Noc księgarń to ogólnopolskie wydarzenie, organizowane przez dystrybutora książek - OSDW Azymut. W tym roku przyłączyło się do niego aż 180 księgarń z 70 miejscowości, w tym także z Poznania.
W stolicy Wielkopolski na miłośników dobrej literatury czeka m.in. nocne komiksobranie w zlokalizowanej na Świętym Marcinie księgarni KiK z mangami i fantastyką, a także warsztaty komiksowe w Składzie Kulturalnym (ul. Szamarzewskiego 4). Będzie tam również można posłuchać Chóru Kameralnego Hibike i porozmawiać na temat literatury japońskiej dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Podczas Nocy Księgarń nie zabraknie spotkań z dreszczykiem. Podczas strasznych warsztatów z Dominiką Czerniak-Chojnacką, ilustratorką "Duchowego Przewodnika po Polsce" każdy będzie mógł stworzyć z materiałów zero waste monidła ze straszydłami, a następnie wziąć udział w potwornej sesji zdjęciowej. W Bookowskim (ul. Dąbrowskiego 15) odbędzie się zlot Ciem Nocnych, czyli impreza dla fanów książek połączona z promocjami. w Księgarni z Bajki (os. Przyjaźni 125c) będzie można dotknąć świstoklika i przenieść się do najlepszej Szkoły Magii i Czarodziejstwa, by tam przyrządzać eliksiry i przy blasku latarek i księżyca szukać listów od magicznych zwierząt. Z kolei w Antykwariacie Księgarni im. J.K. Żupańskiego (ul. Paderewskiego 3/5) na gości czekać będą dodatkowe rabaty.
Spotkania autorskie i konkursy
W księgarni Polanglo (ul. Kościuszki 76) odbędzie się spotkanie ze Zbigniewem Zachariasikiem, autorem książki "Klatki schodowe w Poznaniu. Centrum, Jeżyce, Łazarz". To okazja, by zanurzyć się w historie minionych epok ukryte we wnętrzach budynków na Jeżycach, Łazarzu i w centrum miasta. Z kolei w Bookowskim z czytelnikami spotka się Jacek Paśnik, autor "Dzieci" i współautor książki "Nikt nikomu nie tłumaczy". Będzie mówił o swoim kolejnym dziele, czyli powieści "Tak szybko się nie umiera". Antykwariat Bukinista (ul. Ratajczaka) zaprasza na spotkanie z Arturem Nowickim, poetą i myślicielem, a w księgarni "Chodź Pogadać" (ul. Głogowska 55/57) będzie można porozmawiać z Kingą Boruczkowską, autorką nowej książki YA "Do zobaczenia jutro", Martą Listewnik, tłumaczką z języka walijskiego na polski dramatów Saundersa Lewisa, a także sprawdzić swoje siły w literackim pub quizie po angielsku.Z kolei Bookarest zaprasza na na warsztaty wokół książki "Poznaj Poznań" z ilustratorką Olą Woldańską-Płocińską oraz na spotkanie z Anna Komisarczyk, autorką książki "Szkolne śniadaniówki.
Na uczestników Nocy Księgarń czekają nagrody: pakiety książek, vouchery, gadżety dla czytelników, wizyta w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej, domu Krzysztofa Zanussiego i "książkowym raju". By je zdobyć, wystarczy 4 października przyjść do jednej z księgarń, które biorą udział w festiwalu i przygotować swoją relację z wydarzenia w mediach społecznościowych. Szczegóły konkursu na nocksiegarn.pl/konkurs.
Festiwal organizowany jest pod patronatem Prezydenta Miasta Poznania. Więcej informacji i program można znaleźć na stronie: nocksiegarn.pl/poznan/
Poznań wspiera księgarnie
Lokalne księgarnie są obok bibliotek publicznych najbardziej przyjaznymi miejscami kontaktu mieszkanek i mieszkańców z literaturą. Uchronienie ich przed sieciową konkurencją to jeden z powodów, dla których Miasto Poznań i Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych prowadzą dla nich program wsparcia.
Poznańskie księgarnie i antykwariaty, mieszczące się w budynkach należących do Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych, mogą liczyć na 50-procentową ulgę w czynszu. Może ona dotyczyć również podmiotów nowych, bądź już prowadzących tego rodzaju działalność, które zdecydowałyby się przenieść do lokali z zasobu ZKZL. Dla księgarzy udostępnione zostaną aukcje najmu lokali użytkowych przez internet, Będą one organizowane przez ZKZL raz w roku, zawsze w czwartym kwartale. Pierwsza aukcja dedykowana księgarzom odbędzie się już wkrótce. Wywoławcza stawka czynszu najmu będzie wynosiła 50% oferowanej dotychczas kwoty rynkowej. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie poznan.pl.
Wsparcie kameralnych księgarń i antykwariatów to kolejne działanie, którego celem jest rozwój czytelnictwa wśród mieszkanek i mieszkańców miasta. Poszerzana jest sieć filii Biblioteki Raczyńskich, uzupełniana przez system książkomatów, umożliwiających korzystanie z oferty bibliotecznej w rejonach, w których brakuje stacjonarnych placówek tej instytucji.
AW