Najlepsi skrzypkowie zagrają w Poznaniu

Galeria zdjęć z konferencji i koncertu - grafika rozmowy
W październiku, po 6 latach przerwy odbędzie się Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. fot. Fresh Frame
Najlepsi skrzypkowie zagrają w Poznaniu

Do Poznania przyjadą najlepsi młodzi skrzypkowie i skrzypaczki z całego świata, reprezentujący kraje niemal wszystkich kontynentów. W październiku będą rywalizować w prestiżowym konkursie im. Henryka Wieniawskiego. Zwycięstwo w nim jest przepustką do międzynarodowej kariery. 

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego (MKS) po raz pierwszy został zorganizowany w 1935 roku. Dziś jest najstarszym istniejącym i jednym z najbardziej prestiżowych tego typu konkursów na świecie. Jest też  jedną z najważniejszych polskich marek kulturalnych. 

Zagrają najlepsi z najlepszych

Pandemia spowodowała, że tegoroczny konkurs odbędzie się po 6-letniej przerwie, a nie jak zazwyczaj - po upływie 5 lat. Rywalizacja potrwa od 7 do 21 października.

W tym roku do udziału w konkursie zgłosiło się ponad 200 muzyków z 30 krajów. By wystartować w rundzie preselekcyjnej, skrzypkowie nie mogli mieć więcej niż 31 lat. Eliminacje, z uwagi na COVID-19, odbyły się na bazie przesłanych nagrań: od kandydatów wymagano prezentacji czterech utworów, bez montażu i obróbki dźwiękowej. Ostatecznie w  MKS bierze udział 39 uczestników: 7 Polaków, 5 Niemców, 6 Amerykanów, 5 obywateli Korei Południowej, 4 Chińczyków, 3 Japończyków, a także reprezentanci Austrii, Niderlandów, Francji, Kazachstanu, Szwajcarii i Singapuru. Większość stanowią kobiety - będzie można usłyszeć aż 25 skrzypaczek. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego to prawdopodobnie historycznie pierwszy wśród wciąż organizowanych konkurs muzyczny, który dopuścił do udziału kobiety. Najmłodszy z uczestników konkursu ma 16 lat, a najstarszy 29.

Trzy etapy rywalizacji

Przesłuchania i koncerty odbywają się w jednej z najpiękniejszych sal koncertowych Europy o uznanej akustyce - w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Inauguracja konkursu zaplanowana jest na 7 października - gwiazdą wieczoru będzie laureatka poprzedniej edycji MKS - Gruzinka, Veriko Tchumburidze. Będzie jej towarzyszyć Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki.

Przesłuchania konkursowe odbędą się w dniach 8-20 października. Do II etapu zakwalifikuje się 15 uczestników, a do finału  - tylko 6. Cała rywalizacja podzielona będzie na części: 

  • Etap 1 -  przesłuchania uczestników Konkursu solo oraz z fortepianem.
  • Etap 2A - recital z fortepianem, podczas którego zabrzmią sonaty skrzypcowe, utwory Karola Szymanowskiego i Henryka Wieniawskiego.
  • Etap 2B - uczestnicy Konkursu wystąpią z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus oraz wybitnych polskich altowiolistów, wykonując Sinfonię Concertante Es-dur W. A. Mozarta. Orkiestrę poprowadzi Anna Duczmal-Mróz. 
  • Etap 3 - finaliści wykonają koncerty skrzypcowe z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza.

Kandydatów będzie oceniać międzynarodowe jury pod przewodnictwem znakomitych wiolinistów: Augustina Dumay oraz Daniela Stabrawy. Jest o co walczyć: pula nagród w Konkursie wynosi 115 tysięcy euro. Na laureatów czeka też szereg nagród pozaregulaminowych i specjalnych. Zwycięstwo w Konkursie jest przepustką do międzynarodowej kariery. 

Uczta dla melomanów

W tym roku planowane są dwie uroczyste Gale Laureatów Konkursu - jedna w Poznaniu (21 października), a druga w Warszawie, w Filharmonii Narodowej (23 października).

Bilety na przesłuchania i koncerty są już w sprzedaży. W Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Konkurs gromadzi ponad 10 000 widzów. Dzięki współczesnej technologii zmagania najlepszych na świecie skrzypków mogą śledzić melomani w każdym zakątku globu. Transmisje YouTube, a także media społecznościowe WieniawskiSociety będą na bieżąco relacjonować przebieg rywalizacji. Specjalne studio konkursowe będzie nadawać w języku polskim i angielskim. Każdego dnia będzie ukazywać się gazeta konkursowa (w druku i online).

Pieczę nad konkursem sprawuje Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Wydarzenie dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego. MKS organizowany jest we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

__________________

Harmonogram 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego:

  • Inauguracja: 7 października
  • Losowanie kolejności uczestników: g. 15.00, Hotel Mercure
  • Koncert inauguracyjny: g. 19.00, Aula UAM
  • I etap: 8-11 października
  • II etap: część pierwsza z fortepianem, 12-13 października
  • II etap: część druga z orkiestrą kameralną, 14-16 października
  • dzień wolny: 17 października (poniedziałek)
  • III etap - finał: 18 -20 października
  • Gala i koncert laureatów: 21 października (piątek), g. 19.00, Poznań, Aula UAM
  • II koncert laureatów: 23 października (niedziela), g. 18.00, Warszawa, Filharmonia Narodowa 

AW