Miejska choinka rozbłysła setkami świateł

Galeria zdjęć przedstawia rozświetlenie miejskiej choinki na pl. Kolegiackim. - grafika rozmowy
Miejska choinka rozbłysła setkami świateł
Miejska choinka rozbłysła setkami świateł

W sobotę na miejskiej choince rozbłysły światełka. Uroczyście rozświetlił ją Jacek Jaśkowiak, prezydenta Poznania, otwierając tym samym Betlejem Poznańskie na placu Kolegiackim. Drzewko można podziwiać do 6 stycznia.

- Odliczanie do Bożego Narodzenia trwa. Mam nadzieję, że najbliższe tygodnie miną nam w rodzinnej, radosnej, świątecznej atmosferze. Pamiętajmy także o tym, że to okres, w którym wszyscy powinniśmy rozejrzeć się dookoła, czy ktoś obok nas nie potrzebuje pomocy czy wsparcia - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

W sobotnie popołudnie mieszkańcy przyszli na pl. Kolegiacki podziwiać rozświetlenie 13-metrowej choinki i towarzyszące temu występy artystyczne. Na otwarcie zagrał zespół Golden Collective. Uczestnicy jarmarku mogli także zobaczyć ukraińską grupę Eat Me Crew. W wydarzeniu wzięli również udział uczniowe Szkoły Podstawowej nr 75, którzy wykonali program artystyczny. Poznaniaków - szczególnie najmłodszych - w świąteczny nastrój wprowadził spektakl Teatru Fuzja "Takich Świąt jeszcze nie było". 

Na pl. Kolegiackim dziać się będzie także w niedzielę, 4 grudnia. O godz. 12:00, będzie można wziąć udział w nietypowym wykonaniu "Cichej nocy" - klasyczna kolęda "zabrzmi" w polskim języku migowym. 

Największe Betlejem Poznańskie w historii 

Po raz pierwszy Betlejem Poznańskie odbywa się w aż czterech miejscach. Z atrakcji na pl. Wolności i Międzynarodowych Targach Poznańskich można korzystać już od końca listopada. W ten weekend oprócz pl. Kolegiackiego wystartowała jeszcze jedna lokalizacja - rynek Łazarski.

Sobotnie popołudnie najmłodszym umilił tam spektakl lalkowy "Klaudek i Klaudynka - zabawy zimowe". Można było zobaczyć pokaz rzeźbienia w lodzie, posłuchać koncertu Golden Collective, przywitać Św. Mikołaja, który przyjechał na motorze, a także spróbować tortu z okazji 1. urodzin rynku Łazarskiego. 

Także w niedzielę dla poznaniaków przygotowano szereg atrakcji. Dzieci będą mogły obejrzeć spektakl "Sasza i Bałwan" przygotowany przez Teatr Fuzja (godz. 12:00). Drugi dzień weekendu otwarcia uświetni także koncert artystów z Teatru Muzycznego (godz. 13:30). Odbywać się będą również Targi Sztuk Pięknych, czyli cykliczne wydarzenie umożliwiające obcowanie ze sztuką oraz rzemiosłem (godz. 12:00-17:00). Otwarta będzie również strefa warsztatowa, gdzie mogą wykonać świąteczne kartki i ozdoby, a także napisać list do Św. Mikołaja (godz. 13:00-16:00).

Na gości odwiedzających wszystkie lokalizacje Betlejem Poznańskiego czekają także domki handlowe z rękodziełem. Nie brakuje też stoisk gastronomicznych m.in. ze świątecznymi przysmakami i grzanym winem. 

Jarmark świąteczny na pl. Kolegiackim i rynku Łazarskim potrwa do 18 grudnia, na Międzynarodowych Targach Poznańskich do 23 grudnia, a na pl. Wolności do 27 grudnia.

Trudno wyobrazić sobie okres świąt bez iluminacji. W tym roku jednak tradycyjne światełka ze względu na oszczędności pojawią się przede wszystkim w tych miejscach, gdzie odbywają świąteczne jarmarki, czyli na placach Wolności i Kolegiackim, a także na rynku Łazarskim. Świąteczne lampki będzie można również oglądać na fragmencie ul. Św. Marcin. To ok. 15 proc. obszaru objętego iluminacją w poprzednich latach. Skrócony zostanie czas wywieszenia światełek - do 8 stycznia, czyli o ok. miesiąc krócej niż zwykle.

Podobnie jak w ubiegłym roku na poznańskich rynkach - Wielkopolskim, Bernardyńskim, Wildeckim i Jeżyckim - stoją świąteczne choinki.

Na Betlejem Poznańskie można dotrzeć specjalną świąteczna bimbą. Więcej informacji o atrakcjach wraz z dokładnym programem można znaleźć na stronie internetowej: betlejempoznańskie.pl.

JZ