Prace termomodernizacyjne i remontowe na budynkach mogą prowadzić do ograniczenia populacji niektórych ptaków czy nietoperzy. Z tego względu Miasto przygotowało Standardy Ochrony Ptaków i Nietoperzy, które obejmują szereg działań i środków mających na celu zapewnienie ochrony ptaków i ich siedlisk. Również inwestorzy coraz częściej angażują na etapie projektowania osiedli czy zespołów urbanistycznych architektów, by tworzyć dogodne warunki do bytowania ptaków.
Przykładem może być wkomponowanie w projekt i umieszczanie na budynkach budek lęgowych (np. skrzynki dla jerzyków) czy zabezpieczanie i redukowanie ryzyka kolizji ptaków z powierzchniami szklanymi (np. oznaczając je markerami graficznymi czy naklejkami dekoracyjnymi).
Siedliska ptaków w naszym sąsiedztwie
Budynki w miejskiej przestrzeni są wybierane na siedliska przez wiele ptaków, takich jak jerzyki, wróble, mazurki, kawki, pustułki, sikory czy oknówki. Najlepszym rozwiązaniem jest pozostawianie ich miejsc lęgowych w nienaruszonym stanie. Jeśli nie jest to możliwe - stosowanie dopasowanych do danego gatunku schronień zastępczych. Przetrwanie wielu chronionych gatunków jest obecnie uzależnione od dostępności miejsc lęgowych tworzonych na i w budynkach.
W ostatnim czasie Wydział Klimatu i Środowiska UMP (WKiŚ) zorganizował akcję zawieszania 71 budek dla jerzyków na budynkach dwóch poznańskich szkół podstawowych - nr 11 na os. Wichrowe Wzgórze i nr 17 na os. Bolesława Chrobrego. W ten sposób przylatujące na wiosnę jerzyki znajdą dla siebie nowe, dostosowane do gatunku i bezpieczne schronienia.
Ponadto w lasach powieszonych zostało niemal 50 kolejnych budek dla ptaków. Zamontowane zostały na terenach lasów komunalnych Miasta Poznania i użytkach ekologicznych np. "Dębina II". Więcej o tym można przeczytać w artykule Poznań domem dla ptaków.
Poznań liczy (na) jerzyki
WKiŚ prowadzi również akcje mające zainteresować społeczeństwo ochroną i potrzebą zachowania różnorodności biologicznej, takie jak "Poznań liczy (na) jerzyki".
Dorosły jerzyk potrafi zjeść dziennie kilka tysięcy komarów, much i meszek. W ciągu czteromiesięcznego pobytu tego ptaka w mieście, skala pomocy w walce z owadami jest nieoceniona.
Liczenie jerzyków powtarzane jest co roku dokładnie w tym samym miejscu, niezależnie od zaistniałych zmian w zabudowie. Gwarantuje to uzyskanie wiarygodnych danych o zmianach w populacji. Być może metoda pozwoli także na statystyczne opracowanie danych, tak by poznać faktyczną liczbę jerzyków w Poznaniu.
Najbliższe spotkanie informacyjne dotyczące tej akcji odbędzie się 12 maja na placu Kolegiackim w Poznaniu przy okazji Światowego Dnia Ptaków Wędrownych.
Więcej informacji na temat Standardów Ochrony Ptaków i Nietoperzy można znaleźć na stronie poznan.pl.
PD