Skwer przy ul. Jeżyckiej (o powierzchni 200 mkw) będzie zrekultywowany, dzięki czemu stanie się bardziej atrakcyjny dla mieszkańców. Zaprojektowany został tam centralny plac, otoczony rabatami, którego kształt podkreślą łukowate ławki. Od strony muralu zostanie on otoczony drewnianą palisadą z ułożonych pionowo, nowych podkładów kolejowych. Rozwiązanie to pozwoli ochronić zieleń przed zadeptywaniem, a także stworzyć dodatkowe miejsca siedzące.
W nowym parku kieszonkowym pojawią się drzewa owocowe - jabłonie w odmianie "James Grieve'. Plac od strony ulicy zostanie oddzielony trzcinnikiem ostroklapowym. Obok przewidziano miejsce dla kwitnących rabat z różą 'Marathon', uzupełnionych szałwią omszoną, lawendą wąskolistną, rozplenicą 'Hameln' i szafirkiem armeńskim. Kwitnące rabaty znajdą się również z drugiej strony placu - przy ścianie kamienicy. Tam jednak będą uzupełnione o dudleję Dawida, kosodrzewinę "Pumilio', jeżówki, rozchodnik okazały, gaurę i perowskię. Rośliny zostały dobrane do miejskich warunków i sprawdziły się już w innych lokalizacjach.
Kwitnące rabaty będą atrakcyjnym miejscem dla pożytecznych owadów - zapylaczy oraz motyli. Zaprojektowano dla nich specjalne domki. Zadbano także o zbiornik umożliwiający gromadzenie wody deszczowej z sąsiedniego dachu kamienicy.
Planowany termin oddania skweru to początek lipca. Jeżycki park kieszonkowy powstanie w ramach projektu "Zasadzka na fyrtle". W ramach akcji na nieużytkowanych dotychczas działkach miejskich tworzone są przyjazne miejsca dla mieszkańców z roślinnością i małą architekturą.
Miasto Poznań w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji od lat prowadzi działania zmierzające do wprowadzania zieleni w przestrzeń śródmieścia, także w przypadku mniejszych działań inwestycyjnych. W ramach programu "Zasadzka na fyrtle" do 2021 r. utworzone zostały trzy skwery na Wildzie - przy ul. Roboczej, ul. Traugutta oraz u zbiegu ulic Sikorskiego i Umińskiego. Wcześniej znajdowała się tam zaniedbana infrastruktura osiedlowa oraz nielegalnie zaparkowane samochody. Za realizację programu odpowiada Biuro Rewitalizacji Miasta i Koordynacji Projektów.
AJ/ BKPiRM