Poznań od kilku lat wprowadza zieleń w miejską przestrzeń. W ramach akcji "Zasadzka na fyrtle" zaniedbane tereny na Wildzie wzbogaciły się o ścieżki z nawierzchni mineralnych, nowe nasadzenia, ławki czy stojaki na rowery. Dzięki temu mieszkańcy zyskali parki kieszonkowe, tworzące zielone miejsca wypoczynku dla lokalnej społeczności, tak potrzebne w zwartej zabudowie.
W ten sposób zrewaloryzowano skwer przy ul. Roboczej, u zbiegu ulic Sikorskiego i Umińskiego oraz przy ul. Traugutta, gdzie oprócz ścieżek, zieleni i ławek pojawiły się także domki dla owadów. Prace realizowano przy współpracy z Radą Osiedla Wilda oraz zarządcami terenów.
Za realizację programu odpowiada Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta, które prowadzi obecnie kolejne podobne przedsięwzięcia skupiające się na zagospodarowaniu zaniedbanych działek, często służących jako nielegalne parkingi. Już niedługo, bo na początku lipca przy ul. Jeżyckiej w sąsiedztwie muralu "Fyrtle - tu jest nasze życie" zostanie oddany do użytku kolejny park kieszonkowy, który został zrealizowany w ramach "Zasadzki na fyrtle"
Nagrody w konkursie "Najlepiej zagospodarowana przestrzeń publiczna w Wielkopolsce" przyznano podczas XIV Dnia Urbanisty. Wydarzenie odbywało się na terenie MTP. Nagrodę odebrał Grzegorz Kamiński, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.
Grand Prix XI edycji konkursu "Najlepiej zagospodarowana przestrzeń publiczna w Wielkopolsce", organizowanego przez Oddział TUP w Poznaniu, trafiło do Jarocina za rewaloryzację parku Radolińskich, II nagrodę przyznano gminie Mosina za przystanek Glinianki, III nagrodę otrzymało Miasto i Gmina Krotoszyn za realizację skweru D-O-M Działamy-Odpoczywamy-Motywujemy. Jury konkursu wybrało laureatów spośród 23 zgłoszeń.
JZ