Celem akcji jest promocja ekologii, bezpieczeństwa i zrównoważonej mobilności. Od 22 lat tysiące instytucji, przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych i miast bierze udział w Europejskim Tygodniu Mobilności (ETM), zachęcając do zmiany przyzwyczajeń mieszkańców.
- Jak każdego roku naszym celem jest promocja alternatywnych do samochodu form przemieszczenia się. Transport miejski potrzebuje mniej współdzielonej przestrzeni i jest mniej szkodliwy dla środowiska. Przemieszczając się tramwajami i autobusami zmniejszamy zatłoczenie na ulicach i smog - mówi Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.
W hasło "Współdzielenie przestrzeni publicznej" doskonale wpisuje się sprawna i pewna komunikacja zbiorowa. Dzięki zróżnicowanej i elastycznej taryfie pozwala ona również oszczędzać pieniądze. Z kolei nowoczesne trasy tramwajowe i rozwiązania inżynierskie, takie jak buspasy, pozwalają tramwajom i autobusom sprawnie i szybko docierać do celu. Przykładowo, linie na trasie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju należą do najszybszych i najpewniejszych w Polsce, a tramwaj nr 14 może z sukcesem konkurować z samochodami w czasie dotarcia z Piątkowa w rejon Dworca Zachodniego PKP.
Warto więc korzystać z komunikacji miejskiej na co dzień. Im więcej osób będzie podróżować tramwajami i autobusami, tym lepiej będzie skomunikowana aglomeracja poznańska. Warto - podczas Europejskiego Tygodnia Mobilności - choć raz przesiąść się z samochodu na tramwaj lub autobus i zostać z komunikacją zbiorową już na stałe.
Gra miejska "W 80 chwil dookoła świata!"
W sobotę, 14 września, Poznań po raz kolejny stał się planszą do gry. Tym razem jej uczestniczki i uczestnicy brali udział w niezwykłej podróży "W 80 chwil dookoła świata". Mimo niezbyt sprzyjającej aury, zainteresowanie zabawą było bardzo duże. Zgłosiło się 47 drużyn co dało w sumie 178 osób.
Na uczestników w poszczególnych punktach kontrolnych czekali animatorzy z różnorodnymi zadaniami. Zarówno młodsi, jak i starsi gracze znaleźli coś dla siebie. Tytułowa podróż w 80 chwil dookoła świata była okazją do sprawdzenia kreatywności i pomysłowości. Gra dostarczyła uczestnikom także dużą dawkę wiedzy na temat Poznania i transportu publicznego.
Piątek - 20 września: Dzień bez Samochodu
W piątek, 20 września, zgodnie z uchwałą Rady Miasta Poznania, każdy będzie mógł podróżować na liniach ZTM Poznań za darmo. Warunkiem będzie okazanie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu (jeden dowód - jedna osoba).
Wspólnie z Poznaniem zrównoważony transport będzie promować samorząd Województwa Wielkopolskiego. W 2012 r. oba wprowadziły cieszący się dużym powodzeniem Bilet Bus-Tramwaj-Kolej, który jest systematycznie udoskonalany. Współpracują także przy projekcie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Z okazji Dnia bez Samochodu, na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego auta, będzie można podróżować pociągami Kolei Wielkopolskich oraz POLREGIO w obrębie województwa wielkopolskiego i przesiąść się na transport ZTM.
Ponadto, podczas ETM 2024, pracownicy Strefy Płatnego Parkowania Zarządu Dróg Miejskich będą wkładać za wycieraczki samochodów zaparkowanych w strefie ulotki. Będą one zachęcać kierowców do skorzystania z możliwości darmowych przejazdów na liniach ZTM, na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu w dniu 20 września. To wspólna akcja Zarządu Transportu Miejskiego i Zarządu Dróg Miejskich, mająca na celu zachęcenie zmotoryzowanych do podróży transportem publicznym.