kulturalnemu mogą one otrzymać również do 1000 zł na aktywności związane ze sportem, rekreacją i rozrywką, co umożliwia rozwijanie pasji i zainteresowań dzieci. To pieniądze, które można np. wykorzystać na wizytę w kinie, teatrze czy na basenie.
- Rodziny mogą też dostać wsparcie na utrzymanie mieszkania lub domu, w którym mieszkają - czyli pieniądze na opłaty za czynsz, najem, prąd, wodę, gaz, usługi telekomunikacyjne i inne. Ustawowo takie wsparcie przysługuje rodzinom z czwórką dzieci, ale w Poznaniu taką pomoc dostaną także rodziny z trójką podopiecznych.
Wsparcie prawne, psychologiczne, finansowe
Rodziny zastępcze otrzymują obligatoryjne wsparcie finansowe na pokrycie kosztów utrzymania dziecka, dodatek w przypadku dziecka z niepełnosprawnością, zatrudnienie rodziny pomocowej na czas wypoczynku zastępczej w wymiarze do 30 dni w ciągu roku.
Co więcej, w Poznaniu rodzice zastępczy mogą liczyć m.in. na jednorazowe pokrycie kosztów związanych z przyjęciem dziecka, dofinansowanie do wypoczynku, pokrycie wydatków spowodowanych wystąpieniem zdarzeń losowych. Ponadto zawodowe rodziny zastępcze otrzymują wynagrodzenia i dodatki.
- Wszystkie rodziny zastępcze mogą liczyć także na pomoc koordynatora. To osoba, która utrzymuje stały kontakt z opiekunami, odwiedza ich i doradza, wskazuje możliwe rozwiązania i wspiera w przygotowaniu planu pomocy dziecku. Rodzice zastępczy mogą również skorzystać ze wsparcia rodziny pomocowej, która zaopiekuje się dziećmi podczas urlopu, udziału w szkoleniu czy pobytu w szpitalu. W szczególnych przypadkach Miasto może nawet zatrudnić dla rodziny zastępczej osobę do pomocy przy sprawowaniu opieki nad dziećmi i przy pracach gospodarskich - mówi Dorota Potejko, zastępczyni dyrektorki Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP.
Porady prawne - to wsparcie może być ważne, gdy trzeba uregulować kontakty z rodzicami biologicznymi. Przydaje się też w procesie usamodzielniania się wychowanków. Do dyspozycji rodziców zastępczych jest również pokój monitorowanych spotkań dzieci z rodzicami biologicznymi.
Niezwykle ważne jest też wsparcie psychologiczno-terapeutyczne - rodzice zastępczy oraz dzieci mogą korzystać z pomocy pedagoga, psychologa, terapeuty, logopedy lub innego specjalisty, którego potrzebują. Mogą też brać udział w zajęciach w formie stacjonarnej i online - od szkolenia dla kandydatów, poprzez kursy podnoszące kompetencje wychowawcze czy dotyczące pracy z dziećmi z niepełnosprawnościami.
Dzieci i młodzież z pieczy zastępczej mogą też korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej oraz Karty Rodziny Dużej.
Jak zostać rodzicem zastępczym?
Są trzy typy rodzin zastępczych: spokrewnione (dziadkowie i starsze rodzeństwo dzieci), niezawodowe (dalsi krewni i osoby obce, które otrzymują odpowiednie świadczenie na opiekę nad dziećmi i ich potrzeby) oraz zawodowe. Te ostatnie to osoby obce dzieciom, które otrzymują wynagrodzenie za opiekę nad nimi - dzięki czemu mogą zrezygnować z pracy zarobkowej i zaopiekować się nawet kilkorgiem dzieci.
Po wstępnej kwalifikacji kandydaci na rodziców zastępczych przechodzą przez proces szkoleniowy, nabywają wiedzy, umiejętności i kwalifikacji. Formę szkolenia dopasowujemy do kandydatów. Podczas spotkań swoją wiedzą dzielą się doświadczeni specjaliści.
Rodzicem zastępczym może zostać małżeństwo, para lub osoba żyjąca samodzielnie, także senior lub seniorka. Kandydat musi ukończyć szkolenie, w Poznaniu organizuje je Centrum Wspierania Rodzin "Swoboda".
Najbliższe spotkanie dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat rodzicielstwa zastępczego, odbędzie się 24 sierpnia. Każdego dnia można też zadzwonić do Centrum Wspierania Rodzin "Swoboda" - tel. 61 648 60 49. Więcej informacji na stronie poznan.pl.
JZ