W poniedziałek, 11 grudnia, w sali 1, o godz. 18.00 rozpocznie się spotkanie z Markiem Kalbarczykiem, pisarzem, prezesem Fundacji Szansa - Jesteśmy Razem. Opowie on o swojej twórczości przy okazji premiery audiobooka pt. "Źródła nadziei". Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną publikacje i materiały dla osób z dysfunkcją wzroku, zwłaszcza książki w druku brajlowskim i transparentnym.
We wtorek o godz. 17.00 biblioteka zaprasza do Pracowni-Muzeum J.I. Kraszewskiego na wieczór wazowski. W programie zaplanowano wykłady dotyczące historii i literatury. Tego samego dnia o godz. 18.00 w Filii Sztuki rozpocznie się kolejne spotkanie cyklu Czytanie przestrzeni. Tym razem prowadząca, Natalia Raczkowska, przyjrzy się polskim i zagranicznym pracowniom, które wykorzystują warsztat architekta oraz wrażliwość twórców do odpowiedzi na wyzwania, jakie stawia współczesność.
W środę o godz. 12.30 w Mieszkaniu-Pracowni Kazimiery Iłłakowiczówny odbędzie się spotkanie zatytułowane "Kazimiera Iłłakowiczówna jako homo religiosus". Podczas wizyty zwiedzający poznają religijne wątki biografii poetki oraz jej świąteczne zwyczaje. Spotkaniu będzie towarzyszyć wspólna lektura bożonarodzeniowych wierszy. Zapisy: illa@bracz.edu.pl oraz nr tel. 61 855 12 44.
Dzień później, o godz. 11.00 seniorzy będą mogli zwiedzić historyczny budynek Biblioteki Raczyńskich. Zapisy: zapisy@bracz.edu.pl i tel. 61 885 89 55. W zimowy wieczór 13 grudnia, o godz. 18:00 w Filii Sztuki będzie można spotkać się z artystką i poetką Bianką Rolando, która zaprezentuje wybrane tropy związane z fotografią w jej twórczości. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu Strony fotografii, który współorganizowany jest z Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.
W czwartek, 14 grudnia, o 17.00 wraz z Instytutem Zachodnim, wydawcą książki "Historia II Rzeczpospolitej", Biblioteka Raczyńskich zaprasza na spotkanie z jej autorem, prof. Stanisławem Sierpowskim. Napisana żywym językiem książka omawia wiele aspektów historii II Rzeczypospolitej, od wewnętrznych problemów i polityki zagranicznej, poprzez spory ideowe czy problematykę gospodarczą, po życie codzienne. Spotkanie poprowadzi prof. Bogdan Koszel (UAM).
Na zakończenie tygodnia, w piątek 15 grudnia, o godz. 18.00 w Filii Sztuki rozpocznie się Koncert świąteczny. Uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu zaprezentują utwory muzyki klasycznej i rozrywkowej inspirowane zimą i Bożym Narodzeniem.
We wtorek, 19 grudnia, o godz. 16 w Filii Sztuki seniorzy po raz kolejny będą mogli sprawdzić swoje siły podczas treningu pamięci - tym razem ze świątecznymi akcentami. Po łamigłówkach będzie czas na sztukę relaksu. Z kolei już po świętach, 29 grudnia o godz. 18:00, również w Filii Sztuki rozpocznie się kolejna literacka podróż. Tym razem przewodnikiem po Japonii będzie rudy kot z powieści "O kocie, który ratował książki" Sosuke Natsukawy. Spotkanie poprowadzą Weronika Klepacz i Aneta Kostić.
AW