Celem Godziny dla Ziemi WWF jest nagłośnienie zagadnień związanych z ochroną środowiska. Akcja kojarzona jest z symbolicznym gestem gaszenia światła, które ma zwrócić uwagę na ważne zagadnienia - w tym roku jest to problem zanieczyszczenia (m.in. zasolenia) rzek w Polsce.
Organizatorem akcji jest Fundacja WWF (World Wide Fund for Nature). Jej celem jest nakłonienie zwykłych ludzi oraz firm do wyłączenia na jedną godzinę świateł oraz urządzeń elektrycznych w domach i biurach.
- Tytuł tegorocznej kampanii "Bo woda była za słona" nieprzypadkowo nawiązuje do nazwy antyprzemocowej kampanii. Poprzez to hasło chcemy zaznaczyć, że przemoc może mieć wiele wymiarów, także tych mniej oczywistych na pierwszy rzut oka. Polskie rzeki są ofiarami działań człowieka. Rzeka to nie martwa natura, a żywy ekosystem, pełen żywych organizmów, które umierają w wyniku ludzkiej ingerencji w naturę - tłumaczą organizatorzy akcji.
W naszym kraju akcja odbywa się już po raz 17 (na świecie jest organizowana od 18 lat). Co roku angażuje się w nią ponad 7000 miast i miejscowości w 170 państwach. W stolicy Wielkopolski Godzina dla Ziemi WWF jest organizowana od 2008 r. Każdego roku do akcji przyłącza się wiele poznańskich firm i instytucji - tym razem będą to m.in. Biblioteka Raczyńskich, Zarząd Dróg Miejskich czy Międzynarodowe Targi Poznańskie. W ostatnią sobotę marca światła zgasną jak zawsze także w budynku Urzędu Miasta Poznania przy placu Kolegiackim.
Każdy mieszkaniec może wziąć udział w akcji i zgasić światło na symboliczną godzinę. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.godzinadlaziemi.pl.
AJ