Osiedlowe inwestycje latem

Ulica Hodowlana z nową nawierzchnią - grafika rozmowy
Przed przebudową ul. Hodowlana była drogą gruntową, jedynie w części pokrytą nawierzchnią asfaltową fot. PIM
Osiedlowe inwestycje latem

Okres letni, kiedy większość osób wyjeżdża na urlop, a dzieci mają wakacje, to intensywny czas dla służb drogowych. Korzystają one z mniejszego ruchu. Wymieniana jest nawierzchnia ulic, powstają nowe chodniki z ułatwieniami dla osób z niepełnosprawnościami i dysfunkcjami wzroku. Przy okazji sadzona jest również nowa zieleń.

- Wiele osób postrzega remonty przez prace w centrum, tymczasem poza nim również wiele się dzieje. Szczególnie w wakacje trwają intensywne prace w wielu miejscach Poznania. Te osiedlowe inwestycje są szczególnie ważne dla lokalnych wspólnot - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. -  Patrząc jednak szerzej, dają one obraz, jak wiele dzieje się na poznańskich osiedlach. Te zmiany pokazują ponadto, że nie skupiamy się wyłącznie na ścisłym centrum, dużą wagę przykładając również do spraw i problemów miejsc od niego oddalonych.

Prace już się zakończyły

Zakończyły się zasadnicze prace przy remoncie nawierzchni jezdni na ul. Kobylepole. Pozostały jeszcze roboty wykończeniowe - malowanie oznakowania poziomego, ale nie mają one już większego wpływu na płynność ruchu. Prace były prowadzone na odcinku od ul. Borówki za skrzyżowanie z ul. Reknicką. Zerwana została stara (już w wielu miejscach dość mocno zniszczona) nawierzchnia i ułożona nowa. Dzięki temu znacznie poprawił się komfort przejazdów. Jednak ruch odbywa się już normalnie. Kończony jest remont chodnika, tak by i piesi mogli już wkrótce poruszać się po równej nawierzchni.

Przy ulicy Jarochowskiego na Łazarzu wyremontowanym chodnikiem piesi mogą już wygodnie i bezpiecznie dojść do posesji oraz okolicznych sklepów i licznych zakładów usługowych. Zadbano o zieleń przyuliczną od Hetmańskiej do Winklera. Będzie tam posadzonych dziewięć drzew i 950 bylin, krzewów i traw ozdobnych. Środki na te prace pochodzą z wpływów ze Strefy Płatnego Parkowania. 

Mieszkańcy Chartowa mogą przemieszczać się w o wiele bardziej komfortowych warunkach po wyremontowanym chodniku na ul. Wiatracznej. Prace były prowadzone na wysokości osiedla Czecha - od okolic ronda i nowego wiaduktu na ul. Kurlandzkiej w kierunku ul. Żegrze. Prowadzi tędy jedna z głównych dróg pieszych w kierunku przystanków komunikacji publicznej czy też w stronę pobliskich centrów handlowych. Stara, już zniszczona i składająca się z różnych elementów nawierzchnia chodnika została zastąpiona nową - bitumiczną. 

We współpracy z Radą Osiedla Krzyżowniki - Smochowice wyremontowano chodnik na ulicy Chodzieskiej na odcinku od ulicy Białośliwskiej do Budzyńskiej. Na poboczu ułożono tam płyty ażurowe, dzięki czemu woda, w miejscach gdzie nie ma kanalizacji deszczowej, lepiej wnika w ziemię. Wcześniej ażury zostały ułożone między innymi na Lęborskiej, Lubowskiej, Trzcianeckiej, Budzyńskiej.

Po zakończeniu remontu chodnika na ul. Bnińskiej piesi zyskali wygodne dojście do posesji i w kierunku przystanków komunikacji publicznej. Roboty prowadzone były od skrzyżowania z ul. Warszawską do ul. Miłosławskiej (po wschodniej stronie). W ich trakcie stara i już zdegradowana nawierzchnia została wymieniona na nową. Prace były prowadzone we współpracy z Radą Osiedla Warszawskie - Maltańskie - Pomet. 

Na Morasku mieszkańcy mogą już korzystać z przebudowanej ul. Hodowlanej. To kolejna osiedlowa ulica, która zyskała nowy chodnik i równą nawierzchnię jezdni. Pojawiła się ona na całym odcinku pomiędzy ulicami Morasko a Szklarniową.

Przebudowa ul. Hodowlanej rozpoczęła się w październiku ubiegłego roku. Wcześniej była to droga gruntowa, jedynie w części pokryta nawierzchnią asfaltową. Podczas realizacji prac wykonawca zajmował się także infrastrukturą podziemną. Wybudował kanalizacje sanitarną i deszczową, a także przeprowadził konserwację istniejącego rowu melioracyjnego, do którego odprowadzane są wody opadowe i roztopowe z ul. Hodowlanej. Ponadto w ciągu ulicy powstał również nowy kanał technologiczny. Przebudowane zostały też kolizje elektroenergetyczne, telekomunikacyjne, wodociągowe i gazowe.

Na Żegrzu kierowcy mogą się poruszać po wyremontowanej ulicy Inflanckiej. Prace były prowadzone pomiędzy skrzyżowaniami z ulicami Pawią oraz Piłsudskiego. W trakcie robót w miejsce dość zniszczonej już nawierzchni ułożona została nowa. Dzięki temu zwiększyło się bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz komfort przejazdów jedną z głównych ulic w tej części Poznania.

Nieopodal, bo na ul. Orlej, wyremontowana została kolejna część chodnika. To kontynuacja prac prowadzonych sukcesywnie od kilku lat. W tym roku nowa nawierzchnia układana była po wschodniej stronie ulicy, przy wjeździe na os Bohaterów II Wojny Światowej i przystanku autobusowym. W trakcie prac wykonana została nowa platforma przystankowa, a z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku zamontowano maty fakturowe, ułatwiające poruszanie się w obrębie przystanku autobusowego.

Większość skończy się jeszcze w sierpniu

Na Świerczewie trwa remont chodnika po południowej stronie ulicy Czechosłowackiej. Remonty na tej ulicy prowadzone były już w poprzednich latach. Tym razem nowa nawierzchnia chodnika ułożona zostanie na odcinku od posesji nr 131 do nr 127. Dzięki niej piesi będą mogli poruszać się w o wiele bardziej komfortowych warunkach.

Wraz z postępem prac w kolejny etap wkracza też przebudowa ul. Heleny Modrzejewskiej na Ławicy. Zmienia się ona na odcinku od ul. Miastkowskiej do skrzyżowania z ulicami Smoka Wawelskiego i Kornela Makuszyńskiego. Mieszkańcy zyskają nie tylko nową nawierzchnię ulicy, ale też chodnik oraz oświetlenie. Inwestycja prowadzona jest we współpracy z Radą Osiedla Ławica. Roboty zakończą się jesienią. 

U zbiegu ulic Szczepankowo, Michałowo i Ługańskiej trwa budowa ronda. Dzięki niemu do ruchu będzie można włączyć się płynniej i bezpieczniej niż do tej pory. W efekcie trwających od maja prac nowe rondo zostanie dowiązane do istniejącego ciągu pieszo-rowerowego na ul. Ługańskiej oraz drogi dla rowerów na ul. Szczepankowo. Dzięki temu rozwiązaniu rowerzyści będą mieli możliwość bezpiecznego włączenia się do ogólnego ruchu i zjechania z ronda. Dla pieszych z dysfunkcją wzroku, zgodnie ze standardami Miasta Poznania, w rejonie skrzyżowania zaplanowano nawierzchnię fakturową. Prace, prowadzone we współpracy z Radą Osiedla Szczepankowo-Spławie-Krzesinki, zakończą się w IV kwartale tego roku. 

Na północ od Szczepankowa, w Antoninku, trwa przebudowa ul. Dobrowita. Na odcinku od ul. Sędziwoja do ul. Leszka powstaje nowa jezdnia, utwardzone pobocza i odwodnienie, a także kanalizacja deszczowa. W celu dodatkowego uspokojenia ruchu, w odległości ok. 50m od ul. Sędziwoja pojawi się próg zwalniający. Roboty na ul. Dobrowita powinny zakończyć się w pierwszej połowie września

Trwają prace brukarskie na zabytkowej uliczce Obozowej, prowadzone we współpracy z Radą Osiedle Grunwald Południe. Wymieniana jest nawierzchnia jezdni, chodnika oraz krawężniki. Na odcinku od kościoła ewangelicko-augsburskiego do ulicy Promienistej piesi zyskają nowy chodnik, a zmotoryzowani mieszkańcy będą jeździć po jezdni z nową podbudową oraz po nowo ułożonym bruku. Prace zakończą się jeszcze w sierpniu. 

Ważną inwestycją lokalną jest też remont nawierzchni ul. Strzeszyńskiej. To stała trasa dla osób mieszkających na Podolanach i chcących dojechać do centrum komunikacją miejską lub samochodami. W tym roku remont obejmuje część ulicy od okolic ronda (ul. Omańkowskiej i ul. Druskienickiej) po skrzyżowanie z ul. Lutycką. Zakończenie robót zaplanowano jeszcze w wakacje. 

Trwają zaawansowane prace przy budowie wyniesionego skrzyżowania ul. Brzask i Międzychodzkiej na terenie Osiedla Grunwald Północ. Zostanie ono wykonane z kostki, będzie mieć odwodnienie. Na dojściach do przejść dla pieszych pojawią się maty z guzami oraz podłużne oznaczenia fakturowe, ułatwiające poruszanie się osobom z dysfunkcjami wzroku. 

Roboty na skrzyżowaniu i związane z nimi utrudnienia powinny zakończyć się w drugiej połowie sierpnia. 

W kolejny etap wkroczyły prace remontowe na północnej jezdni ul. Warszawskiej. Remont prowadzony jest od ul. Św. Michała do ul. Krańcowej. Obecnie ruch w stronę miasta na tym odcinku odbywa się jednym pasem. Żeby zminimalizować utrudnienia, prace na ul. Warszawskiej rozłożono w czasie i podzielono na etapy. Ten tegoroczny jest już piątym. Zakończenie robót zaplanowane jest w trzecim kwartale tego roku.

Na ul. Głównej mieszkańcy będą mogli w o wiele bardziej komfortowych warunkach dotrzeć do domów, sklepów czy na przystanek autobusowy. Wyremontowany będzie chodnik od skrzyżowania z ul. Smolną w kierunku północnym - za pawilony handlowe. Nawierzchnia zostanie wymieniona na większe płyty. Dodatkowo na skrzyżowaniu z ul. Smolną obniżony zostanie krawężnik, tak aby łatwiej było przechodzić przez jezdnię (szczególnie osobom z dysfunkcjami ruchu czy też z małymi dziećmi). Ułożone zostaną również nawierzchnie fakturowe dla osób z dysfunkcjami wzroku doprowadzające do przystanku autobusowego "Rynek Wschodni".

Na zmianach na Jeżycach zyskają głównie piesi. Na ul. Prusa zmieni się bowiem sposób parkowania na całej długości ulicy, czyli od rynku Jeżyckiego po ul. Zwierzyniecką. Nowa organizacja polepszy widoczność podczas włączania się do ruchu i tym samym zmniejszy zagrożenie wystąpienia kolizji lub wypadku. Jednocześnie ukrócona zostanie możliwość zastawiania chodnika przez parkujące pojazdy. W miejscach, które nie będą używane przez pieszych, rowerzystów i kierowców, wykonane zostaną tzw. odbruki - zamiast kostki betonowej będzie zieleń. To pozytywnie wpłynie na komfort życia oraz przemieszczenia się. Poprawi się także retencja wód opadowych i mikroklimat ulicy.

Nowa zieleń dzięki odbrukom pojawi się niedługo również na łazarskich ulicach. Prowadzone one będą punktowo na ul Kasprzaka, Sczanieckiej, Matejki, Chociszewskiego, Potworowskiego, Stablewskiego, Dmowskiego, Niegolewskich, Limanowskiego i Lodowej. Łącznie odbrukowanych zostanie około 400 metrów kwadratowych powierzchni. Prace mają potrwać do jesieni. Później przyjdzie czas na kolejny etap - obsadzenie tych miejsc zielenią.  Dzięki temu rośliny będą mogły pojawić się w ziemi wówczas, gdy jest najlepsza pora na prowadzenie nasadzeń (późniejsza jesień).

ZDM, RB