Grunt pod budowę Nowego Rynku firma Skanska kupiła kilka lat temu od Miasta i spółki PKS Poznań. Dzięki temu teren po dawnym dworcu PKS pomiędzy ulicami Wierzbięcice, ks. Wujka, Przemysłową i Matyi otrzymał nowe życie.
- Nowy Rynek zmienia tę część miasta nie do poznania. Dziękuję inwestorowi oraz architektom za tak odważny i atrakcyjny projekt. Dzięki jego realizacji stolica Wielkopolski zyska łącznie ponad 100 tysięcy metrów kwadratowych nowoczesnych powierzchni biurowych, firmy przestrzeń do rozwoju, a mieszkańcy nowe miejsca pracy. Nowy Rynek to także konkretne wpływy do miejskiego budżetu. Przewidywany podatek od nieruchomości za rok 2023 to ok. 3 mln zł - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Sukces jest podwójny, ponieważ zakończenie kolejnego etapu inwestycji zbiegło się w czasie z umorzeniem postępowania w prokuraturze dotyczącym sprzedaży terenu po byłym dworcu PKS, na którym Nowy Rynek powstaje. Nie byłoby to możliwe bez ciężkiej pracy i odwagi prezesa PKS Poznań Hieronima Urbanka oraz urzędników, którzy koordynowali tę transakcję.
Przypomnijmy, w 2018 roku Delegatura CBA w Poznaniu złożyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstw w związku ze sprzedażą po zaniżonej cenie nieruchomości przy ul. Matyi i doprowadzenia do wyrządzenia szkody w majątku PKS. Pod koniec kwietnia tego roku prokuratura postanowiła umorzyć śledztwo w tej sprawie.
Otwarty dla mieszkańców i ekologiczny
Łącznie kompleks ma składać się z pięciu biurowców. W ukończonych wcześniej budynkach swoje siedziby mają m.in. Allegro, Franklin Templeton, Rockwool, Żabka czy Arvato. Z kolei do Nowego Rynku E pierwsi najemcy mają wprowadzić się już w lipcu, co będzie wiązało się z powstaniem nowych miejsc pracy.
Nowy Rynek znajduje się na 3,8 ha terenie tuż przy dworcu Poznań Główny. Położony jest na skrzyżowaniu najważniejszych linii komunikacyjnych, dlatego dzięki połączeniom autobusowym i tramwajowym można dojechać do niego szybko i komfortowo z różnych części miasta. W okolicy są punkty usługowe, centrum handlowe, a także dwa parki. Mnóstwo zieleni znajdzie się także na wewnętrznym, dostępnym dla wszystkich, patio Nowego Rynku. Niedawno zostały tam nasadzone drzewa oraz krzewy. Jeszcze w sezonie letnim do dyspozycji mieszkańców Poznania oraz pracowników biurowców zostaną oddane miejsca do relaksu, w tym tężnie solankowe oraz fontanna.
- Poznań cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów oraz najemców. Dane mówią same za siebie. W 2022 roku poznański rynek biurowy uplasował się na drugim miejscu wśród rynków regionalnych z najniższymi poziomami pustostanów. W Nowym Rynku pojawili się nowi najemcy reprezentujący między innymi sektor nowoczesnych usług biznesowych oraz IT - mówi Konrad Ziejewski, dyrektor projektu w spółce biurowej Skanska. - Obserwujemy również zmieniające się potrzeby najemców co do samych powierzchni. Przedsiębiorcy chcą pracować w przestrzeniach elastycznych, dostosowanych do ich potrzeb, ale także bezpiecznych, prośrodowiskowych i zrównoważonych, czyli takich, które mają realny wpływ na redukcję emisji CO2 i zużycia zasobów naturalnych. Takie przestrzenie właśnie oferujemy w Nowym Rynku.
Budynek E, tak jak pozostałe biurowce kompleksu, został zrealizowany z myślą o komforcie i bezpieczeństwie jego użytkowników, potrzebach miasta i okolicznej infrastrukturze, a także dobrostanie środowiska naturalnego. W biurowcach zastosowano rozwiązania, które pozwalają oszczędzać energię elektryczną i wodę. Co więcej, budynek zasila energia wyprodukowana w 100 proc. ze źródeł odnawialnych. Najemcy będą mogli korzystać także m.in. z systemu wentylacji z wysokiej klasy filtrami. Dzięki odpowiedniej elewacji pomieszczenia zyskają maksymalną ilość światła naturalnego, a cały budynek będzie mniej narażony na działanie czynników zewnętrznych, umożliwiając w ten sposób bardziej racjonalne zarządzanie gospodarką energetyczną. To wszystko oznacza, że ślad węglowy Nowego Rynku E będzie mniejszy.
Realizacja budynku E rozpoczęła się w kwietniu 2021 roku. Obiekt ma 15 kondygnacji i blisko 30 tys. m2 powierzchni biurowej. Dla przyszłych pracowników przygotowano 160 miejsc postojowych dla rowerów oraz stacje do ładowania aut elektrycznych. Na tych bardziej zmotoryzowanych czekają 234 miejsca parkingowe. Wszystkie zastosowane w Nowym Rynku E rozwiązania spełniają kryteria najbardziej wymagających certyfikacji: LEED Platinum, WELL Core & Shell, WELL Health & Safety Rating oraz Obiekt bez barier.
Całościową koncepcję zagospodarowania terenu wykonała pracownia JEMS Architekci. Dotychczas zrealizowane etapy kompleksu były projektowane przez polskie pracownie architektoniczne - Maćków Pracownia Projektowa, Medusa Group oraz JEMS Architekci. Za zagospodarowanie przestrzeni odpowiedzialna jest pracownia Ultra Architects.
JZ