Zdobył najwyższy szczyt Australii, jako pierwszy Polak okrążył Ziemię w celach naukowych, pomagał dzieciom podczas Wielkiego Głodu w Irlandii, za co królowa Wiktora odznaczyła go Orderem Łaźni. Dokonania Strzeleckiego sprawiły, że Sejm, a także Rada Miasta Poznania wybrały go na patrona roku 2023. Jego życie i odkrycia będzie można lepiej poznać podczas mappingu pt. "Co widział Paweł Edmund Strzelecki?" na fasadzie urzędu miasta przy pl. Kolegiackim w ten piątek, o godz. 19:30.
- Spektakl, na który złożą się wykonywane na żywo mapping i muzyka, będzie przede wszystkim refleksją nad pięcioletnim pobytem badacza w Australii, w czasie którego dokonał niezwykłych odkryć i zyskał ogromny szacunek rdzennych mieszkańców tej ziemi. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą dołączyć do podróży Strzeleckiego, tych, którzy chcą usłyszeć jego głos i tych, którzy pragną sami poczuć się jak odkrywcy - mówią przedstawiciele Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Wydarzenie organizowane jest przez Miasto Poznań oraz Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.
Rok Strzeleckiego
Mapping poprzedzi msza święta (godz. 16:00) oraz koncert organowy (godz. 16:40) w kościele pw. św. Wojciecha. Z kolei o godz. 17:00 nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Strzeleckiemu na Wzgórzu Świętego Wojciecha. Przedstawia ona Górę Kościuszki i wchodzącego na nią podróżnika. Autorem tablicy jest prof. Wiesław Koronowski z Uniwersytetu Artystycznego, inicjatorem i fundatorem zaś poznański przedsiębiorca, filantrop Janusz Tomaszkiewicz.
Bezpośrednio po zakończeniu uroczystości, uczestnicy wydarzenia będą mogli zwiedzić Kryptę Zasłużonych Wielkopolan oraz obejrzeć wystawę poświęconą życiu Strzeleckiego.
Wcześniej, od godz. 9:00, odbędą się uroczystości na Głuszynie, gdzie urodził się Strzelecki. Pod tablicą upamiętniającą odkrywcę złożone zostaną kwiaty, w kościele św. Jakuba Większego Apostoła odbędzie się msza święta, w SP 53 młodzież szkolna zaprezentuje program artystyczny.
To nie wszystkie wydarzenia poświęcone Pawłowi Edmundowi Strzeleckiemu, jakie odbędą się w tym tygodniu. 4 października w Domu Polonii odbędzie się uroczystość związana z obraniem przez tę instytucję słynnego podróżnika na patrona. Dzień później Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk zaprosi na konferencję naukową dotyczącą podróżnika i odkrywcy.
Strzelecki pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej o tradycjach patriotycznych. Urodził się 20 lipca 1797 roku w Głuszynie, wówczas podpoznańskiej wsi, obecnie części miasta. Był badaczem, geologiem, odkrywcą i podróżnikiem. Jako pierwszy Polak okrążył indywidualnie kulę ziemską. W Alpach Australijskich zdobył najwyższy szczyt kontynentu, który nazwał imieniem Tadeusza Kościuszki. W Irlandii w czasach Wielkiego Głodu zaangażował się w działalność filantropijną, pomagając dzieciom. Za jego zasługi królowa Wiktoria nadała mu jeden z pierwszych Orderów Łaźni przyznanych cywilom. Zmarł 6 października 1873 roku i został pochowany w Londynie. W 1997 roku jego prochy sprowadzono do Polski i złożono w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach kościoła św. Wojciecha w Poznaniu.
Więcej informacji o Pawle Edmundzie Strzeleckim oraz o innych wydarzeniach związanych z obchodami roku Strzeleckiego w Polsce i na świecie znaleźć można na stronie poznan.pl/rokstrzeleckiego.
JZ