Organizatorem akcji jest Fundacja WWF (World Wide Fund for Nature). Jej celem jest nakłonienie zwykłych ludzi oraz firm do wyłączenia na jedną godzinę świateł oraz urządzeń elektrycznych w domach i biurach.
- Zdajemy sobie sprawę z tego, że zgaszenie światła na godzinę nie powstrzyma nadmiernej emisji gazów cieplarnianych ani zmiany klimatu. Nie taki jest cel tej akcji. "Godzina dla Ziemi WWF" ma skłonić wszystkich do refleksji nad wagą stojących przed nami wyzwań i zmotywować do podjęcia koniecznych działań. Żeby coś zmienić, musimy przyjrzeć się naszym nawykom, ale też rządy wszystkich krajów świata muszą podjąć decyzje na poziomie systemowym, aby ograniczyć degradację środowiska i zredukować emisję gazów cieplarnianych, będących przyczyną zmiany klimatu - tłumaczą organizatorzy akcji z Fundacji WWF.
W tym roku inicjatorzy przedsięwzięcia pamiętają także o naszych wschodnich sąsiadach.
- Fundacja WWF Polska jest wstrząśnięta sytuacją w Ukrainie. Dlatego w wyrazie solidarności z naszymi przyjaciółmi z tego kraju postanowiliśmy zrezygnować z przeprowadzenia dużej kampanii komunikacyjnej z okazji "Godziny dla Ziemi WWF". Chcemy, by zgaszone na godzinę światła były również wołaniem o pokój, troskę o ludzi i całą planetę. Każda wojna to tragedia dla przyrody, której jesteśmy częścią. Solidaryzujemy się z naszymi kolegami z WWF Ukraina i wszystkimi osobami na całym świecie, które mają nadzieję na pokojowe rozwiązanie konfliktu - podkreślają członkowie Fundacji WWF Polska.
W naszym kraju akcja odbywa się już po raz 15 (na świecie jest organizowana od 16 lat). Co roku angażuje się w nią ponad 7000 miast i miejscowości w 170 państwach. W stolicy Wielkopolski "Godzina dla Ziemi WWF" jest organizowana od 2008 r. Każdego roku coraz więcej poznańskich firm i instytucji przyłącza się do akcji. W ostatnią sobotę marca światła zgasną jak zawsze także w budynku Urzędu Miasta Poznania oraz na placu Kolegiackim.
Każdy mieszkaniec może wziąć udział w akcji i zgasić światło na symboliczną godzinę. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.godzinadlaziemi.pl.
Lista obiektów/instytucji w Poznaniu, które potwierdziły udział w "Godzinie dla Ziemi WWF" i zostaną wygaszone:
- Uniwersytet Ekonomiczny
- kompleks Malta Office Park
- Teatr Polski
- Veolia Energia Poznań S.A.
- Centrum Handlowe Avenida
- Homepark Franowo
- Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (tj. Wydział Nauk o Żywieniu i Żywności, Katedra Biochemii i Analizy Żywności, Kolegium Gawęckiego, Collegium Maximum)
- Stary Browar (wygaszona zostanie fasada od ul. Ratajczaka)
- Zakład Volkswagen Poznań w Poznaniu Antoninku oraz odlewnia na poznańskiej Wildzie
- Zarząd Zieleni Miejskiej wygasi oświetlenie parkowe (na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego oraz skwerach Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata i im. M. Skłodowskiej - Curie)
- kompleks kolegiacki, tj.: plac Kolegiacki, budynek Urzędu Miasta Poznania, Fara Poznańska
- Most Biskupa Jordana
- budynki Archidiecezji Poznańskiej na Ostrowie Tumskim
- Katedra Poznańska
- Pałac Arcybiskupi
- Kościół Najświętszej Marii Panny
- Psałteria
- Akademia Lubrańskiego
- Most Św. Rocha
- Galeria Malta
- Centrum Handlowe Posnania
- Uniwersytet Medyczny w Poznaniu (Centrum Kongresowo-Dydaktyczne, Centrum Biologii Medycznej, Uniwersyteckie Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej, Collegium Pharmaceuticum oraz Domy Studenckie: Karolek, Medyk, Aspirynka, Eskulap)
- Teatr Wielki
- Biblioteka Raczyńskich
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (Collegium Minus, Collegium Maius, Collegium Martineum)
- Teatr Nowy
- Hotel PURO Poznań Stare Miasto
- Muzeum Narodowe
AJ