Oba wydarzenia są adresowane przede wszystkim do ósmoklasistów kończących szkołę podstawową, przed którymi stoi decyzja o wyborze dalszej drogi edukacji. Młodzież, która interesuje się zagadnieniami związanymi z transportem publicznym, będzie mogła poznać specyfikę pracy przewoźnika.
Arena Zawodów odbyła się we wtorek, 28 lutego na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Tego dnia, w godzinach od 10.00 do 15.00, pracowników MPK Poznań, również Działu Techniki Autobusowej, można było spotkać na terenie Poznań Congress Center. Wspólnie z Zespołem Szkół Samochodowych w Poznaniu prezentowli pracę elektromechaników.
W 2018 roku MPK Poznań podpisało umowę partnerską z Zespołem Szkół Samochodowych - tym samym spółka objęła patronat nad klasą kształcącą w zawodzie elektromechanik samochodowy. Od tego czasu uczniowie kolejnych klas odbywają praktyki zawodowe w zajezdniach przy ul. Warszawskiej i Kaczej, zdobywając przydatną wiedzę i umiejętności, które mogą wykorzystać w życiu zawodowym. Pierwsi absolwenci klasy patronackiej podjęli już pracę w przedsiębiorstwie.
Targi Arena Zawodów odbywają się w ramach organizowanej przez Miasto Poznań kampanii "Szacun dla zawodowców". Natomiast Młodzieżowa Rada Miejska Gminy Kostrzyn organizuje w najbliższy piątek VII Targi Edukacyjne i Zawodów, w których również wezmą udział przedstawiciele poznańskiego MPK.
VII Targi Edukacyjne i Zawodów odbywać się będą 3 marca w godzinach od 8.30 do 12.30 w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kostrzynie. Również tam nie zabraknie stoiska MPK Poznań.
Poszukiwana, poszukiwany
MPK Poznań przez cały czas prowadzi rekrutację na wolne stanowiska. Obecnie poszukiwane są m.in. osoby zainteresowane pracą na stanowiskach: mechanik samochodowy, spawacz, malarz/lakiernik, monter torów, elektronik, elektryk taboru szynowego, elektromonter maszyn i urządzeń, elektromonter aparatury urządzeń trakcyjnych itd. Ze wszystkimi aktualnymi ofertami pracy można zapoznać się w zakładce Pracuj u nas na stronie MPK..
Przez cały czas są także poszukiwani kierowcy autobusów. MPK Poznań prowadzi również nabór na kurs prawa jazdy kat. D i kwalifikacji wstępnej, który ma rozpocząć się w kwietniu. Jest on bezpłatny dla osób, które po zdaniu egzaminu przez trzy lata będą pracować w przedsiębiorstwie (w momencie rozpoczęcia pracy, po kursie, oferowane jest wynagrodzenie w wysokości 4760 zł brutto, w tym premia, ale kwota ta wzrasta wraz ze stażem pracy.) Osoby posiadające prawo jazdy kat. C lub D, które udokumentują swoje doświadczenie zawodowe na stanowisku kierowcy, będą miały "zaliczony" staż w innej firmie, co wiąże się z wyższym uposażeniem już na starcie.
Do głównych obowiązków na stanowisku kierowcy autobusu należy: bezpieczny przewóz pasażerów na liniach komunikacyjnych, zgłaszanie zauważonych w czasie jazdy usterek i uszkodzeń pojazdu, informowanie pracowników nadzoru ruchu o wystąpieniu utrudnień na trasie, obsługa klienta.
Poza chęcią podjęcia pracy w spółce po zdaniu egzaminu, od kandydatów na kurs wymagane jest ukończone 21 lat, posiadanie wykształcenia min. zawodowego, prawa jazdy min. kat. B, niekaralność, odporność na stres, dyspozycyjność oraz umiejętność komunikowania się, sumienność i wysoka kultura osobista.
MPK Poznań oferuje umowę o pracę, możliwość rozwoju zawodowego, dofinansowanie do kursów certyfikacyjnych, szkoleń, studiów, bogaty pakiet socjalny (dofinansowanie wakacji, karnetów sportowych, kolonie dla dzieci, atrakcyjna oferta wyjazdów weekendowych, bilety do kina i teatru), dostęp do Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej oraz preferencyjne warunki korzystania z usług własnych (bilet na komunikację miejską za 12 zł na rok dla pracownika i członków jego rodziny).
MPK