Nagroda Quadro - znamy nominowanych

Zdjęcie przedstawia brązową statuetkę nagrody z sylwetką Jan Baptysty Quadro. - grafika rozmowy
Nagroda Quadro - znamy nominowanych, fot. UMP.
Nagroda Quadro - znamy nominowanych

Plac Kolegiacki oraz budynki mieszkalne "Famma" i "Złamany Dom" - to obiekty, które znalazły się w finale tegorocznej Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro. Zwycięzca zostanie ogłoszony 18 października.

Nagroda Quadro jest jednym z najstarszych wyróżnień architektonicznych w Polsce. Otrzymują ją autorzy najlepszych projektów zrealizowanych w Poznaniu w roku poprzedzającym przyznanie nagrody. Do obecnej, jubileuszowej, 25 edycji zgłoszono 9 obiektów. Spośród nich jurorzy wytypowali finałową trójkę.

Plac Kolegiacki 

Przed przebudową znajdował się tam parking, dziś jest to wielofunkcyjna przestrzeń w centrum miasta, umożliwiająca organizację wydarzeń kulturalnych, jarmarków i festynów. W jej centralnej części znajduje się "Zegar Historii". To 12-metrowy obelisk, który symboliczne przedstawia dzieje kolegiaty pw. św. Marii Magdaleny - od prawdopodobnej daty rozpoczęcia budowy aż do jej rozbiórki. Na placu znajdują się też dwa przeszklenia. Pod nimi widać obiekty znalezione przez archeologów, m.in. fragment ściany krypty, późnośredniowieczną posadzkę czy serce z dzwonu kolegiaty. Oprócz części historyczno-edukacyjnej na placu jest także strefa rekreacyjna z przestrzenią pod ogródki gastronomiczne dla restauratorów. Znalazła się tam także podświetlana nocą fontanna. Ważnym elementem przebudowanego placu jest zieleń zarówno zachowana, jak i nowa, jak np. platany w północnej części,  które tworzą naturalne zielone zadaszenie tego obszaru placu. 

Projekt architektoniczny powstał w pracowni Urbantech. Autorami są architekci: Krzysztof Urbaniak i Maciej Waśko. 

"Famma" na Jeżycach 

To wielorodzinny budynek przy ul. Dąbrowskiego. Architekci podzielili jego bryłę na dwie części - niską, nawiązującą wysokością do sąsiedniej "Wiepofamy" oraz wysoką. Na parterze obiektu znajdują się lokale usługowe. Pozostałe kondygnacje przeznaczono na mieszkania. Jest ich ponad 270 o powierzchni od 28 do 86 m2. Dzięki zaprojektowaniu zróżnicowanych cofnięć w elewacji i tarasom obiekt nie przytłacza optycznie, a także zyskuje indywidualny charakter. Projektanci zadbali także o część wspólną dla mieszkańców. Na dziedzińcu budynku można znaleźć różnorodne posadzki, nasadzenia zieleni i nowoczesną małą architekturę. 

Projekt architektoniczny powstał w pracowni CDF Architekci. Autorami są architekci: Karol Fiedor, Krzysztof Łuczak, Bartosz Małecki, Natalia Okraska, Zuzanna Pikuła, Olga Płaczek, Krzysztof Broża, Łukasz Ekwiński, Szymon Rąpała. 

"Złamany Dom"

To budynek jednorodzinny z dachem o dwóch połaciach - w miejscu jego górnej krawędzi, bryła domu została odgięta. Elewacja, płot oraz dach wykończone są surowymi modrzewiowymi listwami. Na najniższej kondygnacji budynku znajduje się część dzienna, kuchnia oraz ogród zimowy. Na kolejnej zaprojektowano: strefę wejścia, garaż, pokoje dzieci oraz niewielkie, niezależne mieszkanie. Część sypialną z gabinetem umieszczono na najwyższej kondygnacji. We wnętrzach architekci pozostawili nieotynkowany beton struktury konstrukcyjnej domu. Meble wykonano z lakierowanej sklejki, a podłogi części dziennych i komunikacyjnych z lastryka.

Projekt architektoniczny powstał w pracowni Ultra Architects. Autorami są architekci: Marcin Kościuch i Tomasz Osięgłowski

Nagroda z tradycjami 

Jubileuszową, 25. edycję Nagrody Quadro uświetniła wystawa opowiadająca o obiektach, których autorzy otrzymali w poprzednich latach to prestiżowe wyróżnienie. Można ją oglądać do 20 października na pl. Wolności. Ponadto mieszkańcy mogli głosować na jeden z 24 do tej pory nagrodzonych obiektów w plebiscycie na architektoniczną wizytówkę miasta - Srebrny Quadro.

Zdobywca rocznej Nagrody Quadro oraz zwycięzca internetowego głosowania poznaniaków zostanie ogłoszony 18 października. 

Patronem nagrody jest Jan Baptysta Quadro, architekt epoki renesansu, który odpowiadał m.in. za przebudowę poznańskiego ratusza. Pierwszym laureatem był Klemens Mikuła za projekt zespołu sportowo-rekreacyjnego nad Jeziorem Maltańskim. W późniejszych latach przyznawane były one również m.in. autorom projektów Starego Browaru, biurowca Pixel, kompleksu City Park, Bramy Poznania, biurowca Bałtyk czy kolejnego etapu budowy osiedla "Nowy Strzeszyn". W zeszłym roku Nagrodę Quadro otrzymał Przemysław Woźny z Pracowni Projektowej J. P. Woźny za projekt ekspozycji reliktów palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim.

Konkurs organizują: Miasto Poznań, UWI Inwestycje, Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań oraz Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP.

JZ