Obszar objęty opracowaniem zajmuje powierzchnię około 39 ha. Położony jest w południowo-wschodniej części miasta, pomiędzy ulicą Starołęcką a Wartą, na odcinku od ulicy Hetmańskiej do okolic ulicy Bystrej. Obejmuje zarówno tereny obecnie niezabudowane, na których niegdyś znajdowały się hale produkcyjne, jak i obszar istniejących zakładów należących do firmy Stomil, a także - w części południowej - nową zabudowę mieszkaniową wielorodzinną.
Głównym założeniem planu jest przekształcenie terenów przemysłowych i poprzemysłowych w nowe osiedle mieszkaniowe, z uwzględnieniem uwarunkowań przyrodniczych i powodziowych doliny Warty. Plan zakłada stopniowanie zabudowy, od niskiej nad Wartą do średniowysokiej i wysokiej przy ulicy Starołęckiej, z kulminacją w postaci najwyższej dominanty przy rondzie Starołęka. Według nowego planu, oprócz zabudowy mieszkaniowej, będzie tam także miejsce na funkcję usługową, w tym oświatową (szkoła i przedszkole wraz z terenami sportowo-rekreacyjnymi). Ponadto częścią nowego osiedla staną się wybrane hale zakładów Stomil, chronione ze względu na istotną wartość architektoniczną i historyczną. Będą one pełniły funkcje usługowe.
Kluczowym elementem nowej struktury przestrzennej jest także układ zieleni. Głównym założeniem jest stworzenie zielonej ścieżki, łączącej dawny basen portowy ze stawem na terenie zakładów Stomil. Położony pomiędzy halami duży staw, wraz z otaczającymi go drzewami, będzie zaczątkiem parku łączącego nowe osiedla z terenami nadwarciańskimi.
Wzdłuż rzeki, na jej wschodnim brzegu, plan uwzględnia przebieg Wartostrady. Ponadto dokument wskazuje na terenach nowej zabudowy przebieg innych ciągów pieszych i rowerowych. Istotną częścią układu komunikacyjnego będzie także sieć nowych dróg osiedlowych, zarówno łączących wnętrze dzielnicy z ulicą Starołęcką, jak i poprowadzonych wzdłuż tej ulicy.
Zobacz także:
JZ