Mentorzy przyszłości

Na zdjęciu Jacek Jaśkowiak i czterej młodzi ludzie pozują do zdjęcia, w rękach trzymają bluzy z napisem Wolne Miasto Poznań - grafika rozmowy
Młodzi poznaniacy spotkali się z prezydentem Miasta, by wskazać mu problemy, które chcą rozwiązać
Mentorzy przyszłości

Walka ze zmianami klimatycznymi, planowanie inwestycji czy polityka społeczna miasta - to tylko niektóre zagadnienia, jakie poruszyli uczestnicy poznańskiej odsłony programu "Future Mentors" w trakcie spotkania z Jackiem Jaśkowiakiem, prezydentem Poznania.

Poznań uczestniczy w programie "Future Mentors", organizowanym przez międzynarodową sieć Eurocities oraz fińskie Espoo. W ramach projektu młodzi ludzie z różnych europejskich miast podejmują dialog z decydentami wysokiego szczebla. Rozmawiają z liderami swoich miejscowości na temat ich własnych marzeń, nadziei, wyzwań i obaw, które dotyczą miasta i ich pokolenia. 

Jest to tzw. mentoring odwrócony: to właśnie młodzi są podczas takich rozmów mentorami i dzielą się swoimi pomysłami i spostrzeżeniami. Z prezydentem Poznania, Jackiem Jaśkowiakiem, dwukrotnie spotkali się: Aleksandra Sroka, Bartosz Bilski, Tomasz Poprawski i Stanisław Białka. Rozmawiali o problemach, z jakimi mierzą się młodzi poznaniacy. Jednym z nich jest słaby dostęp do psychologów i psychiatrów. 

- Wiemy, że to problem systemowy, ale być może Miasto mogłoby w jakiś sposób pomóc, na przykład wykorzystując możliwości działania nowego rzecznika praw ucznia? - sugerowała Aleksandra Sroka. - Coraz więcej młodych ludzi ma problemy ze zdrowiem psychicznym. Tymczasem nawet na prywatną wizytę u psychologa czeka się dwa miesiące. To czas, który może zdecydować o czyimś życiu.

- Dostęp do specjalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym to bardzo ważna kwestia - podkreślał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. -  Pandemia poważnie wpłynęła na samopoczucie nie tylko młodzieży, ale także dorosłych. Psychologów i psychiatrów szukają też osoby, które przyjechały do nas z Ukrainy. Zdecydowanie potrzebujemy w tym zakresie lepszych rozwiązań; bezpiecznych miejsc, w których młodzi ludzie mogliby uzyskać potrzebną pomoc. 

Program "Future Mentors" powstał, by podkreślić, jak ważna jest opinia młodych. Podejmowanie decyzji w mieście ma bezpośredni wpływ na ich przyszłość, zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej. Ten rodzaj dialogu może otworzyć nowe perspektywy dla wszystkich zaangażowanych stron.

AW