Miasto Poznań jest od lat partnerem Poznańskiego Stowarzyszenie Żużla. Od momentu powrotu tej dyscypliny na Golęcin klub mógł liczyć na dotacje wspierające udział zespołu w rozgrywkach ligowych - niezależnie od poziomu rozgrywek - zarówno w drugiej, jak i pierwszej lidze. Władze miasta zawsze traktowały przedstawicieli klubu po partnersku i były gotowe szukać rozwiązań mających na celu zapewnienie klubowi możliwości rozwoju.
Na przełomie lipca i sierpnia 2022 roku doszło do kilku spotkań w siedzibie Poznańskich Ośrodków Sportu i rekreacji (POSiR), które zarządzają obiektem na Golęcinie. Władze PSŻ Poznań określiły podczas nich priorytety dotyczące przystosowania stadionu do startu w 1. lidze: zakup 270 ton kruszywa i 60 ton glinki (zrealizowano grudzień 2022), zakup band dmuchanych (zrealizowano styczeń 2023), wymiana band stałych (zrealizowano luty 2023), zakup band absorpcyjnych (zrealizowano luty 2023). Miasto przeznaczyło na to łącznie 1,5 mln zł.
Osobnym tematem było oświetlenie stadionu. Z racji tego, że wymaga on gruntownej modernizacji musi najpierw powstać projekt, który dotyczyć będzie nie tylko rozbudowy oświetlenia, ale też innych kwestii takich jak rozbudowa odwodnienia liniowego, oświetlenia parku maszyn, czy przekształcenia łuku toru żużlowego.
Zgodnie z szacunkami koszt tej inwestycji może wynieść ok. 7-8 mln zł, a takich środków w miejskim budżecie na 2024 rok nie zaplanowano, o czym klub wie od dłuższego czasu. Ostateczną decyzję o ewentualnym przeznaczeniu pieniędzy na ten cel podejmą radni. Rozumiem irytację kibiców, ale mam też świadomość innych potrzeb, takich jak konieczność zapewnienia dodatkowych miejsc dla dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, budowę ulicy Umultowskiej, czy realizacja drugiego etapu tramwaju na Naramowice. Moim zdaniem, w obecnej sytuacji finansowej miasta, pieniądze należy wydawać nie na fajerwerki, nowe stadiony, oświetlenie, a na projekty społecznie bardziej istotne, których potrzebują mieszkańcy. Są wśród nich także inwestycje w infrastrukturę sportową. Priorytetem jest tutaj budowa pływalni na Taborowej, hali lekkoatletycznej oraz modernizacja hali widowiskowo-sportowej Arena.
Oświadczenie PSŻ jest niespójne i sprzeczne z dotychczasowym kierunkiem rozmów prowadzonych od dłuższego czasu z klubem przez władze Poznania. Miasto od początku informowało, że środków na taki cel nie ma, ale mogłoby, zwiększając dotację, pokryć część kosztów zamontowania mobilnego oświetlenia na stadionie POSiR Golęcin. PSŻ, na dotychczasowych spotkaniach, nie przedstawiło jednak, jakie miałyby być koszty takiego rozwiązania.
Jacek Jaśkowiak