Maraton - organizacja ruchu

Zdjęcie z zeszłorocznego maratonu - grafika rozmowy
W tym roku na starcie maratonu stanie prawie 5 tysięcy osób
Maraton - organizacja ruchu

22 października w związku z 22. Poznań Maratonem trasa biegu zostanie zamknięta dla ruchu kołowego w godzinach od 7:45 do 16:00, dodatkowo ulica Grunwaldzka na odcinku od ulicy Szylinga do Roosevelta zamknięta będzie od godziny 6:00. Poszczególne odcinki będą otwierane dla zmotoryzowanych po przebiegnięciu ostatniego uczestnika maratonu. Zmianie ulegną również rozkłady jazdy niektórych linii tramwajowych i autobusowych. 

Wychodząc naprzeciw zmotoryzowanym mieszkańcom Poznania przygotowano poglądową mapę trasy wraz z jej opisem, która może być pomocna przy poruszaniu się po mieście w niedzielę, 22 października (załącznik).

Trasę biegu oznaczono cienką granatową linią. Umieszczone na niej podwójne poprzeczne czerwone kreski z numerkami oznaczają śluzy, poprzez które będzie można przeciąć trasę. Będą one czynne przed biegiem oraz w momencie, gdy stawka będzie już na tyle rozciągnięta, by bezpiecznie przeprowadzić przejazdy przez trasę. Pełen spis śluz znajduje się na dole artykułu.

Grube niebieskie poprzeczne kreski oznaczają miejsca, w których przecięcie trasy Maratonu jest bezkolizyjne i możliwe w każdym momencie trwania biegu. Dotyczą one przejazdów:

  • ulicami Dolna Wilda i Droga Dębińska pod ul. Hetmańską,
  • ulicą Krzywoustego nad Inflancką,
  • ulicą Niestachowską nad Warmińską
  • poprzez węzeł Dąbrowskiego / Polska / Świętego Wawrzyńca (bezkolizyjny wjazd do miasta od ul. Dąbrowskiego jest możliwy tunelem w stronę Świętego Wawrzyńca, a dalej ulicami Żeromskiego i ponownie Dąbrowskiego. Bezkolizyjny wyjazd z miasta taką samą trasą - ulicą św. Wawrzyńca w stronę Dąbrowskiego).

Zielone linie pokazują propozycję dojazdu do centrum Poznania, dworca kolejowego i Międzynarodowych Targów Poznańskich od strony autostrady A2. Sugerowany dojazd powinien odbywać się poprzez węzły:

  • Luboń (ulicami Dolna Wilda - Piastowska - Droga Dębińska do AWF)
  • Krzesiny (ulicą Krzywoustego do AWF)

Czerwona linia pokazuje bezkolizyjny dojazd do lotniska Ławica. Rekomendowane jest kierowanie się w stronę ul. świętego Wawrzyńca (z północnej części Poznania ulicą Niestachowską lub alternatywnie Lutycką, a z centrum ulicami Dąbrowskiego i Żeromskiego), dalej ulicą Dąbrowskiego do Przeźmierowa - zjazd ulicami Wichrową, Rzemieślniczą do Rynkowej i dalej w stronę ul. Bukowskiej. Po skręcie w ulicę Bukowską można kierować się w stronę lotniska. Rekomendowany dojazd można zobaczyć klikając w link: https://goo.gl/maps/VnGHnAFWrY5W2VFf7.

Po przebiegnięciu ostatniego zawodnika, w miarę możliwości i z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa, otwierane będą kolejne odcinki ulic. Najdłużej - do ok. godz. 15.00 - z utrudnieniami należy się liczyć na ulicy Bułgarskiej oraz Grunwaldzkiej (od Bułgarskiej do MTP). Na tym odcinku będzie bowiem przebiegała zarówno początkowa, jak i końcowa część trasy.

Interaktywna mapa utrudnień

Na których ulicach będą utrudnienia? Które śluzy będą w danym momencie zamknięte, a które otwarte? Na których ulicach powrócił już normalny ruch? Na te pytania odpowie mapa przygotowana przez Poznańskie Inwestycje Miejskie, która aktualizowana będzie w czasie rzeczywistym. 

22. Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza

Zmiany w komunikacji miejskiej

Jedna z największych imprez w Polsce wpłynie na sporo zmian w komunikacji miejskiej. Zostaną one wprowadzone od godz. 9:00 lub od pierwszych kursów. Dodatkowo na czas trwania imprezy, w celu usprawnienia komunikacji, uruchomione zostaną dodatkowe linie tramwajowe nr: 51, 52, 53, 54 , 55, 56 , 57, 58 oraz 59.

Szczegółowy opis zmian znaleźć można na stronie ZTM Poznań

Źródła informacji

Wszelkich informacji odnośnie poruszania się po mieście w dniu Maratonu można uzyskać dzwoniąc do niedzieli (22 października) pod nr telefonu: 502 622 438. Koordynator udzieli informacji, które ulice są zamknięte i jaki objazd najlepiej wybrać. Powie też, które linie tramwajowe i autobusowe zmieniły swój kurs i którędy pojadą tymczasowe linie (działające jedynie w dniu maratonu).

Godziny pracy koordynatora:

  • 20.10.2023 w godz. 16:00 - 23:00
  • 21.10.2023 w godz. 10:00 - 23:00
  • 22.10.2023 w godz. 07:00 - 15:00

Informacje można uzyskać pisząc e-mail na adres: utrudnieniawruchu@marathon.poznan.pl

Odpowiedzi na zapytania wysłane na ten adres mogą przychodzić z opóźnieniem.

Dodatkowo informacji na temat utrudnień będzie udzielała infolinia Poznań Kontakt: 61 646 33 44. Działa ona w godz. 7:30 - 20:00.

Spis śluz na trasie Maratonu

  1. Grunwaldzka / Szylinga
  2. Grunwaldzka / Wojskowa
  3. Rondo J.N. Jeziorańskiego
  4. Grunwaldzka / Grochowska
  5. Grunwaldzka / Jugosłowiańska / Bułgarska
  6. Grunwaldzka / Rondo K. Skubiszewskiego
  7. Cmentarna - wyjazd z parkingu z Cmentarza
  8. Bułgarska / Ptasia
  9. Bułgarska / Marcelińska

10. Bułgarska / Łubieńskiej

11. Bułgarska / Bukowska / Polska

12. Bukowska / Kolorowa

13. Bukowska / Leśnych Skrzatów

14. Złotowska / Brzechwy

15. Cmentarna / Grunwaldzka / Wieruszowska

16. Jugosłowiańska / Taczanowskiego

17. Promienista / Ściegiennego

18. Ściegiennego / Arciszewskiego

19. Arciszewskiego / Palacza

20. Hetmańska / Kasprzaka

21. Hetmańska / Głogowska

22. Hetmańska / Dmowskiego

23. Hetmańska / Kolejowa

24. Hetmańska / 28 czerwca 1956 r.

25. Hetmańska / Rolna

26. Rondo Starołęka

27. Zamenhofa / Krucza

28. Zamenhofa / Obrzyca

29. Piłsudskiego / Chyżańska

30. Piłsudskiego / Inflancka

31. Piłsudskiego / Mieszkowska

32. Inflancka / Bobrzańska

33. Inflancka / Wiatraczna

34. Inflancka 20 / wyjazd z os Lecha

35. Chartowo / Kurlandzka

36. Baraniaka / Inflancka

37. Baraniaka / Katowicka

38. Baraniaka / Jana Pawła II

39. Estkowskiego / Garbary

40. Solna / al. Marcinkowskiego

41. Solna / al. Niepodległości / Nowowiejskiego

42. Nowowiejskiego / Pułaskiego / al. Wielkopolska

43. al. Wielkopolska / Nad Wierzbakiem / Małopolska

44. św. Wawrzyńca / Polska

45. Polska / Nowina

POSiR, ZTM

Załączniki