Modernizacja nagrobków

Galeria zdjęć przedstawia nagrobki przed renowacją - grafika rozmowy
Kolejne nagrobki oraz krzyż na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan przejdą renowację
Modernizacja nagrobków

Kolejne nagrobki oraz krzyż na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan przejdą renowację. Prace rozpoczną się we wrześniu i mają potrwać do końca października. Na ten cel przeznaczono ponad 300 tys. zł. 

Pomniki znajdują się na cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan oraz dawnej nekropolii parafii św. Wojciecha. Wymagają one odnowienia z uwagi na swój zły stan - uległy zniszczeniu wskutek upływu lat czy niesprzyjających warunków. Nagrobki te są cenne historycznie, spoczywają tam osoby zasłużone dla Wielkopolski, ale nie tylko. Pracami zajmie się firma Alta.

Odnowione zostaną 3 pomniki. Jeden z nich to grobowiec Maksymiliana Studniarskiego, Gabrieli z Pomorskich Studniarskiej, Marii Studniarskiej, Karola Krysiewicza, Alfonsa Kolskiego, Stanisława Krysiewicza, Bolesława Krysiewicza i Felixa Kulczyńskiego. Zmodernizowane zostaną także nagrobki rodziny Dąbrowskich na cmentarzu świętego Wojciecha oraz Józefa Feliksa Męciny-Krzesza i Marii Ludwiki Męciny-Krzesz na cmentarzu na stoku Cytadeli. 

Rodzina Krysiewiczów:

Stanisław (ur. 1850 r. w Poznaniu), przemysłowiec, prezes Rady Nadzorczej Banku Związku Spółek Zarobkowych, działacz Towarzystwa Czytelni Ludowych. Zmarł w 1938 roku w Poznaniu.

Karol (ur. 1852 r. w Poznaniu) był honorowym radcą miejskim Poznania. Opiekun ubogich. Zmarł w 1921 roku.

Bolesław (ur. w 1862 r. w Czarnkowie); członek PTPN, doktor medycyny - organizator i Naczelny Lekarz szpitala dziecięcego św. Józefa w Poznaniu, społecznik oraz działacz niepodległościowy. Uczestniczył w Powstaniu Wielkopolskim. W 1918 roku był członkiem delegacji witającej na poznańskim dworcu Ignacego Jana Paderewskiego. Patron ulicy na Starym Mieście. Zmarł w Poznaniu w 1932 r.

Maksymilian Studniarski (ur. 1828 r. w Międzyrzeczu); nauczyciel, społecznik, orędownik pracy organicznej. Jeden z ojców-założycieli i pierwszych opiekunów zbiorów archeologicznych Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Oprócz działalności zawodowej oraz aktywności w towarzystwach społecznych, zapisał się w pamięci jako budowniczy kamienic czynszowych w zaułku ul. Strzeleckiej. Zmarł w 1890 roku.  Pochowany został razem ze swoją żoną, Gabrielą Józefą z Pomorskich oraz Marią Pomorską.

Józef Feliks Męcina-Krzesz (ur. 1860 r. w Krakowie) - artysta-malarz, uczeń Jana Matejki. Był autorem obrazów o treści historycznej i religijnej, scen rodzajowych oraz portretów. Zmarł w Poznaniu w 1934 roku. Pochowany na cmentarzu starogarnizonowym na stoku Cytadeli, razem ze swoją żoną Ludwiką Marią Barat - również malarką, wieloletnią przewodniczącą organizacji Le Souvenir Français w Poznaniu.

Alfons Kolski (ur. 1845 w Poznaniu). Pod koniec XIX wieku wszedł w posiadanie pałacu Powelskich w Wojnowie niedaleko Murowanej Gośliny. Zmarł w 1920 r. w Poznaniu.

Feliks Kulczyński - zapewne parafianin poznańskiej fary (obecny Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan dawniej należał do parafii pw. św. Marii Magdaleny), przypuszczalnie był majętnym i wpływowym mieszkańcem miasta. Zmarł w 1834 roku. Został pochowany w jednej z nisz szeregu połączonych ze sobą, murowanych grobowców.

Wyremontowany zostanie też krzyż oraz okazały grobowiec rodzinny na zabytkowym cmentarzu staroparafialnym św. Wojciecha na stoku Cytadeli - na podstawie częściowo odczytanej inskrypcji przyjmuje się, że spoczywa tam rodzina Dąbrowskich.

Cytadela to jedna z najstarszych nekropolii na terenie Poznania. Założony w 1833 roku cmentarz położony jest w dolnej części południowo-zachodniego stoku Cytadeli, przy alei Armii Poznań. Spoczywają tam parafianie pobliskiego kościoła św. Wojciecha oraz wiele zasłużonych dla Miasta i Wielkopolski osobistości. Teren ten znajduje się pod opieką Zarządu Zieleni Miejskiej. Razem z Miejskim Konserwatorem Zabytków zlecił on renowację cennych historycznie i artystycznie nagrobków. 

Prace konserwatorskie mają potrwać do 30 października. Na ten cel przeznaczono ponad 330 tys. zł.

PD