Proces ratowania nagrobków był skomplikowany i wymagał nadzoru konserwatorskiego na każdym etapie prac. Najpierw trzeba je było oczyścić i zdezynfekować, niektóre również skleić.
Najwięcej pracy pochłonęła rekonstrukcja okazałego krzyża przy nagrobku Franciszka Dobrowolskiego. Mierzący około 120 cm i ważący ok. 300 kg krzyż, wykonany został z piaskowca. Odtworzono go na podstawie archiwalnych zdjęć. W podobny sposób rekonstruowane były elementy na innych nagrobkach, w tym złocenia krzyży.
Zrewitalizowano pomniki m.in.:
- Alexandra Warajter
- Hugo Henkela
- Mikołaja Głowienkowskiego
- Jana Wacława Żeromskiego
- Augulta Victora Besta
- Teodora Szeliga Żychlińskiego
- Zofii i Heleny Rzepeckich
- Franciszka Dobrowolskiego
- Eleonory Królikowskiej
- Franciszka Wojtasiaka
- Feliksa i Julianny Rakowskich
- Franciszka Xawerego Krzymińskiego
- Antoniego Bukowskiego
- Antoniny Gąsiorowskiej
- Antonina Brylińskiego
Prace trwały ponad trzy miesiące. Ich koszt wyniósł ponad 200 tysięcy złotych i w całości został sfinansowany z budżetu Miasta Poznania.
Nekropolia jest miejscem spoczynku wielu zasłużonych obywateli Poznania i Wielkopolski - weteranów wojen napoleońskich i powstań narodowych, społeczników, ludzi nauki i kultury. Prochy wielu z nich zostały przeniesione tu z innych cmentarzy w latach 1959-1962.
Na cmentarzu znajdują się m.in. groby byłych prezydentów miasta: Szymona Wronieckiego, Jarogniewa Drwęskiego i Cyryla Ratajskiego; wybitnych lekarzy, m.in. Ludwika Gąsiorowskiego, Tomasza Drobnika, Bolesława Krysiewicza, i Ireneusza Wierzejewskiego, naukowców, m.in. filologa Bolesława Erzepkiego, historyka Józefa Łukaszewicza i botanika Józefa Paczoskiego. Spoczywają tam znani artyści, m.in. pianista i kompozytor Raul Koczalski, aktorka Nuna Młodziejowska - Szczurkiewiczowa i rzeźbiarz Władysław Marcinkowski. Znajdują się tam również groby Marcelego Mottego, Hipolita Cegielskiego (symboliczny) i pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego gen. Stanisława Taczaka.
ZZM/PD