Najlepsze filmy dokumentalne w Poznaniu

Na zdjęciu ludzie siedzący w kinie, w tle kolorowy ekran - grafika rozmowy
Millenium Docs Against Gravity co roku przyciąga setki poznaniaków i poznanianek/ fot. Maciej Zakrzewski
Najlepsze filmy dokumentalne w Poznaniu

Już w najbliższy piątek w Poznaniu rusza wielkie święto filmu dokumentalnego. Podczas festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Kinie Muza będzie można obejrzeć kilkadziesiąt dzieł stworzonych przez reżyserów i reżyserki z całego świata. Seansom towarzyszyć będą debaty, spotkania z artystami, imprezy i koncerty.

Poznań już po raz piąty dołączył do grona siedmiu polskich miast, w których będzie można zobaczyć najnowsze dokumenty z całego świata. Na festiwalu, który potrwa od 10 do 19 maja w Kinie Muza wyświetlonych zostanie ponad 50 filmów. Ich pokazy online rozpoczną się 21 maja na stronie mdag.pl i potrwają od 21 maja do 3 czerwca. 

Hasło tegorocznego Millennium Docs Against Gravity brzmi: "W relacji ze światem".

  - W ślad za hasłem w tym roku skupiamy się na relacjach międzyludzkich i pokazujemy bezgraniczną złożoność naszej natury. Z jednej strony pozwala nam ona na przyjaźń, miłość i empatię. Z drugiej to właśnie nasz gatunek jest odpowiedzialny za wyniszczanie samego siebie i planety, która nie jest przecież domem tylko dla nas - tłumaczy Karol Piekarczyk, dyrektor artystyczny MDAG.

W Konkursie Głównym znalazło się 12 filmów wyreżyserowanych przez 10 kobiet i 9 mężczyzn. To produkcje, których pokazy odbyły się na prestiżowych imprezach, takich jak Berlinale czy festiwale w Sundance, Wenecji i Rotterdamie. Część dokumentów będzie miała swoje polskie premiery właśnie podczas 21. edycji Millennium Docs Against Gravity. Konkursowa dwunastka powalczy m.in. o Nagrodę Wolności, którą ufundowało Miasto Poznań. 

Zwycięski obraz, który najwierniej broni fundamentów tej wartości, wybierze w Muzie trzyosobowe jury. W tym roku w jego skład wchodzą: Ewa Ewart - dziennikarka, reżyserka i producentka filmów dokumentalnych, Agnieszka Jankowiak-Maik - historyczka, edukatorka i doktor nauk humanistycznych, znana szerzej jako Babka od Histy i Klaudiusz Chrostowski - reżyser filmów fabularnych oraz dokumentalnych, a także scenarzysta. Zdobywca Nagrody Wolności otrzyma 3 tysiące euro. 

Konkursowa dwunastka

Wśród filmów Konkursu Głównego jest m.in. "Sugarcane" w reżyserii Julian Brave NoiseCat i Emily Kassie. Obraz opowiada o rdzennych mieszkańcach kanadyjskiego rezerwatu Sugarcane, którzy postanawiają rozliczyć się z traumatyczną przeszłością. O nagrodę główną zawalczy też "Ibelin" wyreżyserowany przez Benjamina Ree - opowieść o młodym Norwegu, który zmarł w wieku 25 lat na dystrofię mięśniową Duchenne'a. Będzie można też zobaczyć nagrodzoną na Berlinale produkcję "Nie chcemy innej ziemi", którą wyreżyserowali Basel Adra, Hamdan Ballal, Yuval Abraham, Rachel Szor. To film ukazujący ciągnącą się przez dekady batalię prawną mieszkańców Masafer Yatta na Zachodnim Brzegu o zachowanie swojej wioski.  

Kolejny film Konkursu Głównego to "Ścieżka dźwiękowa zamachu stanu" w reżyserii Johana Grimonpreza - produkcja opowiadająca o kulisach ogłaszania niepodległości przez afrykańskie kraje w latach 60. Z festiwalu w Wenecji na 21. MDAG przybędzie "Hollywoodgate" w reżyserii Ibrahima Nash'ata. To wstrząsający obraz talibów i ich stosunku do reszty świata. "Jeszcze nie jestem tym, kim bym chciała" Kláry Tasovskiej to film, który ukazuje życie i trudną artystycznie drogę fotografki Libuše Jarcovjákove. Natomiast "Agent szczęścia", film w reżyserii Aruna Bhattarai i Dorottyi Zurbó, to opowieść o Bhutanie, w którym władca postanawia zbadać poziom szczęścia swoich poddanych. Czarno- biały film "Matka Vera" w reżyserii Cécile Embleton i Alys Tomlinson to historia kobiety, która wstąpiła do klasztoru. 

Wśród nominowanych są też dwa tytuły, które opowiadają historię ze świata zwierząt. "Nokturny" - film, który wyreżyserowali Anupama Srinivasan oraz Anirban Dutta, to medytacyjny obraz przyrody wschodnich Himalajów. Z kolei "Sr" (reż. Lea Hartlaub) opowiada o... żyrafach. W Konkursie Głównym znalazły się także dwa polskie filmy. Pierwszy z nich to "Ostatnia wyprawa" w reżyserii Elizy Kubarskiej - prawdziwa historia Wandy Rutkiewicz, opowiedziana przez nią samą. Drugi natomiast to "Las"  (reż. Lidia Duda) - film o Asi i Marku, którzy po studiach kupili stary dom w Puszczy Białowieskiej, a pewnego dnia pojawili się w nim uchodźcy. 

Spotkania, dyskusje i dziesiątki doskonałych filmów

Poza Konkursem Głównym w Poznaniu w programie znalazło się dwanaście sekcji festiwalowych, w tym nowe: "W drodze do szczęścia", "Niezapomniane historie kobiet", "Japan Story" oraz "Pierwsze Narody". Oprócz tego nie zabraknie tych dobrze znanych i lubianych sekcji, takich jak: "Bohaterowie są wśród nas", "Fetysze i kultura", "Historie intymne", "Klimat na zmiany" czy "Muza i wena". Będzie można też obejrzeć 19 filmów krótkometrażowych. 

Nie zabraknie też wydarzeń towarzyszących (w tym roku organizatorzy przygotowali ich aż 12), na które zaproszono blisko 20 ekspertów oraz twórców i bohaterów wyświetlanych produkcji. W piątek (10 maja) po seansie "Lasu" - filmu otwarcia 21. edycji MDAG, rozpocznie się spotkanie z jego reżyserką, Lidią Dudą oraz z bohaterami tej produkcji. Dzień później, w sobotę wieczorem na rynku Łazarskim odbędzie się pokaz specjalny filmu "Pianoforte" w reżyserii Jakuba Piątka. Opowiada o osobach, które walczą o to, by znaleźć się w Konkursie Chopinowskim. Z kolei w festiwalowy czwartek (16 maja), po uroczystej gali i przyznaniu Nagrody Wolności, odbędzie się seans filmu "Rave", który opowiada o muzyce techno i kulturze rave w Polsce. Po filmie w klubie Rewiry odbędzie się Rave Party. 

W niedzielę (12 maja) warto się wybrać na film "Skradzione ciało". Dokument autorstwa Sophie Compton i Reuben Hamlyn będzie pretekstem do rozmowy o użyciu technologii. Gościnią będzie natomiast Paula Skrzypecka, która specjalizuje się w prawie nowych technologii. 

Bilety można kupić w kasie Kina Muza oraz w internecie na stronach kina i festiwalu. Ceny biletów na seanse wahają się między 14 a 20 zł w zależności od przysługujących ulg. W ofercie są też imienne karnety festiwalowe, dostępne w kasie kina. Karnety na minimum dziesięć seansów będą osiągalne do wyczerpania puli, najpóźniej do 9.05.

Pełen program festiwalowych wydarzeń jest już dostępny na mdag.pl

MDAG/AW