Książki i edukacja - na MTP ruszyły wyjątkowe targi

Na zdjęciu uczniowie skupieni wokół humadoidalnego robota - grafika rozmowy
W ramach Targów Edukacyjnych w Poznaniu odbędą się liczne warsztaty, wykłady i szkolenia
Książki i edukacja - na MTP ruszyły wyjątkowe targi

Najlepsi wydawcy, najnowsze bestsellery, prezentacje dziesiątek szkół i uczelni oraz liczne spotkania i warsztaty dla czytelników, uczniów i nauczycieli - to wszystko czeka w ten weekend na poznanianki i poznaniaków na terenie MTP. W piątek, 10 marca, rozpoczęły się tam Poznańskie Targi Książki oraz Targi Edukacyjne.

Hasło przewodnie tegorocznych Targów Edukacyjnych brzmi "Wielkopolski pociąg do edukacji". Na terenie MTP przez najbliższy weekend można poznać ofertę blisko 150 placówek oświatowych. 

- Cieszę się, że tak ważna impreza o zasięgu ogólnokrajowym odbywa się w Poznaniu - mówił Mariusz Wiśniewski podczas oficjalnego otwarcia targów. - Mamy bardzo wiele do zaproponowania uczniom i studentom. W naszym mieście działają nie tylko doskonałe szkoły podstawowe i renomowane licea, oferujemy też szeroką ofertę szkolnictwa zawodowego. Jestem przekonany, że na Targach Edukacyjnych każdy znajdzie coś dla siebie.

W pawilonie nr 8A, w strefie "Akademicki Poznań", swoją ofertę dla przyszłych studentek i studentów prezentuje Miasto oraz poznańskie uczelnie. Można poznać szczegóły rekrutacji na studia, zapytać o kierunki studiów i dowiedzieć się więcej np. o programach stypendialnych, czy życiu w akademikach. Z kolei na scenie w pawilonie 7A wystąpią wyjątkowi goście, m.in.: dr Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka w latach 2008-2018 czy Mariusz Szczygieł, wybitny polski reportażysta. 

W ramach Targów Edukacyjnych w Poznaniu odbędą się liczne warsztaty, wykłady i szkolenia, skierowane do nauczycieli, bibliotekarzy i pracowników oświaty. 10 i 11 marca to dni, w których zaplanowano II Ogólnopolską Konferencję Dyrektorów Placówek Doskonalenia Nauczycieli i Publicznych Bibliotek Pedagogicznych.Swoją ofertę prezentują także Wielkopolskie Samorządowe Centra Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Bogaty program na swoich stoiskach przedstawią również Publiczne Biblioteki Pedagogiczne z Piły, Kalisza, Konina, Leszna i Poznania. 

Targi Edukacyjne w Poznaniu, wzorem lat poprzednich, mają także wymiar charytatywny. Tegoroczna akcja #AktywnieDlaAlicji ma na celu zebranie środków niezbędnych na kolejny etap leczenia czteroletniej dziewczynki cierpiącej na szereg wad wrodzonych. 

Organizatorami Targów Edukacyjnych są: Województwo Wielkopolskie, Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie oraz Grupa MTP.

Trzy dni dla miłośników dobrej literatury

Poznańskie Targi Książki to idealna okazja do spędzenia czasu z literaturą i pogłębienia czytelniczych pasji. 

- Poznańskie Targi Książki to ważne wydarzenie dla naszego miasta - mówił Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania, podczas otwarcia wydarzenia. -  Dzięki niemu gościmy tutaj pisarzy i wydawców z całego kraju, ilustratorów, tłumaczy, pasjonatów literatury. Życzę wszystkim udanej podróży po świecie literatury na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

W tym roku udział w nich bierze ponad 170 wydawców. Na stoiskach nie brakuje klasyki, książek, które w minionym roku znalazły się na listach bestsellerów, a przede wszystkim najnowszych propozycji wydawniczych. Swoją obecność zapowiedziało ponad 150 twórców. Wśród nich są m.in: Wojciech Chmielarz, Łukasz Orbitowski, Max Czornyj, Ryszard Ćwirlej, Katarzyna Barlińska (vel Pizgacz vel P.S. Herytiera),  Marta Łabęcka, Monika Rutka, Weronika Marczak czy Mateusz Cieślik.  Nie zabraknie także pisarzy z zagranicy, jak Carla Montero, Antonio Iturbe i Jaroslav Rudis.

Spotkania autorskie prowadzone będą na czterech równolegle działających scenach. Ostatniego dnia targów odbędą się także warsztaty ilustratorskie dla dzieci, a przez wszystkie 3 dni będzie działała Strefa Rodzinnego Czytania. Miłośnicy słownych potyczek znajdą coś dla siebie w specjalnej Strefie Scrabble, a na fanów muzyki będzie czekać Giełda Winyli. Swoje podwoje otworzy też strefa komiksu. Nowością na tegorocznych Poznańskich Targach Książki będzie strefa TikTok. Tegoroczną edycję targów uświetnią też liczne występy, pokazy taneczne i akrobatyczne.

Podczas targów Fundacja Mam Marzenie będzie również zbierać pieniądze na zrealizowanie marzenia 10-letniego Tymoteusza. Chłopiec interesuje się geografią i przyrodą innych krajów i bardzo chciałby pojechać do Mediolanu. Każdy, kto chce mu pomóc, może kupić jedną z książek na stoisku fundacji. Więcej informacji o Tymoteuszu można znaleźć na stronie: mammarzenie.org.

Targi potrwają trzy dni: piątek (10:00-18:00), sobota (9:00-18:00) oraz niedziela (9:00-16:00) w pawilonach 5A, 7, 7A, 8 i 8A MTP. Warsztaty odbędą się w Poznań Congress Center - wejście od ul. Śniadeckich.

AW