Budynek przy ul. Kościelnej stanowi bardzo udaną, współczesną interpretację zabudowy pierzejowej, typowej dla tej części miasta. W opinii jury obiekt nie krzyczy swoją formą, ale jest wyraźnym przestrzennym gestem, który poprzez świadome kształtowanie funkcji i bryły definiuje część nowo powstającej dzielnicy.
- Wyważone elewacje kondygnacji mieszkalnych posiadają wysmakowany detal, a zastosowane materiały sprzyjać będą dobremu starzeniu się - czytamy w uzasadnieniu.
W zwycięskiej kamienicy, oprócz mieszkań i lokali usługowych, mieści się także księgarnia sieciowa.
- Jury przyznało nagrodę za wybitnie miastotwórczy charakter budynku i ja się z tym zgadzam. Kamienica z lokalami w parterze wpisuje się charakter dzielnicy. Otworzenie dużej księgarni poza centrum handlowym to wyraźny znak, że miasto i potrzeby jego mieszkańców się zmieniają. Zakupy chcemy robić w najbliższym sąsiedztwie. Gratuluję projektantom i życzę kolejnych tak udanych prac - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
- To był niesamowity trud, od momentu, gdy sam pomysł powstał, do momentu, gdy ustalił się jego kształt - mówi Piotr Litoborski, współautor projektu. - Składamy głęboki ukłon w kierunku inwestorów - są duetem niezwykle zaangażowanym, łatwo ich zaprosić do bardzo dobrej dyskusji, co widać w tym obiekcie. Sam projekt był takim procesem, gdzie dyskusja była bardzo gorąca, wybraliśmy się nawet do Hanoweru, by zobaczyć, czy na pewno cegła to dobry pomysł.
- Cieszę się z tej nagrody, bo to symboliczne podsumowanie naszej wieloletniej współpracy, naszej filozofii projektowania w zespole, bo bez niego te projekty nie mają szans na powodzenie - mówi Piotr Marciniak, współautor projektu. - Myśmy się inspirowali Jeżycami: cegła była gdzieś w Wiepofamie, trzeba było ją trochę przywrócić. Inspirowaliśmy się neonami jeżyckimi, postindustrialnym detalem. Cieszymy się, że dostrzeżono tę realizację.
W tym roku przyznano również jedno wyróżnienie. Otrzymało je osiedle mieszkaniowe Murawa 2, zaprojektowane przez Pracownię Architektoniczną Insomia. W opinii kapituły wyróżnia je spójna koncepcja architektoniczno-urbanistyczna stanowiąca interesującą propozycję modelu mieszkania w mieście.
- Pieczołowicie zaprojektowane i wykonane detale oraz wysublimowane połączenia materiałowe stanowią wyróżnik inwestycji, znany również z wcześniejszych realizacji biura i inwestora. Uwagę jury zwrócił otwarty charakter osiedla, którego wewnętrzne dziedzińce dostępne są dla wszystkich użytkowników przestrzeni miejskiej - podkreślają członkowie jury.
- Bardzo dziękujemy, nie spodziewaliśmy się tej nagrody - mówi Szymon Januszewski z pracowni Insomnia. - To był rok wytężonej pracy. Temat wydawał nam się bardzo trudny, przy założeniu powtarzalności - ale okazało się, że powtarzalności nie ma. Wykorzystaliśmy potencjał działki w mieście, węzeł cieplny, komunikację - tak że ta intensywna zabudowa ma swoje uzasadnienie. Myślę że to dobry kierunek, by te wolne miejsca dość intensywnie wykorzystywać, pamiętając też o tym, by otwierać się na to, co na zewnątrz.
W tegorocznej, 26. edycji konkursu zgłoszono łącznie 12 projektów. Do finału przeszło 8 z nich. Oprócz zwycięzcy i wyróżnionych były to: DOM A na Grunwaldzie (autorzy: PL Architekci), Nowy Strzeszyn etap III (autorzy: Pracownia Architektoniczna Insomia), Perfumiarnia (autorzy: JEMS Architekci), Rozbudowa kampus Uniwersytetu WSB Merito Poznań (autorzy: Front Architects), budynek wielorodzinny Słowackiego 7 (autorzy: Pracownia Architektoniczna Insomia), budynek biurowo-usługowy Nowy Rynek 4 (autorzy: JEMS Architekci)
Nagroda Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro wręczana jest od 1999 roku. Otrzymuje ją najlepszy zaprojektowany i zrealizowany obiekt architektoniczny na terenie stolicy Wielkopolski, który został oddany do użytku w roku poprzedzającym przyznanie nagrody.
Konkurs organizują: Miasto Poznań, UWI Inwestycje S.A., Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań oraz Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP.
AJ