Łacina to jedno z najszybciej rozwijających się miejsc w stolicy Wielkopolski. Miasto Poznań razem z parafią Łacina i Fundacją Zakłady Kórnickie podjęło inicjatywę stworzenia tam nowego parku.
- Kwestia zieleni zwłaszcza w tym miejscu jest dla nas bardzo ważna i jako władze miasta jesteśmy zdeterminowani, żeby ten pomysł zrealizować. Liczymy, że studencki konkurs architektoniczny pozwoli nam poznać ciekawe rozwiązania, które będą dla projektantów wskazówką, co warto przenieść na deskę kreślarską - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
Teraz na temat tego, co dokładnie może powstać pomiędzy trasą kórnicką a ulicą Andrzeja Sobczaka, wypowiedzą się młodzi projektanci.
- Konkurs adresujemy do studentów Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Przyrodniczego i Politechniki Poznańskiej. Dla uczestników przewidzieliśmy pulę nagród w wysokości 20 tys. zł - zaznacza Katarzyna Podlewska, zastępca dyrektora Wydziału Urbanistyki i Architektury UMP.
Ich zadaniem będzie stworzenie koncepcji zagospodarowania przestrzeni wyraźnie akcentującej zieleń i ekologię, z dużym udziałem powierzchni przepuszczalnych. Miejsce to ma zachęcać do spotkań i integracji. Uczestnicy konkursu powinni też wziąć pod uwagę planowaną lokalizację Centrum Duszpasterskiego oraz wyniki konsultacji społecznych.
Termin składania zgłoszeń do udziału w konkursie mija 29 marca, zaś prace studenci będą mogli przesyłać do 29 maja. Wyniki zostaną ogłoszone w czerwcu. W oparciu o pomysły stworzony zostanie projekt realizacyjny nowego parku inspirowanego koncepcją tzw. ogrodów św. Franciszka, które powstają przy zaangażowaniu lokalnej społeczności. Szczegóły dotyczące konkursu można znaleźć na stronie internetowej: https://www.poznan.pl/mim/main/-,p,42605.html.
Inicjatorom stworzenia parku zależy na włączeniu wszystkich grup społecznych w jego powstawanie, dlatego etap projektowy poprzedziły szerokie konsultacje, prowadzone wspólnie przez Miasto i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. W części ankietowej swoje zdanie wyraziło ponad 1700 osób. Druga część konsultacji przeprowadzona została w formie trzech spotkań dla mieszkańców Łaciny i jego najbliższej okolicy, które odbyły się w lokalnej kawiarni.
- Na Łacinie brakuje miejsca, w którym rodzice, dzieci czy seniorzy mogą spędzać czas wolny. Park pomoże uzupełnić tę lukę. Da mieszkańcom okazję do spotkań, także międzypokoleniowo - dodaje Marek Sternalski, radny Miasta Poznania.
Na części terenu pomiędzy trasą kórnicką a ulicą Andrzeja Sobczaka może powstać Centrum Duszpasterskie. Ma to być miejsce spotkań, otwarte dla każdego, które będzie uzupełniać się z parkiem, gdzie obcując z przyrodą będzie można się wyciszyć i odpocząć.
- Parafia, oprócz tego, że łączy ludzi religijnie, to jest także organizacją społeczną. Dlatego bardzo nam zależało na tym, żeby w tym miejscu stworzyć zieloną przestrzeń dostępną dla każdego, a nie tylko dla osób wierzących - podkreśla ks. Radek Rakowski, proboszcz parafii Łacina.
JZ