- Liczymy na to, że konkurs uda się rozstrzygnąć przed wakacjami, a kadencja nowego dyrektora czy nowej dyrektorki rozpocznie się 1 września 2023 roku - mówi Justyna Makowska, dyrektorka Wydziału Kultury UMP.
Kandydaci, oprócz spełnienia kryteriów formalnych, powinni odnieść się w przygotowywanej koncepcji programowej do oczekiwań dotyczących dalszego funkcjonowania Teatru Polskiego. Jednym z nich jest wizja obchodów w 2025 roku 150-lecia powstania teatru i przedstawienie "propozycji działań artystycznych, edukacyjnych oraz innych aktywności, które mogą być podjęte w czasie tego ważnego dla instytucji oraz miasta jubileuszu". Kandydatki i kandydaci w swoich aplikacjach powinni uwzględnić, że teatr ma odnosić się "do najważniejszych tematów współczesności, skłaniając tym samym publiczność do krytycznego namysłu, a także twórczo wykorzystywać ważne teksty kultury, w tym historyczne i współczesne teksty dramatyczne".
Wyboru kandydatki lub kandydata na to stanowisko dokona powołana komisja konkursowa złożona - zgodnie z ustawą, mówiącą o instytucjach znajdujących się na tzw. liście ministerialnej - z przedstawicieli lub przedstawicielek: związków zawodowych działających w Teatrze, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stowarzyszeń zawodowych lub twórczych właściwych ze względu na zakres działania tej instytucji kultury oraz i organizatora, czyli osób wskazanych przez Prezydenta Miasta Poznania.
Więcej informacji dotyczących konkursu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Poznania.
RB