Każdy może zagrać w DA!SIĘ!

Na zdjęciu gra planszowa leżąca na stole, obok stoi jej pudełko - grafika rozmowy
Wszyscy zainteresowani mogą zagrać w "DA!SIĘ" w Schronie Kultury Europa, 19 stycznia
Każdy może zagrać w DA!SIĘ!

Centrum Inicjatyw Lokalnych WIL.DA.SIĘ zaprasza na swój fyrtel w stworzonej przez siebie grze karcianej "DA!SIĘ!" Rozgrywka przybliża realia prowadzenia CIL-ów, a przy okazji może być świetną zabawą i okazją do wymiany doświadczeń.

Gra karciana "DA!SIĘ" jest kooperacyjną grą karcianą zaprojektowaną, stworzoną i wydaną przez Centrum Inicjatyw Lokalnych WIL.DA.SIĘ, prowadzone jest przez Stowarzyszenie Schron Kultury Europa, wchodzący w skład Kolektywu Aktywne Miasto. Projektantami i autorami gry karcianki są animatorzy, pracujący na co dzień ze społecznością południowej Wildy - Martyna Roga, Tomasz Szwałek i Jakub Grypczyński. Za oprawę graficzną odpowiada Dariusz Zych.

- Pomysł na grę był prosty - chęć przybliżenia w atrakcyjnej formie metody pracy ze społecznością lokalną - informują twórcy. - Pokazania, że żeby stworzyć coś dobrego, potrzeba przede wszystkim ludzi i ich zaangażowania. Efektem tego jest przystępna gra karciana, w której grupa graczy tworzy sieć kontaktów i animuje życie na swoim fyrtlu.

Rozgrywka przybliża realia prowadzenia Centrum Inicjatyw Lokalnych, i modelu Organizowania Społeczności Lokalnej. Przedstawia też blaski i cienie codzienności poznańskich organizacji pozarządowych. Jej twórcy mają nadzieję, że przypadnie do gustu wszystkim graczom, a w szczególności przedstawicielom NGO, urzędnikom, przedstawicielom lokalnej władzy, jak i również wszystkim zaangażowanym społecznie mieszkańcom miasta.

Powstanie gry było możliwe dzięki zaangażowaniu organizacji pozarządowych prowadzących poznańskie Centra Inicjatyw Lokalnych. Głównymi testerami karcianki były Centra wchodzące w skład Kolektywu Aktywne Miasto, który łączy, integruje i edukuje wszystkie chętne organizacje pozarządowe prowadzące CIL-e.

Wszyscy zainteresowani mogą zagrać w "DA!SIĘ" w Schronie Kultury Europa, 19 stycznia (czwartek) o godzinie 18:00. Więcej informacji można znaleźć pod linkiem: https://www.facebook.com/events/1631969520553880.  

Czym są CIL-e?

Centrum Inicjatyw Lokalnych to program uruchomiony w 2016 roku przez Gabinet Prezydenta Miasta Poznania. Powstał, aby ułatwić poznaniakom uczestnictwo w życiu społecznym. W stolicy Wielkopolski działają dwa rodzaje CIL-ów: sąsiedzkie oraz regrantingowe. 

Zadaniem sąsiedzkich CIL-i jest przede wszystkim budowanie poczucia lokalnej wspólnoty. To miejsca, w których mogą spotykać się mieszkańcy osiedli, by porozmawiać na ważne dla nich tematy oraz zrealizować swoje pomysły. Centra mogą także organizować wydarzenia integracyjne i edukacyjne oraz - co najważniejsze - badać i diagnozować potrzeby lokalnej społeczności i współrealizować inicjatywy oddolne wraz z mieszkańcami. 

CIL regrantingowe pełni nieco inną funkcję. Regranting - najprościej mówiąc - polega na tym, że organizacja pozarządowa otrzymuje od Miasta dotację, którą następnie przekazuje innym organizacjom - wybranym w konkursie mikrodotacji. To rozwiązanie jest korzystne dla wszystkich. Miasto może dzięki niemu skuteczniej dotrzeć z ofertą konkursów do różnych środowisk. Dla organizacji pozarządowej zwycięstwo w konkursie na operatora regrantingu to dodatkowy prestiż, uznanie i zaufanie. Z kolei mniejsze fundacje i stowarzyszenia, które starają się o mikrodotacje, mogą dzięki temu liczyć na prostsze procedury i większe wsparcie przy składaniu ofert i rozliczaniu mikrograntów. W efekcie korzystają wszyscy mieszkańcy Poznania, którzy dzięki temu mogą wziąć udział w większej liczbie projektów i wydarzeń. 

AW