Dzięki dofinansowaniu - 560 tys. euro z programu Audience Development & Film Education Kreatywnej Europy, klaster media - "Kino bez barier" zagości w Cinema Elvire Popesco w Rumunii, w ASFK - Asociácia Slovenských Filmových Klubov w Słowacji, w Kulturni dom Cerknica w Słowenii oraz w TISZApART MOZI w Węgrzech.
- Przyznane środki pozwolą nam nie tylko upowszechniać model dostępnej kultury filmowej w 4 krajach partnerskich, ale również realizować repertuarowe pokazy w ZAMKU w latach 2024-2026 zapewniając ciągłość projektu na kilka lat co w inicjatywach społecznych jest niezwykle ważne - mówi Jakub Walczyk, kierownik Działu Projektów Społecznych CK Zamek.
- Oprócz tego "Kino bez barier" ruszy w objazd po Wielkopolsce, a publiczność poznańska doczeka się swojego święta, bo w ramach projektu przewidujemy także dwie edycje przeglądu filmowego. To będzie kilkudniowe, dostępne święto kina - dodaje Joanna Stankiewicz z Działu Projektów Społecznych CK Zamek.
Pieniądze zostaną przeznaczone na badania dotyczące kwestii dostępności w czterech europejskich kinach partnerskich, a także warsztaty na temat dostępnej kultury filmowej dla ich pracowników i pracowniczek. Ekipa "Kina bez barier" zorganizuje również pokazy dostępne w pięciu kinach europejskich oraz w różnych miejscach Wielkopolski. Dofinansowanie pozwoli też przystosować kolejne europejskie filmy dla osób z niepełnosprawnościami - poprzez stworzenie audiodeskrypcji, napisów i tłumaczenia na polski język migowy, nie tylko w Polsce, ale również u partnerów.
Projekt realizuje ekipa Programy Społeczne - Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.
To kolejne dofinansowanie, jakie trafiło do poznańskiej placówki. Wcześniej dotację (90 tys. euro) na kontynuację i rozwój projektu "Kino bez barier" przyznała Europa Cinemas - sieć europejskich kin, zrzeszająca 1221 placówek w 38 krajach kontynentu. Dzięki niej kolejna edycja programu będzie realizowana we współpracy z Kinem Nowe Horyzonty i Kinem Echo Jarocin im. Piotra Łazarkiewicza.
Do 16 filmów europejskich z bieżącego repertuaru powstanie audiodeskrypcja i napisy dla niesłyszących. W planach jest także produkcja 32 wideo z tłumaczeniem filmów polskich i zagranicznych na polski język migowy, a także zorganizowanie w Poznaniu Forum bez barier, skierowanego do branży kinowej. Projekt ten jest realizowany we współpracy z różnymi organizacjami partnerskimi zajmującymi się kinematografią oraz dostępnością.
Dzięki dofinansowaniu będzie można przeprowadzić warsztaty dla partnerskich kin Wrocławia i Jarocina z organizowania dostępnych pokazów filmowych, a także zrealizować badania, które pomogą dopasować pokazy do potrzeb odbiorców w każdym z miast. W trzech partnerskich kinach regularnie - od października do maja 2024 - wyświetlane będą pokazy filmowe.
"Kino bez barier" to repertuarowe dostępne pokazy filmowe, które oglądać można w każdy wtorek i czwartek w Kinie Pałacowym. Wszystkim filmom towarzyszy audiodeskrypcja i napisy w języku polskim. Czwartkowe seanse (z wyjątkiem wakacyjnych) są tłumaczone na polski język migowy.
Pokazy cieszą się ogromną popularnością, bilety na nie można rezerwować w kasie CK Zamek (nr tel. 61 64 65 26). Więcej informacji i repertuar można znaleźć na stronie: kinopalacowe.pl.
AW