Zarówno Estrada Poznańska, jak i Muzeum Narodowe w Poznaniu otrzymały dofinansowanie z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS). Oficjalne przekazanie dokumentów odbyło się 6 marca w Warszawie.
Estrada ponad 19,5 mln zł przeznaczy na przebudowę Sceny na Piętrze w budynku swojej siedziby, przy ulicy Masztalarskiej 8. Modernizacja ma rozpocząć się w czerwcu tego roku i potrwa 3 lata.
- To kolejna duża inwestycja Estrady Poznańskiej po całkowitym remoncie Kina Muza. Teraz Muza jest nowoczesnym, wygodnym i dostępnym miejscem dla wszystkich mieszkańców Poznania. Dzięki kolejnej dotacji za trzy lata będziemy mieli przy Masztalarskiej jeszcze jedno miejsce na kulturalnej mapie Poznania o wysokim standardzie, dostępne dla osób z niepełnosprawnościami i spełniające wymogi zrównoważonego rozwoju - podkreśla Małgorzata Kempa, dyrektorka Estrady Poznańskiej.
Przebudowa budynku przy ulicy Masztalarskiej obejmie: roboty budowlane, wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej oraz automatycznej sygnalizacji pożaru, a także ogrzewania, wentylacji, montaż zewnętrznej windy, fotowoltaiki na dachu i 2 zbiorników retencyjnych.
Za pieniądze z dotacji Estrada Poznańska kupi także wyposażenie dla studia nagrań, w tym m.in.: nagłośnienie, oświetlenie, sprzęt multimedialny i do streamingu oraz systemy teleinformatyczne.
Ratusz i kamienice vis a vis
- W ostatni weekend, kiedy otworzyliśmy piwnice i parter Ratusza, odwiedziło nas prawie 8 tysięcy osób. To blisko 25 procent frekwencji z całego 2018 roku. Ta liczba ludzi pokazuje, że warto było to robić - mówił Tomasz Łęcki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu. - To jednak był tylko pierwszy etap zaplanowanych prac. Przed nami inwestycja o wartości blisko 90 milionów złotych. Dzięki pozyskanym z programu FEnIKS środkom dokończony zostanie remont wyższych pięter i elewacji Ratusza. Przede wszystkim jednak blask odzyskają dwie kamienice znajdujące się naprzeciwko renesansowego budynku - przy Starym Rynku 42 i 43. Tam zostanie uruchomione Muzeum Mieszkańców. Pokazane zostaną zmieniające się wnętrza kamienic oraz odniesienia do wybranych motywów z życia poznaniaków od czasów najdawniejszych do współczesności.
Projekt zakłada otwarcie w poznańskim Ratuszu ekspozycji prezentującej na kolejnych wyremontowanych kondygnacjach historię Poznania od X do XVI wieku. We wniosku o dofinansowanie uwzględniono prace konserwatorskie w poszczególnych pomieszczeniach, w tym w salach: Renesansowej, Królewskiej i Sądowej. Ponadto blask odzyska m.in. 25 zabytkowych witraży. Zdigitalizowane będą też zdjęcia związane z historią stolicy Wielkopolski.
W przypadku kamienic planowany jest generalny remont. Prace będą miały charakter zarówno konstrukcyjny (wymiana i wzmacnianie stropów, więźby dachowej, ścian), jak i budowlany (rozpoznanie stanu izolacji murów, odcięcie dostępu wód gruntowych, właściwego odprowadzenia wód opadowych, przystosowanie wnętrz do nowych funkcji).
Dzięki dofinansowaniu wyremontowana zostanie również kamienica przy ul. Klasztornej, która służyć będzie jako zaplecze dla muzeum (pracownie konserwatorskie, magazyn zbiorów, biblioteka z czytelnią, zaplecze biurowe). Planowana jest tam także przestrzeń dla wykładów i warsztatów.
Prace mają potrwać pięć lat. Ich planowane zakończenie to połowa 2029 roku.
RB