Miasto ponownie przystąpiło do realizacji programu "Korpus Wsparcia Seniorów". To oferta dla mieszkańców Poznania w wieku 65 lat i więcej, którzy mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzą samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkają z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającej pomocy. Dzięki programowi seniorzy uzyskają wsparcie społeczne (wolontariusze spędzą z nimi czas) oraz pomoc przy codziennych czynnościach (np. zrobienie zakupów, dowiezienie na wizytę lekarską, zadbanie o utrzymanie porządku w domu).
Jak to działa - krok po kroku
Mechanizm udzielania pomocy jest prosty. Pierwszy krok to zgłoszenie - seniorzy mogą zgłaszać się za pomocą ogólnopolskiej infolinii o numerze 22 505 11 11 lub bezpośrednio do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu (nr tel. 61 878 17 26).
Następnie osoba, która przyjęła zgłoszenie na ogólnopolskiej infolinii, przekazuje prośbę do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu. W kolejnym kroku pracownik MOPR ustala z seniorem zakres wsparcia oraz termin pierwszej wizyty - w celu zweryfikowania zgłoszonej potrzeby.
Po odbytej wizycie pracownik MOPR określa szczegółowo zakres i terminy świadczenia usługi wsparcia. Może przy tym stwierdzić, że senior kwalifikuje się do świadczeń z pomocy społecznej, o których mowa w ustawie - w takim przypadku poinformuje o tym zgłaszającego i rozpocznie odpowiednie postępowanie.
Działania na rzecz seniorów realizowane są przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie oraz Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Całkowity koszt realizacji zadania wynosi ponad 282 tys. zł, z czego ponad 56 tys. to pieniądze z budżetu Miasta, a ponad 225 tys. zł - z dotacji celowej budżetu państwa w ramach Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej pt. "Korpus Wsparcia Seniorów" na 2023 rok. Termin realizacji zadań: lipiec - grudzień 2023 r.
WZiSS/AW