Local Trends w Poznaniu

Na zdjęciu samorządowcu pozujący do obiektywu, w centrum prezydent Poznania - grafika rozmowy
Na tegoroczne Europejskie Forum Samorządowe Local Trends przyjechali przedstawiciele miast i gmin z całej Polski
Local Trends w Poznaniu

W Poznaniu rozpoczęło się Forum Local Trends. Przez dwa dni samorządowcy z całej Polski rozmawiać będą o kluczowych wyzwaniach, jakie stoją przed gminami w przededniu zbliżającej się polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. 

- Bardzo cieszę się, że możemy w Poznaniu porozmawiać o samorządzie, jego przyszłości i problemach, szczególnie w kontekście 20-lecia naszej obecności w UE - mówił Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, otwierając uroczyście wydarzenie. - To okazja, by podsumować minione 20 lat. Były one sukcesem -  i trzeba o tym mówić głośno. Sukcesem nie tylko Polski, ale i Unii, która stała się mocniejszym graczem na forum globalnym. 

Tegoroczne Europejskie Forum Samorządowe Local Trends odbywa się 14-15 października w Poznań Congress Center na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie przyjechali samorządowcy z całej Polski. Po raz kolejny poruszone zostaną kluczowe tematy i wyzwania, przed jakimi stoją polskie gminy, a także trendy, szanse i bariery rozwoju. 

- Za nami bardzo trudne 4 lata, podczas których razem rozwiązywaliśmy wiele problemów - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Pandemia i związane z nią wyzwania, wojna w Ukrainie, nawet ostatnie wydarzenia na Dolnym Śląsku pokazały, że potrafimy współdziałać na poziomie samorządowym i wzajemnie sobie pomagać. Dziś czasy nadal są trudne: wojna za naszą granicą trwa. Mamy jednak w rządzie partnera, który rozumie, czym jest samorządność. Wierzę w to, że wspólnie uda nam się wypracować rozwiązania dobre dla naszych mieszkańców. 

"20 lat w UE: O spójność polskich miast i regionów" to hasło, które przyświeca obradom jesiennej edycji Local Trends. Dlatego wydarzenie zainaugurowała sesja dyskusyjna z okazji 20-lecia Wielkopolski w Unii Europejskiej. Wśród biorących w niej udział gości specjalnych był Aleksander Kwaśniewski, prezydent RP w latach 1995 - 2005. 

- To jest coś fenomenalnego, że zaledwie 11 miesięcy po wyborach czerwcowych w 1989 roku w Polsce miały miejsce w pełni demokratyczne wybory do samorządu - mówił Aleksander Kwaśniewski podczas sesji otwierającej Local Trends. - To właśnie samorząd leży u źródeł polskiej demokracji. Polska nie byłaby demokratyczna, gdybyśmy nie postawili od początku na samorządność, na siłę lokalnych społeczności. 

Podczas Forum wystąpił również Adam Szłapka, minister ds. Unii Europejskiej. 

- Przez 20 lat obecności w Unii Europejskiej Polska zmieniła się ogromnie - podkreślał minister. -  Widać to w liczbach: sześciokrotny wzrost eksportu do państw członkowskich UE, trzykrotny wzrost nominalnego PKB w Polsce i czterokrotny per capita. Żyjemy dziś w zupełnie innej rzeczywistości, zupełnie innym kraju. Mamy co świętować. 

GreenCities i miasta przyszłości 

W programie IV edycji Local Trends - Europejskiego Forum Samorządowego jest 8 sesji plenarnych oraz blisko 40 równoległych spotkań. Przedstawiciele rządu, samorządów, biznesu oraz nauki przez dwa dni będą rozmawiać o perspektywach i roli polityki spójności w zrównoważonym rozwoju polskich miast i regionów. Poruszą też tematy dotyczące miejskich technologii przyszłości i problematyki zmian klimatu. 

W programie jest również debata dotycząca strategii metropolitalnych oraz rozwoju obszarów funkcjonalnych stowarzyszeń międzygminnych. Samorządowcy porozmawiają także o transformacji cyfrowej oraz współpracy Polski i Ukrainy. Wydarzenie zostanie zwieńczone sesją podsumowującą z udziałem ekspertów krajowych korporacji samorządowych. 

    

Dodatkowo w ramach programu Europejskiego Forum Samorządowego zaplanowano inicjatywy takie jak: Forum Rozwoju Miast, Forum Młodzieżowych Rad Miast oraz Forum Polityki Senioralnej.

AW