Nowy sezon u Raczyńskich

Na zdjęciu żółto-biały gmach biblioteki Raczyńskich, przed nim trawa i krzaki - grafika rozmowy
Wrzesień już na horyzoncie, a wraz nim nowe otwarcie sezonu kulturalnego w bibliotece
Nowy sezon u Raczyńskich

Wrzesień już na horyzoncie, a wraz nim nowe otwarcie sezonu kulturalnego w bibliotece. We wrześniu czekają na czytelników spotkania dotyczące II wojny światowej, warsztaty malowania na wodzie, a także spacer po Jeżycach z tomem wierszy Iłłakowiczówny i rozmowa z tłumaczami o książkach dla młodzieży. Nie zabraknie także oprowadzania po wnętrzach gmachu. 

Miesiąc rozpocznie się od spotkania z Marcinem Mortką - autorem książek o wikingu Tappim. 6 września w Filii 35 będzie można wysłuchać opowieści o pracy pisarza, ale także poznać ciekawostki związane ze skandynawskim folklorem.

Dwa dni później w Filii Sztuki odbędzie się spotkanie autorskie Małgorzaty Wryk. Jest ona córką więźniarki nazistowskich obozów i badacza dziejów okupacji hitlerowskiej - Edwarda Serwańskiego. Spisała opowieści rodziców w formie poruszającej historii o piekle na ziemi i człowieczeństwie. Książka porusza rzadko omawiane i mało znane sprawy związane z konspiracją w Wielkopolsce. 

Wrzesień to też oczywiście Narodowe Czytanie. W sobotę, 9 września, lekturą będzie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Od godz. 11:00 fragmenty dzieła czytać będą zaproszeni goście - przedstawiciele poznańskiego świata kultury, nauki i polityki. Po czytaniu, które urozmaici wspólne śpiewanie pieśni ludowych i patriotycznych w Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk o 13:30, będzie niebywała okazja do obejrzenia zielnika Elizy Orzeszkowej. Tam też odbędzie się czytanie powszechne, do którego zgłosić się mogą wszyscy chętni (zgłoszenia pod adresem zapisy@bracz.edu.pl).  

Filia 38 wraz z Radą Osiedla Grunwald-Północ zaprasza 9 września w godzinach 11-15 na Osiedlowy Piknik z Książką, który odbędzie się na dziedzińcu między pawilonami przy ul. Świt 34. W programie teatrzyk dla dzieci, spotkanie z podróżnikiem, warsztaty plastyczne, konkurencje sportowe i mnóstwo innych atrakcji. 

Spotkanie z Arkadym Radosławem Fiedlerem odbędzie się 12 września w Filii Sztuki. Podróżnik i pisarz opowie m.in. o swoich przygodach oraz rodzinie. 

13 września w Filii Sztuki odbędzie się spotkanie wokół unikatowych zbiorów Centrum Szyfrów Enigma przekazanych pod opiekę Biblioteki Raczyńskich. Zebrane listy, fotografie i dokumenty dostarczą informacji o działalności i losach polskich kryptologów. Prelekcji towarzyszyć będzie prezentacja oryginalnego materiału źródłowego ze zbiorów CSE. 

Wojciech Ganczarek w 2013 roku wyjechał do Ameryki Łacińskiej. O swoich wrażeniach z podróży i codziennego życia, a także o wyprawach rowerowych opowie 14 września w Filii Wildeckiej podczas prelekcji "Podróż totalna. Ameryka Łacińska na rowerze 2013-2023". 

W ramach cyklu "Wtorek dla seniora" odbędzie się spotkanie z Wojciechem Nawrockim, fotografem i podróżnikiem, który przeniesie uczestników w zimne wody Antarktyki. Opowieści będą zilustrowane zdjęciami, które zostały wydane również w formie albumu. 

20 września w Filii 15 odbędzie się spotkanie z podróżnikiem i pisarzem Tomaszem Owsianym. Tematem prelekcji będzie Gujana Francuska, o której napisał on książkę "Gujana Francuska. Kraj naprawdę i na niby". 

Filip Springer, reporter, fotograf, autor książek m.in. "13 pięter", "Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL", "Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast" opowie o przestrzennym dorobku i dziedzictwie epoki PRL. Spotkanie odbędzie się 20 września w Filii Sztuki. 

Paweł Głuszek w książce "Laboratorium zagłady. Mroczny sekret klasztoru Urszulanek" opowiada historię klasztoru urszulanek w Pokrzywnie w okresie II wojny światowej. Podczas spotkania 21 września w Filii Sztuki, będzie okazja do rozmowy z autorem na temat jego odkryć. 

Ebru to tradycyjna turecka sztuka zdobienia papieru poprzez przenoszenie wzorów tworzonych przy pomocy farb i rozprowadzanych pędzelkami i patyczkami na wodzie. Warsztaty dla dorosłych z tworzenia wyjątkowych obrazów tą techniką odbędą się 22 września w Filii 38 i 25 września w Filii 35. Obowiązują zapisy. 

W pierwszym powakacyjnym spotkaniu Klubu Książki u Raczyńskich, 22 września w Filii Sztuki, będzie okazja do wybrania się w podróż po pamięci słoweńskiego twórcy Gorana Vojnovicia. Rozmowa toczyć będzie się dookoła książki "Moja Jugosławia", nagrodzonej Angelusem w 2020 rok.

23 września odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Dzieciństwo na trzepaku". Dla starszych będzie to podróż sentymentalna, dla młodszych - wyprawa do tajemniczego świata, w którym zabawki robiło się samemu, a w ramach zajęć szkolnych jeździło się na wykopki i sadzenie drzew. Na ekspozycji zobaczyć można dawne zabawki, przedmioty codziennego użytku, meble i inne pamiątki z czasów Polski Ludowej. Obowiązują zapisy, liczba miejsc ograniczona.

W Pracowni-Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego 26 września odbędzie się spotkanie z Jerzym Grupińskim. Zaprezentowana zostanie autobiograficzna książka "Chleb od zająca". Jest to opowieść o dzieciństwie we Wronkach, nad Wartą, w lasach Puszczy Noteckiej, w ostatnich latach II wojny światowej i pierwszych latach powojennych. 

Kolejne spotkanie z cyklu "Bookclub we need ya" odbędzie sie 25 września w Filii Sztuki. Tym razem mowa będzie m.in. o języku neutralnym. O wyzwaniach związanych z przekładem powieści porozmawiają tłumacze zajmujący się przekładem literatury m.in. z angielskiego i francuskiego. 

W środę, 23 września, seniorzy będą mieli okazję wziąć udział w oprowadzaniu po gmachu biblioteki. Natomiast 30 września odbędzie się zwiedzanie dla wszystkich, połączone z wejściem na nową wystawę w Galerii Atanazego,  prezentującą dzieciństwo w PRL-u. Obowiązują zapisy.

Jolanta Maria Kaleta znana jest z szeregu powieści i książek detektywistycznych, których akcja rozgrywa się m.in. w jej rodzinnym Wrocławiu. Jednak niedawno autorka sięgnęła po nowy gatunek. "Wojna i miłość. Katarzyna i Igor" to romans historyczny, którego akcja rozpoczyna się w przededniu wybuchu I wojny światowej i opowiada o losach polskiej szlachcianki i rosyjskiego dragona. O najnowszej powieści autorka opowie w Filii 11 29 września. 

Henryk Sienkiewicz był jednym z najsłynniejszych literatów przełomu XIX i XX wieku. Znano go na ziemiach polskich oraz poza granicami. Podczas oprowadzania po Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza uczestnicy poznają blaski i cienie sławy pierwszego w dziedzinie literatury polskiego laureata prestiżowej Nagrody Nobla oraz barwny świat XIX-wiecznych salonów literackich. Obowiązują zapisy. 

Szczegóły poszczególnych wydarzeń znaleźć można na stronie biblioteki.

PD