- Cieszę się, że możemy spotkać się i upamiętnić bardzo ważną dla naszego miasta postać. Jacek Hałasik kochał Łazarz. Tutaj się urodził, mieszkał i pracował przez wiele lat. Był to człowiek, który propagował gwarę poznańską i historię stolicy Wielkopolski, miłośnik sportu, kibic Lecha - powiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Gratuluję łazarskiej społeczności inicjatywy, a radny miejskim dziękuję, że poparli tę ideę. To ważne, żeby zachować w pamięci takie postaci, a także przypominać o nich przyszłym pokoleniom.
Charakterystycznym elementem znajdującym się na skwerze są tabliczki przymocowane do oparć ławek. Na każdej z nich znajduje się kilka słów gwarowych razem z tłumaczeniem. Przygotował je Juliusz Kubel, autor książek w gwarze poznańskiej.
Jacek Hałasik urodził się 15 kwietnia 1944 r. w Poznaniu. W 1964 r. rozpoczął pracę w Polskim Radiu Poznań, z którym był związany ponad 50 lat. Na jego antenie prowadził audycje o tematyce regionalnej, sportowej i historycznej, w tym konkursy ze znajomości poznańskiej gwary, której był znawcą i sympatykiem. W 2014 r. uhonorowano go tytułem "Człowieka Roku Łazarza", a w 2018 r. został nominowany do tytułu "Mistrza Mowy Polskiej". Przez wiele lat razem z Juliuszem Kublem prowadził uroczystości święta bamberskiego oraz Konkurs Gwary Poznańskiej "Godejcie po naszymu". Zmarł w 2018 r., został pochowany na cmentarzu parafialnym w Przeźmierowie.
JZ