Miasto przygotowuje się na intensywne opady deszczu

Zdjęcie przedstawia samochód czyszczący studzienkę. - grafika rozmowy
Rocznie w Poznaniu czyszczonych jest ponad 25 tys. wpustów deszczowych, każdego dnia serwisowanych jest więc blisko 70 studzienek.
Miasto przygotowuje się na intensywne opady deszczu

W weekend w Poznaniu prognozowane są intensywne opady deszczu. Spółka Aquanet, która odpowiada za dostarczanie do naszych domów czystej wody i odprowadzanie ścieków, na co dzień dba o to, by infrastruktura deszczowa była sprawna i spełniała swoją rolę. Nieustannie wykonywane są w mieście prace, które umożliwiają sprawne działanie sieci kanalizacyjnej i odbiór wód deszczowych. Prowadzone są również nowe inwestycje, których celem jest usprawnienie obecnego systemu. Ekstrema pogodowe, z którymi dziś musimy sobie radzić, wymagają też rozwoju małej retencji. 

Rocznie w Poznaniu czyszczonych jest ponad 25 tys. wpustów deszczowych, każdego dnia serwisowanych jest więc blisko 70 studzienek. Planowo wszystkie czyszczone są co najmniej dwa razy w roku. Prowadzone są też jednak działania interwencyjne, kiedy tylko sytuacja tego wymaga. Usuwane są zatory powodowane przez różne czynniki: liście i gałęzie gromadzące się w rurach, osadzający się piasek czy muł, korzenie przebijające rury, wszelkiego rodzaju śmieci. Aquanet retencja monitoruje newralgiczne miejsca i w razie konieczności od razu podejmuje działania.

Już w czwartek, z uwagi na opady deszczu i bardzo niekorzystne prognozy, pracownicy Aquanet Retencja, a więc spółki odpowiedzialnej za gospodarowanie wodami opadowymi w mieście, pracowali na podwyższonych obrotach. Prace eksploatacyjne były wzmożone, dokonano m.in. przeglądów przepompowni wód opadowych, wypompowano wody ze zbiorników bezodpływowych, by przygotować się na duże opady deszczu, a wszelkie pojawiające nieprawidłowości usuwać na bieżąco. Dla odpowiedniego funkcjonowania sieci kanalizacyjnej są to czynności nieodzowne, a jednocześnie łatwo zauważalne. 

Żeby system działał poprawnie, należy jednak zrobić znacznie więcej. Nieustannie prowadzone są prace modernizacyjne, które pozostają niemal niedostrzegalne dla mieszkańców, odbywają się bowiem pod ziemią. Dzięki zastosowaniu technik bezwykopowych nie powodują też utrudnień komunikacyjnych. Przykładem takiego zadania jest prowadzona obecnie przez Aquanet inwestycja w kolektorze deszczowym Górczynka. Kanał jest oczyszczany, a po odpowiednim przygotowaniu zabezpieczany natryskiem z chemii budowalnej. To wszystko z jednej strony zapewnia lepszy przepływ, a z drugiej gwarantuje kolektorowi sprawność na kolejne lata. 

FILM

Prowadzone są też regularne inspekcje stanu technicznego przewodów kanalizacyjnych z wykorzystaniem kamer. Sprzęt wyposażony w oświetlenie porusza się w rurach o różnych średnicach i dostarcza obraz wysokiej rozdzielczości. Umożliwia to wykrycie uszkodzeń, takich jak pęknięcia, nieszczelności, korozje czy przeszkody blokujące przepływ wody.

Każdy, kto zauważy nieodbierający wpust - czyli zatkaną kratkę studzienki, która nie przyjmuje wody - może to zgłosić pod numerem 994.

Zmienia się klimat, zmieniamy miasto 

Żaden system kanalizacji deszczowej nie jest jednak w stanie w pełni poradzić sobie z nawałnicami, z którymi borykamy się coraz częściej. Choć system jest utrzymywany w stałej gotowości, ekstremalne zjawiska pogodowe stają się coraz większym wyzwaniem. Dlatego ważny jest rozwój błękitno-zielonej infrastruktury. Ogrody deszczowe, zielone dachy - takie rozwiązania pomagają zebrać wodę i zatrzymać ją w mieście, wzmacniając tym samym bioróżnorodność. 

Spółka Aquanet pozyskała w ostatnich tygodniach ponad 9,4 mln zł unijnego dofinansowania  na I etap przedsięwzięcia "Gospodarowanie wodami opadowymi w Poznaniu". W Poznaniu zaplanowano m.in. zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych z dachów przedszkoli, utworzenie ogrodu deszczowego i wykonanie niecki bioretencyjnej. W ramach projektu wybudowany zostanie także otwarty zbiornik retencyjny. Łączna pojemność nowych obiektów małej retencji wyniesie 1,9 tys. metrów sześciennych. Pierwszy etap projektu będzie kosztował blisko 15 mln zł. 

Dofinansowanie zostanie udzielone w ramach działania 1.2 Adaptacja terenów zurbanizowanych do zmian klimatu, które ma na celu zmniejszenie skutków ekstremalnych zjawisk pogodowych spowodowanych coraz większą urbanizacją miast. 

Aquanet/ AJ