Książka Roku 2023

Na zdjęciu scena, na niej prezydent Poznania przy mównicy, w tle ekran z napisem plebiscyt książka roku - grafika rozmowy
W Poznaniu ogloszono wyniki Plebiscytu Książka Roku 2023
Książka Roku 2023

Znani pisarze i pisarki przyjechali do Poznania na uroczystą galę Plebiscytu Książki Roku 2023, podczas której ogłoszono zwycięzców we wszystkich jego 15 kategoriach. Wydarzenie otwiera weekend pełen literatury - właśnie ruszyły Poznańskie Targi Książki.

Plebiscyt czytelników portalu Lubimyczytać.pl "Książka Roku 2023" trwał do końca lutego. Internauci oddali w nim ponad ćwierć miliona głosów. W 15 kategoriach nominowanych zostało 130 tytułów, 59 polskich i 74 zagranicznych autorów z 54 wydawnictw. Pod uwagę brano m.in. ich popularność na rynku, wartość literacką i artystyczną, miejsce w zestawieniach czy zdobyte nagrody. 

Oprócz tradycyjnych kategorii, które pojawiały się dotychczas, w tym roku organizatorzy wprowadzili dwie nowe: książkową - Romantasy (połączenia romansu i fantasy) oraz filmową - Ekranizacja. Internauci mogli głosować nie tylko na publikacje. W ramach plebiscytu mogli również oddać głos na "Człowieka Książki". Na liście nominowanych znalazły się osoby, które wykorzystują nowe media w propagowaniu czytelnictwa: krytycy literaccy, dziennikarze, podcasterzy, booktuberzy, bookstagramerzy czy booktokerzy. 

Laureatów 9. edycji Plebiscytu Książka Roku 2023 ogłoszono podczas uroczystej gali finałowej, która odbyła się 8 marca w Poznaniu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Poznania.

- Literatura to zaczyn każdego filmu, spektaklu i innych form sztuki. Aby coś udało się wykreować, trzeba to najpierw zapisać i zinterpretować - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Tym, co mnie jednak cieszy dziś szczególnie, jest obecność wielu znaczących przedstawicieli biznesu. Wszyscy wiemy, jak ważna jest wiedza i jej adaptacja do zmieniającej się rzeczywistości. Goniące za sensacją i klikalnością media popularne i społecznościowe nie przekazują już sprawdzonej informacji, lecz ulepione na kształt masowego odbiorcy przekazy profilowane, dalekie od obiektywnej prawdy. Wspierajmy zatem wartościową literaturę i media specjalistyczne, zwłaszcza te, dzięki którym coraz bardziej lubimy czytać. 

W kategorii "Literatura piękna" wygrał Toshikazu Kawaguchi i jego "Zanim wystygnie kawa. Opowieści z kawiarni", a w kategorii "Powieść historyczna - Elżbieta Cherezińska i "Sydonia. Słowo się rzekło". "Książka "Schronisko, które przetrwało" Sławomira Gortycha zwyciężyła w kategorii "Kryminał, sensacja, thriller", a "Different" Aleksandry Negrońskiej w kategorii "Literatura obyczajowa, romans". 

- Dziękuję potężnej społeczności czytelników - mówiła Izabela Sadowska, prezeska Lubimyczytać.pl. - Ponad ćwierć miliona głosów oddanych na książki w Polsce, kraju, którego mieszkańcy podobno mało czytają, naprawdę robi wrażenie. Wielki szacunek za wspaniałą pozytywną energię, towarzyszącą plebiscytowi: za komentarze, dyskusje i za to, że przy tych wszystkich codziennych rozpraszaczach mają Państwo czas na zwykłe, czasem szalone, czasem namiętne czytanie, pisanie opinii i wystawianie książkom ocen. Mamy już ich w serwisie ponad 35 milionów. - Dziękuję też partnerom, dzięki którym możemy zorganizować galę w momencie, gdy Miasto Poznań staje się centrum literackiego świata poprzez organizowane tu Targi Książki. Gratuluję też wszystkim nominowanym! 

Za najlepszy tytuł z kategorii "Romantasy" uznano "Fourth Wing" Rebecki Yarros. W kategorii "Literatura faktu, publicystyka" zwyciężyły "Chłopki. Opowieść o naszych babkach" Joanny Kuciel-Frydryszak. Bezkonkurencyjną pozycją w kategorii "Biografia, autobiografia, wspomnienia" okazała się "Cieszę się, że moja mama umarła" Jennette McCurdy, a wśród książek fantasy najlepsza była książka "Babel, czyli o konieczności przemocy" Rebecki F. Kuang.

Kategorię "Science-fiction" wygrało "Żniwo" Neala Shustermana, a najlepszym horrorem czytelnicy okrzyknęli "Szpital Filomeny" Grahama Mastertona. Wśród literatury młodzieżowej najwięcej głosów zebrała książka "Rodzina Monet. Diament" Weroniki Marczak. 

Tytułem, który wygrał w kategorii "Literatura dziecięca", były "Bebechy, czyli ciało człowieka pod lupą" Katarzyny Cerazy i Adama Mirka. Za najlepszy debiut uznano "Żar" Weroniki Mathii, a zwycięską ekranizacją okazali się "Chłopi" DK Welchman i Hugh Welchmana.   Człowiekiem książki została Nela Mańkowska, "culturomaniaczka".

Weekend z dobrą książką

Przez trzy dni Poznańskich Targów Książki odbędzie się ponad 100 spotkań autorskich, a uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję zdobyć autografy przeszło 300 pisarzy i pisarek z Polski i zagranicy. Wśród zaproszonych gości znajdują się: Katarzyna Bonda - polska królowa powieści kryminalnych, Anna Bikont - wybitna reportażystka, Weronika Marczak - autorka książek dla młodzieży z kategorii Young Adult, Marcel Moss - twórca kryminałów czy Bernard Minier - Francuz, mający na koncie wiele bestsellerów.  

Historia Międzynarodowych Targów Poznańskich sięga ponad stu lat, niedawno obchodziliśmy jubileusz - mówił Filip Bittner, wiceprezes zarządu MTP. - Przez wiele lat mówiło się, że targi są oknem na świat - i były nim. Ta historia jest wciąż żywa. Nadal jestesmy oknem na świat, ale w zupełnie innej formule, jaką jest dziś promocja literatury i czytelnictwa, czyli tego, na czym nam nam bardzo zależy. Cieszę się, że możemy tu spotkać wspaniałych autorów, a Poznańskie Targi Książki odwiedza ponad 70 tysięcy zwiedzających.

Program wydarzenia obfituje w atrakcje dla różnych grup odbiorców. Na Giełdzie Winyli pojawi się około 10 tysięcy płyt, wyselekcjonowanych przez wystawców z Polski i zagranicy. W Strefie Komiksu będzie można kupić zarówno kolekcjonerskie numery serii, jak i nowe powieści graficzne, a w Strefie Scrabble zaplanowano niespodzianki dla początkujących i zaawansowanych graczy. Więcej informacji na stronie poznan.pl.

W niedzielę o godzinie 12.00 będzie miało miejsce święto czytelników: Wielka Wymiana Książek. To cyklicznie organizowane przez serwis lubimyczytać.pl wydarzenie zawsze spotyka się z żywym odbiorem czytelników. Jest okazją, by upolować nowości i powiększyć swoją bibliotekę. Każdy może przynieść na wymianę maksymalnie 5 książek wydanych w 2011 roku lub później. Nie mogą być bardzo zniszczone. Podręczniki, słowniki, encyklopedie i atlasy nie będą przyjmowane.

AW