W tym roku Miasto Poznań wraz z Izbą Administracji Skarbowej po raz pierwszy zapraszają na cykl bezpłatnych, otwartych szkoleń eksperckich pod wspólnym tytułem: "Jak łatwo rozliczyć podatek?". Prowadzić je będą specjaliści z Izby Administracji Skarbowej.
Eksperci podatkowi wyjaśniać będą zawiłości deklaracji, podczas 11 spotkań otwartych (online i stacjonarnych), które rozpoczynają się 22 lutego i potrwają do 11 kwietnia. Na każdym szkoleniu będą mówić o zasadach opodatkowania dochodów oraz możliwościach odliczeń od podatku.
Cykl rozpocznie spotkanie o zasadach opodatkowania dochodów osób do 26 r. życia. Będzie na nim mowa m.in. o ich prawie do ustawowej ulgi dla młodych. Na kolejnych szkoleniach eksperci będą mówić o rezydencji podatkowej i rozliczaniu podatków przez pracujących w Polsce cudzoziemców, opodatkowaniu dochodów uzyskiwanych przez emerytów lub rencistów i ustawowej uldze dla pracujących seniorów.
Specjaliści wyjaśnią także zasady opodatkowania dochodów małoletnich dzieci i podpowiedzą, jak korzystać z ulgi dla dużych rodzin. Przybliżą warunki zwolnienia z rozliczania podatku przez osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, dowiedzą się, jakie formy opodatkowania przychodów mogą wybrać.
Odbędą się również trzy szkolenia dla wszystkich poznaniaków i poznanianek, którzy uzyskują dochody z umów: o pracę, zlecenia, o dzieło, najmu czy kapitału. Tematem każdego z nich będą: nowa skala podatkowa, ustawowa kwota wolna od podatku, zasady zwolnienia z opodatkowania, skutki podatkowe likwidacji ulgi dla klasy średniej, wspólne rozliczanie się z małżonkiem, podatek od spadków i darowizn, podatek od pożyczek od osób fizycznych.
Tematy, daty i terminy szkoleń
- Osoby do 26 r. życia - 22 lutego, godz. 17:00-18:30, spotkanie online.
- Cudzoziemcy - 28 lutego, godz. 12:00-13:30, spotkanie online - tłumaczenie na język ukraiński.
- Seniorzy 60+ - 6 marca, godz. 10:00-12:00, w Centrum Szkoleniowym przy Zespole Jednostek Skarbowych w Poznaniu (ul. Dolna Wilda 80a).
- Rodzice i opiekunowie małoletnich dzieci - 7 marca, godz. 9:00-10:30, spotkanie online.
- Osoby z niepełnosprawnościami ich opiekunowie - 9 marca, godz. 9:00-10:30, spotkanie online; a także 16 marca, godz. 10:00-11:30, w przestrzeni +jeden (ul. Za Bramką 1).
- Osoby prowadzące działalność gospodarczą - 21 marca, godz. 9:00-10:30, spotkanie online.
- Wszyscy mieszkańcy Poznania: 3 marca oraz 4 kwietnia, godz. 10:00-11:30, spotkanie online, a także 11 kwietnia, w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania (plac Kolegiacki 17).
Na szkolenia nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść. Aby dołączyć do grup online, należy kliknąć link - ich listę można znaleźć na stronie OK Poznań. Wszystkie spotkania są otwarte - może wziąć w nich udział każda osoba zainteresowana danym tematem. Szkolenie dla cudzoziemców tłumaczone będzie symultanicznie na język ukraiński, a szkolenia dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów na język migowy.
Warto rozliczyć PIT w Poznaniu!
Prawie połowa każdego podatku PIT odprowadzonego przez mieszkańców miasta może wrócić do Poznania. Aby podziękować tym, którzy rozliczają się na rzecz stolicy Wielkopolski, Miasto uruchomiło program OK Poznań z licznymi zniżkami i korzyściami dla podatników. Mogą z niego korzystać wszyscy, którzy mieszkają w Poznaniu i wskazali to miasto jako miejsce rozliczania podatków.
Wpływy z PIT to ważna kwota w budżecie - pieniądze z podatków pozwalają zmieniać miasto na lepsze. Dzięki nim mieszkańcy Poznania mogą korzystać z nowoczesnych i ekologicznych tramwajów i autobusów, budowane są nowe drogi i chodniki, szkoły i przedszkola, parki i zieleńce, organizowane są bezpłatne wydarzenia, otwarte dla wszystkich mieszkańców.
AW